Śniące ciało

Ocena: 5 (1 głosów)

 

„W środowisku psychoterapeutycznym panuje ogólna zgoda, że sama eliminacja psychologicznych symptomów i zaburzeń nie będzie skuteczna, jeśli nie sięgnie się do ich źródeł. Jednak, gdy przychodzi do objawów w ciele, to wciąż panuje mniej lub bardziej świadome przekonanie, że ciało jest mechanizmem, z którego należy usuwać bakterie, guzy czy niesprawności bez dociekania o znaczenie ich pojawienia się. Kiedy opowiadam, że choroba ma cel, sens oraz ważne informacje, które należy odkryć i wdrożyć, to wciąż spotykam się z co najmniej powątpiewaniem.

Książka „Śniące ciało” już od 40 lat powoli toruje drogę ku zrozumieniu, że ciało nie jest wyłącznie biochemicznym mechanizmem, lecz częścią psyche oraz procesu indywiduacji, co już przed laty sugerował C.G. Jung”.

Robert Palusiński – terapeuta psychologii zorientowanej na proces

„Miałem do czynienia z wieloma przypadkami gruźlicy - chronicznej gruźlicy - w zaskakujący sposób wyleczonymi dzięki analizie, w trakcie której pacjenci uczyli się znowu oddychać. Sama nauka właściwego oddychania niewiele by tu wskórała, ale fakt, że ludzie ci zrozumieli swe kompleksy, doprowadził do uleczenia."

C.G. Jung „Rozmowy, wywiady, spotkania” str. 335

„Ta książka jest w pewnym sensie opowieścią o tym, jak dr Mindell, który sam jest typem intuicyjnym, odzyskał ten upośledzony obszar naszego życia. Jego koncepcja «śniącego ciała», będąca przeformułowaniem odwiecznej idei „ciała subtelnego”, wydaje się być kluczowa. Ta koncepcja jest krokiem stawianym na nieznanym terytorium: związku ciała i psyche.

Książka pokazuje, że sny tworzą wzór dla procesów w ciele, jednak przed nami wciąż stoi ogromne zadanie: zbadanie kwestii, czy pewne archetypowe obrazy odnoszą się do specyficznych obszarów ciała, oraz pytanie, czy te relacje – o ile istnieją – są synchronistyczne czy powtarzalne. Pomysł dr Mindella, by dzięki amplifikacji pozwolić, żeby objawy ciała mówiły same za siebie, wydaje mi się szczególnie pomocny jako narzędzie do dalszego zgłębiania tych pytań w sposób empiryczny.”

Marie-Louise von Franz

Informacje dodatkowe o Śniące ciało:

Wydawnictwo: KOS
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788376493145
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: Dreambody. The Body's Role in Revealing the Self
Tłumaczenie: Robert Palusiński

więcej

Kup książkę Śniące ciało

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śniące ciało - opinie o książce

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2023-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

"Śniące ciało"  to książka opisująca podstawy psychologii zorientowanej na proces. Autor opisuje szczegółowo całe zagadnienie, podając wiele przykładów oraz odwołując się do innych kultur i starych wierzeń. Pokazuje, że praca ze śniącym ciałem zawsze gdzieś była obecna, przetacza się w różnych praktykach i wyobrażeniach. Autor odnosi się również do baśni. Opisuje gdzie i jak ujawnia się śniące ciało, i jak tłumaczy się to, co temu zjawisku towarzyszy. Można tutaj znaleźć wiele wskazówek do pracy nad sobą, do odkrywania Jaźni, do poprawy swojego życia. Opisuje splątanie doświadczeń ciała ze snami, mówi o tym, że w snach widzimy to, co czujemy w ciałach, co zdaje się zarówno tajemnicze, jak i interesujące. I taka jest ta książka, chociaż momentami może zbyt zawile ujmuje temat. To ciekawa lektura o niecodziennym spojrzeniu na niektóre tematy związane z ciałem, a nawet i z duszą. Warta przeczytania chociaż by z samej ciekawości poznawania nowych opcji w temacie pracy nad sobą. 

Link do opinii
Inne książki autora
Siła ciszy. Odwracanie procesów starzenia - kwantowe uzdrawianie
Arnold Mindell0
Okładka ksiązki - Siła ciszy. Odwracanie procesów starzenia - kwantowe uzdrawianie

Jeżeli rzeczywistość nas przerasta - a tak jest, skoro jesteśmy jej częścią - to poznanie jej i opisanie nie może być rzeczą łatwą. Arnold Mindell z pewnością...

Psychologia procesu w relacjach
Arnold Mindell0
Okładka ksiązki - Psychologia procesu w relacjach

Poprawione i uzupełnione wydanie w nowym tłumaczeniu. Uzupełniając terapię rodzinną o sen i pracę z ciałem, Arnold Mindell stosuje psychologię zorientowaną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy