Spacerem po Krakowie

Ocena: 5 (1 głosów)
Nie ma lepszego sposobu, by poznać miasto, niż przechadzka po jego tętniących życiem i kipiących różnorodnością dzielnicach. Przewodnik National Geographic "Spacerem po Krakowie" zawiera piętnaście opisanych krok po kroku i zaopatrzonych w plany tras spacerowych, które sprawią, że zwiedzimy miasto jak wprawny podróżnik i będziemy się po nim poruszać niczym rdzenni mieszkańcy. LOTEM BŁYSKAWICY to wybrane trasy, dzięki którym można zwiedzić całe miasto w jeden dzień, w weekend (samotnie lub z dziećmi) albo koncentrując się na rozrywkach. OPISY TRAS – od Barbakanu po Wawel oraz od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia po Kopiec Wandy – zawierają podstawowe informacje o obiektach w kolejności zgodnej z ich lokalizacją na szlaku zwiedzania. WIZYTÓWKI dostarczają ciekawych szczegółów i dogłębnych informacji o muzeach i innych obiektach, między innymi o Zamku Królewskim na Wawelu, miejscach opisanych w książce i filmie Lista Schindlera czy opactwie Cystersów w Mogile. TYLKO W KRAKOWIE to opisy najważniejszych charakterystycznych dla tego miasta miejsc i cech, na przykład Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Plant, murów i wałów obronnych czy tradycyjnych krakowskich festynów i imprez. REKOMENDACJE stanowią podsumowanie najciekawszych, spójnych tematycznie miejsc, takich jak lokale gastronomiczne z tradycjami, pałace magnatów czy wycieczki rowerowe, na przykład do Tyńca. RADY BYWALCA, POLECANE LOKALE I WARTO WIEDZIEĆ to umieszczone w ramkach przydatne wskazówki, jak najlepiej wykorzystać pobyt. INFORMACJE PRAKTYCZNE pomogą w przygotowaniach i planowaniu podróży. SZCZEGÓŁOWE PLANY, KOLOROWE ZDJĘCIA I SPRAWDZONE RADY doświadczonych autorów ułatwią poznawanie miasta.

Informacje dodatkowe o Spacerem po Krakowie:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788375967265
Liczba stron: 196
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Spacerem po Krakowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Spacerem po Krakowie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Spacerem po Krakowie" - przewodnik National Geographic

 

"Spacerem po Krakowie" to przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego po stolicy Małopolski.

Bardzo lubię Kraków, mam wiele miłych wspomnień z nim związanych. Dla mnie ma w sobie coś z magii, zupełnie inaczej się w nim czuję. Podobają mi się jego zabytki, bogata oferta kulturalna oraz wolniejsze tempo niż w Warszawie. Chciałabym tam zamieszkać. W Krakowie jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Pisze o nich Dariusz Jędrzejewski w swoim spacerowniku.

"Spacerem po Krakowie" to przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego po stolicy Małopolski. Publikacja składa się z 3 części - Lotem błyskawicy, Części Krakowa oraz Wskazówki dla podróżnych. Każda z omawianych części miasta zawiera: Opis trasy, Wizytówkę, Tylko w Krakowie i Rekomendacje.

Koncepcja przewodnika jest prosta: trasy opisane w przewodniku wiodą przez najciekawsze zakątki Krakowa. Każdą z nich naniesiono na plan miasta i tak zaplanowano, by wypełniła dzień, uwzględniając jednocześnie godziny otwarcia poszczególnych obiektów i pory dnia, gdy są mniej zatłoczone. Często przechadzki kończą się w pobliżu restauracji lub tętniących życiem nocnych klubów.

W przewodniku opisano największe atrakcje miasta, porady bywalca, przedstawiono symbole miasta i niespodzianki, mapy z trasami spacerów jednodniowych lub weekendowych, także dla rodziców z dziećmi oraz informacje, gdzie warto zjeść w danej części Krakowa. Na końcu znajduje się indeks miejsc, który ułatwia szukanie.

Dzięki przewodnikowi można poznać następujące części Krakowa - Drogę Królewską, główny trakt Starego Miasta, biegnący od Barbakanu na Wawel; Stare Miasto, z siecią uliczek wokół Rynku Głównego; Wawel, wapienne wzgórze nad Wisłą, będące siedzibą królów; Stradom i Kazimierz, dawniejsze podkrakowskie osady, leżące na dwóch odrębnych wyspach, Stare Podgórze, dawniejsze miasto wybudowane od podstaw przez Austriaków; Kleparz, Garbary i Nowy Świat, dane miasta lub przedmieścia Krakowa; Zwierzyniec, dawne miasto zamieszkiwane przez flisaków wiślanych; podgórskie przedmieścia, czyli Dębniki, Zakrzówek, Borek Fałęcki i Łagiewniki oraz Nową Hutę, wybudowana jako "nowe socjalistyczne miasto dla klasy robotniczej".


Kraków jest swoistym muzeum architektury. Jako jedyne duże miasto w naszym kraju nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. W przeciwieństwie do Warszawy, z której pozostały jedynie gruzy i po wojnie trzeba ją było odbudować. W Krakowie zachowały się więc oryginalne budynki głównie z XIX i I połowy XX wieku, reprezentujące secesję, modernizm. Jednak zdarzają się znacznie starsze perełki architektoniczne - m.in. Collegium Maius.

Podczas czytania przewodnika odkryłam wiele nowych miejsc i poznałam historię tych, które znałam. Do nowych dla mnie obiektów należą m.in.: Park Edukacji "Wioski Świata", Wzgórze Lasoty, Dom Turecki. Do miejsc, które już odwiedziłam, ale prawie nic o nich nie wiedziałam, należą m.in.: Planty, Katedra na Wawelu, Plac Bohaterów Getta.

Planty, oryginalny park miejski otaczający Rynek, zna każdy, kto choć raz odwiedził Kraków. Lubiłam posiedzieć na ławeczce i porozmyślać. Nigdy nie zastanawiałam się jednak nad tym, że każda z części Plant jest inna, tworzy tak jakby osobny ogród. W sumie jest ich osiem, a każdy z nich ma swoją nazwę, pochodzącą od okolicznych obiektów: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Stradom i Gródek.

Podobnie jest z Wawelem, na którym byłam kilka razy. I znowu coś przegapiłam. Jednak jestem mało spostrzegawcza, gdyż dopiero z przewodnika dowiedziałam się, że nad wejściem do Katedry Wawelskiej wiszą czaszka nosorożca, piszczel mamuta i żebro wieloryba. Następnym razem muszę zrobić zdjęcie.

Byłam także na Placu Bohaterów Getta (dawniej pl. Zgody), który jest pomnikiem ofiar getta. Na całej powierzchni rozstawione są krzesła i zastanawiałam się, o co chodzi. Okazuje się, że symbolizują one tragiczny los Żydów wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Natomiast chciałabym zwiedzić Park Edukacji Globalnej "Wioski Świata". To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, w którym dziecko może poznać kultury innych krajów z dalekich kontynentów. Można zobaczyć 6 osad - indiańskie tipi, ghańską wioskę, arktyczne igloo, papauski dom na plaży, mongolską jurtę i peruwiańską chatę. A także pojechać na Wzgórze Lasoty oraz zobaczyć Dom Turecki (przy którym pewnie byłam, ale nie znałam jego historii).

Przewodnik "Spacerem po Krakowie" bardzo przypadł mi do gustu. Przede wszystkim jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można go zabrać do torebki. Dzięki niemu odkryłam ciekawe miejsca, do których na pewno się udam oraz poznałam historię Krakowa. Dużym walorem są kolorowe zdjęcia obiektów. Polecam ten przewodnik przede wszystkim turystom.

Link do opinii
Inne książki autora
Miasta historii i tradycji
Dariusz Jędrzejewski0
Okładka ksiązki - Miasta historii i tradycji

Szczecin * Toruń * Olsztyn * Leszno * Kalisz * Płock * Sandomierz *Zamość * Świdnica * Tarnów * Nowy Sącz * Przemyśl * Piotrków Trybunalski...

Poznań Miasta dla ciekawych
Dariusz Jędrzejewski0
Okładka ksiązki - Poznań Miasta dla ciekawych

Publikacje z tej serii są przydatnymi przewodnikami dla każdego, kto chciałby spędzić wolny czas w mieście lub jego okolicy. W kolejnych tomach autorzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy