Spod ciemnej gwiazdy to drugi zbiór nowel Karola Irzykowskiego, który ukazał się w Łodzi w 1922 roku. Składa się z dziesięciu utworów skoncentrowanych na psychologicznej analizie zjawisk nadnaturalnych. Zawarte w nim opowiadanie Wagon astralny stanowi pastisz tekstów Stefana Grabińskiego, którego Irzykowski był wielkim orędownikiem.
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2023-09-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 190
Język oryginału: polski
Przeczytane:2023-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, 52 książki 2023, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2023,
Oto kolejna perełka wydana w 1922 roku i wydobyta z mroków niepamięci przez Wydawnictwo IX. We wstępie Krzysztof Grudnik fascynująco pokrótce przedstawia nam życiorys Karola Irzykowskiego. Możemy zobaczyć w jakich czasach żył, moment w którym zasłynął jako krytyk literacki. Wyłania się z tego obraz utalentowanego człowieka, który już w wieku gimnazjalnym pisał wierszyki i dramaty. Własnej twórczości pozostawił niewiele, ale jakże wartej swej uwagi!
Przyjaźnił się między innymi ze Stefanem Grabińskim i zaowocowało to groteskową parodią ze sporą dawką humoru, czyli "Wagonem astralnym", czy też dedykacją do "Kowadła Morda".
Jakie tu nowele znajdziemy? Tutaj to jest prawdziwa żonglerka tematami, jest różnorodnie i nie wszystkie straszą, niektóre bawią. Zmierzycie się tu z przedziwną, egzotyczną podróżą "Wielkiego jeźdźca", zabawną przepychanką "Wroga i nieprzyjaciela", futurystyczną i jakże wciąż na czasie "Arką. Szkicem do powieści ", smutnym dramatem rodziców w "Pyriphlegethon czyli Niepokalanym poczęciu". Moim ulubieńcem tego zbioru są "Metamorfozy Mojskiego", mocno wzbudzające niepokój. Nic tak bardzo nie potrafi mrozić krwi w żyłach jak kukły!
"Dusze ich musiały się stać nieustannie pracującymi stacjami nadawczymi zagrobowej telepatii. Zasycały się trucizną nieskończonych rozpamiętywań."
Groza tutaj opiera się nie tylko na zjawiskach nadnaturalnych, ale i na ich psychologicznym aspekcie. Bohaterowie często mają do czynienia z czymś irracjonalnym, abstrakcyjnym, skłaniającym do zastanowienia się nad stanem ich psychiki. Czy rzeczywiście mają do czynienia z czymś nieznanym, niesamowitym? Może to tylko kolejne stadium popadania w szaleństwo?
Uważam ten zbiór za ciekawe wejrzenie w początki fantastyki i grozy w Polsce. Warto wspomnieć, że to forma, która wtedy raczkowała, i trzeba przyznać, że Irzykowski miał bujną wyobraźnię. Gorąco polecam!
Katooola patronuje tylko sztosom!