Spekulant. Wrogie przejęcie 1

Ocena: 5.5 (4 głosów)

Pod koniec XXIV wieku ludzkość zasiedliła znaczne połacie kosmosu. Do Konfederacji Terrańskiej należy osiemdziesiąt trzy z osiemdziesięciu czterech skolonizowanych przez człowieka planet. Ostatni bastion „wolności” i największy producent broni w Galaktyce – anarchistyczny Bakunin – od niepamiętnych czasów odmawia przyłączenia się do reszty skolonizowanych światów, a na jego powierzchni nigdy nie było rządu ani podatków. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy Konfederacja wyciąga ręce po planetę, która może odgrywać znacznie większą rolę w międzygwiezdnej polityce, niż to się wydaje. ZRW, zbrojne ramię wywiadu najpotężniejszej frakcji politycznej, wysyła na Bakunina oddziały wojska, stawiając na ich czele swojego najlepszego człowieka, pułkownika Klausa Dachama. Celem staje się Godwin Arms and Armaments, korporacja kierowana przez niejakiego Dominica Magnusa.

Magnus nie wie jeszcze, że atak pozorujący wrogie przejęcie jego firmy to wstęp do szeroko zakrojonej inwazji, a przeciwnikiem, z którym staje w szranki, jest jego… znienawidzony brat.

Znakomita powieść science fiction zaliczana do największych osiągnięć modnego ostatnio nurtu anarchokapitalistycznego. Intrygi polityczne, operacje wojskowe, obce cywilizacje – wszystko to tworzy idealne tło dla wartkiej kryminalno-fantastycznej opowieści, w której czytelnik jest zaskakiwany od pierwszej do ostatniej strony.

Informacje dodatkowe o Spekulant. Wrogie przejęcie 1:

Wydawnictwo: Almaz
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9772084119121
Liczba stron: 296

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Spekulant. Wrogie przejęcie 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Spekulant. Wrogie przejęcie 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-12-21,

„Nie ma dobrych lub złych. Są zwycięzcy i przegrani”

 

Andrew S. Swann, a właściwie Steven Swiniarski (brzmi swojsko, prawda?) jest pisarzem, w którego dorobku znajdują się liczne powieści, głównie z gatunku fantasy (będzie ich blisko 20), choć na jego koncie znaleźć można i space operę i trylogię militarną. W Polsce debiutował opowiadaniem „Śmierć w Bawarii”, które ukazało się w miesięczniku „Nowa Fantastyka” (9/2010). Znany jest nam również z dwóch dotychczas wydanych tomów trylogii fantasy, której akcja osadzona została w średniowiecznej Europie, między innymi na terenie Polski („Wilczy miot” i „Wilczy amulet”).

Ta kolekcja zwiększa się właśnie o serię ”Wrogie przejęcie”  z pierwszym jej tomem zatytułowanym „Spekulant”.

„Wrogie przejęcie” to klasyczna space opera, w której dzieje się wiele. Mamy tu do czynienia z wojną toczącą się pomiędzy Konfederacją ZRW a firmą Godwin Arms and Armaments. Walką na wyczerpanie przeciwnika i na totalne jego wybicie. Za całą intrygą ukryci są dwaj bracia Dominic Magnus i Klaus Dacham, będący niczym dwa przeciwstawne żywioły. Bracia, którzy w wyniku burzliwej przeszłości nienawidzą się i pragną swojej śmierci za wszelką cenę. W nienawiści szczególnie przoduje Dacham, dla którego zabicie znienawidzonego brata stanie się życiową misją i celem dla którego warto, a nawet należy poświęcić życie wielu istot.

 

Wątek walki dwóch braci, to tylko wierzchołek góry lodowej. W książce poruszonych jest tak naprawdę wiele aspektów. Zachęcam do ich odkrycia i do zgłębienia tajemnic Bakunina, z jego Kościołem Chrystusa Mściciela na czele. Poznajcie świat pełen fanatyzmu nie tylko religijnego, świat w którym bezduszność i bezwzględność są na porządku dziennym, a nienawiść toczy całe społeczeństwa. Poznajcie świat, którym rządzi złoto, gdzie warto dla kilku ton tego kruszcu zdradzić wszystko i wszystkich. Nawet wyznawane wartości.

Być może nieco przerazi was ów świat, ale będzie to tylko dla waszego dobra. Ta książka woła wręcz: dokąd zmierzamy? Niesie ze sobą refleksję i chwilę zadumy. Być może nie wybebesza i nie wstrząsa czytelnikiem, ale daje sygnał, że świat zmierza w złym kierunku, a wizje wykreowane tutaj są ostrzeżeniem dla nas wszystkich.

Warte szczególnej uwagi są zwłaszcza trafne i genialne motta, przede wszystkim te pochodzące z księgi mądrości cynika. Są nie tylko adekwatne do treści i podkreślające gorzką prawdę bijącą z kart „Spekulanta”. One unaoczniają jakimi jesteśmy lub jakimi stać się możemy w dalekiej (bądź bliskiej) przyszłości.

 

Książkę czyta się bardzo szybko i sprawnie dzięki krótkim rozdziałom i płynnemu językowi. Wartka akcja i częste jej zwroty sprawiają, że nie sposób nudzić się choćby przez chwilę. Ba, nie ma czasu, by o nudzie nawet pomyśleć. Mam jednak jedno ale, żeby nie było tak różowo. Treść początkowo wydaje się być tak zagmatwana i skomplikowana, że trudno połapać się o co chodzi. Na szczęście z czasem jest lepiej. Wszystko się wyjaśnia i luki, które być może pojawiły się u czytelnika, zostają załatane i wypełnione sensownymi odpowiedziami.

Jeśli lubicie zatem książki, w których pojawiają się obce cywilizacje, obce istoty i chaos kontrolowany, bez wahania sięgnijcie po powieść Andrew S. Swanna „Spekulant”. Mnie urzekła w niej wizja hakera XXIV wieku, nietuzinkowa i niebanalna.

Jeśli zdecydujecie się przeczytać tę pozycję, zdziwicie się i wy. Z resztą, zadziwi was o wiele więcej – autor poszedł ze swoją wyobraźnią o wiele dalej, niż jesteście w stanie wydedukować po moim krótkim opisie. Stworzył nieprawdopodobne światy, fantastyczne, bezduszne, i nieludzko szokujące. Zadziwią i wprawią w osłupienie nawet wytrawnych miłośników science fiction, którzy niejedno już czytali i niejedno obejrzeli.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy