Spojrzenia


Tom 2 cyklu NIESAMOWITNICY
Ocena: 6 (1 głosów)

Irzykowski wskazuje na pokrewieństwo opowiadań Huskowskiego z Edgarem Allanem Poe, przytaczając takie tytuły jak Hek i Agon, uparci oraz Tragedia na wieży. W przypadku niektórych tekstów tego typu podobieństwo rzeczywiście można dostrzec, choć jest to porównanie, które może być stosowane do niemal wszystkich niesamowitników. W innych tekstach z tego zbioru widać jednak silniejsze powinowactwo z Villiersem de l'Isle-Adamem i jego conte cruel - czy to przez okrucieństwo tematu (Dzień Ewy), czy przez ironiczny humor (doskonały Dziwny autor). Hukowski woli formy krótsze, nie skupia się za bardzo na budowaniu nastroju, częściej uzyskując efekt celną puentą. Groza, po którą sięga autor Spojrzeń, opiera się często na potworności natury ludzkiej. Nie ma tu gotyckich rekwizytów i skonwencjonalizowanych rozwiązań, nawiedzonych miejsc, duchów czy wampirów. Ich miejsce zajmuje głębokie rozczarowanie ludzkością, w tym też fasadowo pozytywnymi rodzajami ludzkich stosunków, takimi jak przyjaźń (Hek i Agon, uparci) czy miłość (Próba miłości).

Ze Wstępu Krzysztofa Grudnika

Informacje dodatkowe o Spojrzenia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2022-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788396425904
Liczba stron: 182
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Spojrzenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Spojrzenia - opinie o książce

To kolejna wspaniała odsłona literatury niesamowitej, którą możemy się zachwycać, dzięki wyłonieniu jej z otchłani niepamięci przez Wydawnictwo IX.
Zbiór zawiera "Spojrzenia", które ukazały się w 1909 roku oraz cykl lirycznych poematów prozą w drobnej formie zatytułowany jako "Rzuty dyskiem".

Historie napisane są pięknym literackim językiem pełnym archaizmów i w duchu ówczesnej młodopolskiej epoki, jakże odmiennej od obecnej. Forma podania jest niezwykła. Nie brak tu groteski i sporej dozy ironii. Tu nie ma zbędnych opisów, opowiadania te bazują na emocjach jakie targają bohaterami. Umysły bohaterów ogarnięte są złowieszczymi myślami. Bohaterowie mają przedziwne nastroje, są pełni wątpliwości, czują się upokarzająco pognębieni i słabi. Czuć wrażliwość autora na ludzką krzywdę. Ból i cierpienie zbyt długo skrywane w sobie doprowadzają do eskalacji emocji, która musi znaleźć gdzieś ujście, a to może rodzić potworne czyny.

Groza w tym wydaniu nie opiera się na nadprzyrodzonych zjawiskach, ale wynika z mrocznych zakamarków umysłów ludzkich. Zwykłe zdarzenia potrafią doprowadzić człowieka do obłędu.

Stopniowo narasta uczucie niepokoju i pewnego niejasnego dyskomfortu, a na koniec pozostawia czytelnika z głową kipiącą od pytań. Siła tych opowiadań tkwi w nieoczywistych zakończeniach, w dużej mierze trzeba liczyć na potęgę własnej wyobraźni.

Huskowski miał niezwykle oryginalne pomysły. Żałuję, że los potraktował go tak tragicznie i nie możemy zobaczyć, co jeszcze mógłby stworzyć, gdyby żył dłużej. Perełka literatury niesamowitej, która pozwala na chwilę zadumy. Polecam z całego serducha miłośnikom przepięknego języka i klasyki literatury.
Z dumą objęłam patronatem tę niesamowitą książkę. Za co dziękuję Wydawnictwu IX.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy