reklama

Śmierć, która cię ocali

Trudno o bardziej skutecznego mordercę niż wprawny chirurg

Mój syn został porwany. Teraz muszę dokonać wyboru. Albo mój pacjent nie przeżyje operacji, albo już nigdy nie zobaczę mojego dziecka.

Na stole operacyjnym leży człowiek. Jako chirurg mam za zadanie go uratować. Jako matka wiem, że muszę go zabić. Ktoś mógłby pomyśleć, że jestem potworem. Ale mam tylko jedno wyjście. Nikt nie może odkryć, że popełniłam morderstwo. W przeciwnym razie mój syn umrze.

Tragiczny dylemat moralny i zawrotne tempo. Historia, która pochłania od pierwszej strony.

Informacje dodatkowe o Śmierć, która cię ocali:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-05-31
Tytuł oryginału: Do no Harm

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Śmierć, która cię ocali

Śmierć, która cię ocali - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2024-01-28,

Tytuł: "Śmierć, która Cię ocali"
Autor: Jack Jordan
Data premiery: 31.05.2023r.
Wydawnictwo: Muza

Ile jest w stanie zrobić matka dla swojego dziecka?
Wszystko.
Zrobi wszystko, by je ocalić czy uratować... posunie się nawet do najstraszliwszych rzeczy, byleby dziecku nie stała się krzywda...
Trzy bohaterki.
Każda inna, ale czy aby na pewno?
Anna - jest chirurgiem, ale również mamą ośmioletniego Zacka,
Margot - jest pielęgniarką, ale posuwa się do złych czynów-kradnie,
Rachel - policjantka
Jak widzicie każda z tych kobiet jest inna, ale gdy trzeba dopuszczają się różnych kroków i czynów by osiągnąć to co się chce...
Anna.
Chyba nikt z nas nie chciałby dostać wiadomości, że ma specjalnie kogoś zabić, a w zamian za to wypuszczą jej syna... Ona? Lekarka? Która złożyła przysięgę lekarską, by ratować ludzkie życie za wszelką cenę? Biła się z myślami... długo...
Wszystkie trzy kobiety są ze sobą powiązane... ich historie zaczynają się ze sobą splatać... a koniec jest pełen zawirowań...
Myślałam, że trochę inaczej potoczą się losy bohaterów, aczkolwiek Autor mnie zaskoczył 😃 i za to ma plusa 😄😄
Myślę, że jest to dobry thriller. Momentami przewidujący, ale spędziłam z nim dobrze czas.
A wy macie w planach?

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-06-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

“Wszyscy mamy klapki na oczach i wydaje się nam, że wiemy, jacy naprawdę jesteśmy. Ale dopiero cierpienie ujawnia, do czego jesteśmy zdolni”.

Anna jest bardzo dobrym kardiochirurgiem. Przysięgę, by ratować, a nie odbierać życie, jaką złożyła rozpoczynając pracę lekarza, traktuje bardzo poważnie, nigdy jej nie złamała. I teraz, nagle została postawiona w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Na stole operacyjnym leży jej pacjent, sławny polityk, a ona ma dokonać wyboru. Albo uśmierci pacjenta i przez to stanie się morderczynią, złamie wszelkie zasady, którymi się w życiu kieruje, albo nigdy więcej nie zobaczy swojego syna. Dobro dziecka jest dla niej najważniejsze, kobieta jest pod stałą obserwacją porywaczy, do tego dochodzi szantaż instrumentariuszki. Nerwy ją przytłaczają, trudno jej logicznie myśleć i wtedy niespodziewanie wpada na genialny pomysł.

Do czego może posunąć się matka, by ratować własne dziecko? Rewelacyjny, wielowymiarowy thriller psychologiczny, od którego nie mogłam się oderwać. Jego akcja toczy się dynamicznie i niezmiennie intryguje. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, niesie spore, sprzeczne emocje, od początku do końca trzyma w niepewności. W miarę czytania napięcie wzrasta, a obawy są coraz silniejsze. Bohaterowie wyraziście ukazani, ich psychologiczne portrety. Narracja toczy się z puntu widzenia trzech kobiet, naszej kardiochirurg, asystentki Margot i policjantki Rachel. Każda z nich ma za sobą jakąś przeszłość, bolesne, trudne chwile, z którymi na co dzień się mierzą. Chwilami miałam wrażenie, że każdy z bohaterów ma coś za uszami.

Fantastycznie skrojony, chwilami mrożący krew w żyłach thriller medyczny, wstrząsa, zaskakuje, niepokoi, trzyma  w napięciu. Autor umiejętnie wodzi nas za nos, gra na naszych emocjach nic nie jest takie, jak nam się początkowo wydaje. Porusza trudne tematy natury moralnej, tym samym wywołuje liczne pytania, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Porwanie ukochanego dziecka, szantaż, małżeństwo, które nieuchronnie zmierza ku rozpadowi, nerwica, narkotyki.

Nietuzinkowy, zaskakujący, emocjonalny, trzymający w napięciu thriller psychologiczno- medyczny. Bardzo dobrze spędziłam z nim czas, do samego końca trwałam w niepewności, a finał okazał się zaskakujący. Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-06-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

ŚMIERĆ, KTÓRA CIĘ OCALI to thriller psychologiczny z wątkiem medycznym, który wciągnie was świat kardiochirurgii i postawi przed ogromnym dylematem moralnym. Bo czy lekarz może zostać mordercą?

Dawno nie czytałam thrillera medycznego, więc byłam ciekawa czym autor może mnie zaskoczyć. I zapewnił mi wyśmienitą ucztę literacką z trzymająca w napięciu fabułą, ze świetnie przedstawionymi postaciami, akcją, która porywa od pierwszych stron i dylematem natury etycznej.

Podobało mi się to, że autor opowiedział historię z trzech perspektyw, dzięki czemu mogła wczuć się w emocje każdej z bohaterek. Poznać ich rozterki i motywy, które pchały je do takich decyzji. Chociaż żadna z nich nie wzbudziła mojej sympatii, to z zaciekawieniem śledziła całą intrygę. Zakończenie w niektórych momentach też zaskoczyło mnie.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2023-06-11,

Najważniejszym celem każdego lekarza powinno być ratowanie ludzkiego życia. Dobrze wie o tym doktor Anna Jones, wybitna specjalistka w zakresie kardiochirurgii. W czasie swojej kariery ocaliła setki ludzkich istnień. Tym razem jednak zostaje zmuszona do dokonania szalenie trudnego wyboru- musi poświęcić życie pacjenta, by ocalić swojego syna. Czy będzie w stanie tego dokonać? Czy zostanie morderczynią?

„Śmierć, która cię ocali” to historia, która rozpoczyna się mocnym akcentem i w takim mocnym tonie zostaje utrzymana już do końca. Ani trochę nie przesadzę, kiedy powiem, że już od pierwszych stron zwariowałam na jej punkcie. Byłam niezwykle zaintrygowana tym, jaką decyzję podejmie doktor Jones. Rozważałam w głowie różne scenariusze, pozwalając, by mnożyły one kolejne pytania. Na szczęście autor nie pozwolił mi długo czekać. Kolejne rozdziały pozwoliły mi poznać nie tylko decyzję lekarki, ale też wiążące się z nią konsekwencje i komplikacje.

Jordan zdecydował się wykorzystać w swojej powieści wspaniałe tematy. Kwestie życia i śmierci, dylematy moralne, zobowiązania lekarskie, trudy macierzyństwa. A to dopiero początek tego, czego czytelnik może oczekiwać sięgając po książkę. Takie tematy dają autorowi duże możliwości, szansę wykazania się i zaskoczenia fanów mocnych wrażeń. I autor wykorzystał ten moment, pozwalając, by na stronach powieści dobry pomysł został przekuty w barwną, przewrotną i niepowtarzalną opowieść.

To jedna z tych książek, które nie pozwalają się odłożyć ani na chwilę. Uparcie zatrzymują czytelnika przy sobie, obiecując emocje i niespodzianki. Osobiście oceniam tę historię głównie przez pryzmat elementów charakterystycznych dla klimatycznego thrillera czy mocnego kryminału, ale łatwo dostrzec w niej również cechy obowiązkowe dla literatury kobiecej z najwyższej półki. Mam wrażenie, jakby autor umieścił w tej książce wszystko, czego czytelnik mógłby sobie życzyć i oczekiwać, sprawiając, że opowieść będzie w stanie na każdego wpłynąć i każdego usatysfakcjonować.

Myślę, że ta historia byłaby naprawdę dobra już z samej perspektywy doktor Jones. Autor przekonująco oddał bowiem jej uczucia, refleksje i dylematy, dzięki czemu każdy z nas mógł na chwilę znaleźć się na jej miejscu. Dodanie do narracji kolejnych bohaterek uczyniło jednak tę opowieść jeszcze głębszą, bardziej interesującą i mocniej angażującą, urozmaicając ją o nowe wątki i zwroty akcji. Na kartkach książki możemy zatem obserwować działania innych osób związanych za pomocą udziału we wspólnym dramacie.

Przyjazny i swobodny styl autora jest niczym wisienka na torcie. Łatwość oddania myśli i uczuć ujmuje ciężaru opowieści, pozwalając, by czytelnikowi czytało się jeszcze lepiej i przyjemniej. Nawet opisy przeprowadzanych przez doktor Jones operacji nie wywołują popłochu czy frustracji, zostały bowiem przedstawione w możliwie jasny i zrozumiały sposób. Autor świetnie poradził sobie również z budową dialogów, a to już jest prawdziwa sztuka.

„Śmierć, która cię ocali” to wspaniała, dopracowana, zaskakująca i poruszająca książka. Chętnie dodałabym jeszcze kilka ciepłych słów na jej temat, nie chciałabym jednak zdradzić Wam zbyt wiele. Serdecznie polecam ten tytuł, zachęcając, by każdy czytelnik sięgnął po niego jak najprędzej.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-05-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Śmierć, która Cię ocali" to fenomenalny thriller psychologiczny. Będzie to też idealna lektura dla fanów thrillerów medycznych. Ja jestem zachwycona.

Poznajemy Annę Jones, cenioną kardiochirurg, która samotnie wychowuje 8-letniego Zacka. Kiedy porwano jej syna kobieta zmuszona jest popełnić morderstwo. Nie może nikomu nic powiedzieć, bo porywacze szantażują ją, że zabiją jej syna.
Życie Anny zamienia się w koszmar.
Czy Anna popełni przestępstwo, by uratować swojego syna?

Wow! Co za emocje! Uwielbiam czytać takie mrożące krew w żyłach historie. Ta popaprana historia wciągnęła mnie i trzymała w napięciu do ostatniej strony. Znajdziecie tutaj dramatyczne sytuacje, dylematy moralne, zagadkę, tajemnice, kłamstwa, manipulacje. Śledziłam losy bohaterki i towarzyszyłam jej podczas podejmowania trudnej decyzji. Cały czas zastanawiałam się, co wygra etyka moralną czy walka o życie własnego dziecka. Nasza bohaterka została postawiona przed niewyobrażalnie trudnym dylematem. Atmosfera jest mroczna i gęsta, a emocje sięgają zenitu z każdą następną stroną tej książki. Autor umiejętnie manipuluje emocjami czytelnika i nie sposób domyślić się rozwiązania tej zagadki. Dostaniecie mocną i przerażającą historię, która wstrząśnie Wami.
Lekki styl autora sprawił, że wchłonęłam tę książkę w błyskawicznym tempie. Dla takich książek warto zarwać nockę. Chętnie poznam inne tytuły tego autora.
Rewelacja!

Gorąco polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - Ashka
Ashka
Przeczytane:2023-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Albo ty zabijesz swojego kolejnego pacjenta, albo my zabijemy twojego syna…

Doktor Anna Jones jest cenionym kardiochirurgiem. Kolejna operacja, którą wkrótce ma przeprowadzić, nie wydaje się dla niej większym wyzwaniem. Do czasu, aż w jej domu pojawiają się zamaskowani ludzie i oznajmiają: mamy twojego syna. Jeśli chcesz, aby przeżył, musisz pozbawić życia swojego kolejnego pacjenta. Nie możesz w żaden sposób zdradzić się ze swoim zamiarem. Nie możesz popełnić błędu.

Od tej pory życie Anny zamienia się w piekło, a porywacze śledzą każdy jej krok. Czy będzie gotowa popełnić morderstwo, aby ochronić swoje dziecko?

„Śmierć, która cię ocali” jest pierwszą wydaną w Polsce powieścią brytyjskiego pisarza Jacka Jordana. Ten thriller psychologiczny o tematyce medycznej już samym opisem wzbudził we mnie ciarki. Lekarka, która ślubowała ratować ludzkie życie, zmuszona, by zabić swojego pacjenta? Ale jak to? Od pierwszych stron wiedziałam, że mnie wciągnie, ale nie sądziłam, że aż tak! Zaczyna się bowiem mocnym akcentem, a dalej jest już tylko lepiej, bo autor stale dokładał coś, co mnie zaskakiwało i nie pozwalało się oderwać.

Historia została przedstawiona z perspektywy trzech kobiet: Anny, kardiochirurg, a prywatnie matki 8-letniego Zacka, jej asystentki Margot oraz policjantki Rachel. Każdą z nich poznajemy w chwili, w której zmaga się z trudną sytuacją życiową. Annie porwano syna i zmuszono ją do podjęcia brzemiennej w skutkach decyzji. Kłopoty finansowe Margot wpędzają ją w poważne tarapaty. Rachel natomiast musi poprowadzić sprawę, która przywołuje jej osobiste demony z przeszłości. Pierwszoosobowa narracja pozwala wczuć się w sytuację bohaterek i spojrzeć na wydarzenia z różnych punktów widzenia. Autor naprawdę udanie wszedł w skórę swoich bohaterek, zwłaszcza podobały mi się kreacje Anny i Margot. Rachel trochę mniej - postaci takich jak ona jest mnóstwo i miałam wrażenie, że została wprowadzona jedynie po to, by trochę rozszerzyć historię i dodać napięcia.

W książce cały czas coś się dzieje, nie ma tu zbędnych opisów czy dygresji, dzięki czemu czyta się jednym tchem. Zwrotów akcji jest dużo, choć nie są one specjalnie spektakularne, a niektórych rzeczy można się domyślić. Wystarczy to jednak, by książka cały czas trzymała w napięciu. Mi osobiście ciężko się było oderwać. Co więcej, muszę przyznać, że to był jak dotychczas najlepszy thriller psychologiczny, jaki przeczytałam w tym roku, a mówię to jako doświadczona i wybredna czytelniczka.

Podsumowując, jest to kawał dobrego thrillera psychologicznego, który trzyma w napięciu od początku do końca. Wartka akcja, wiarygodne, dobrze zbudowane postacie i zwroty akcji to zdecydowane plusy, które sprawiają, że od lektury ciężko się oderwać. Zdecydowanie polecam.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.

Wydawnictwo Muza.

Premiera 31 maja 2023

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2023-05-25, Ocena: 6, Przeczytałem,

Ś𝕞𝕚𝕖𝕣ć, 𝕜𝕥ó𝕣𝕒 ℂ𝕚ę 𝕠𝕔𝕒𝕝𝕚

ℜ𝔢𝔠𝔢𝔫𝔷𝔧𝔞 𝔭𝔯𝔷𝔢𝔡𝔭𝔯𝔢𝔪𝔦𝔢𝔯𝔬𝔴𝔞

Ile jesteś w stanie zrobić, by uratować swoje dziecko?

Czy jesteś w stanie zabić?

Znana i ceniona chirurg kardiolog zostaje postawiona przed dramatycznym dylematem.

Albo zabije pacjenta, którym jest vip polityczny albo porywacze zabiją jej syna.

Co zrobi kobieta?

Pełna akcji i napięcia historia, gdzie należy dokonać w zasadzie niemożliwego wyboru.

Anna to kobieta sprytna, przebiegła i potrafiąca działać pod presją.

Cierpi jednak na specyficzną przypadłość.

Gdy jej syn zostaje porwany poruszy niebo i ziemię a nawet zejdzie do samej czeluści piekła, by go odzyskać.

Po piętach depcze jej polcijantka, która za wszelką cenę stara się rozgryźć sprawę i opiera wszystko na historii własnego syna, który również zaginął.

Nie wiem co bym zrobiła na miejscu tej kobiety, jednak myślę, że postawiona przed ultimatum zachowałabym się podobnie.

Dla syna zrobiłabym wszystko.

To moje pierwsze zetknięcie z tym młodym autorem.

Jestem oczarowana, jak potrafi kreować postacie i historię.

Jak dobrze się przygotował do napisania tej książki pod kątem medycznym.

Opisy operacji i chorób są dosyć szczegółowe, co mnie mile zaskoczyło.

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie chciałam się oderwać, póki jej nie skończę.

Pod koniec był również plot twist, jakiego się nie spodziewałam 😱

Język jest przystępny, dobrze i płynnie się czyta a akcja w zasadzie nie zwalnia.

Ten thriller psychologiczny (moim zdaniem) jest wyśmienity, widać tu mocno talent autora.

Wraz z bohaterami przeżywa się historię, emocje aż kipią z wnętrza tej książki.

Premiera już 31 maja ale nie czekajcie, zamówcie już dziś w preorderze

Byliście kiedyś operowani? Towarzyszył Wam lęk przed narkozą?

Anna jest kardiochirurgiem. Jako lekarz składała przysięgę, że nie będzie szkodzić, tylko działać dla dobra pacjenta. Kiedy jej syn zostaje porwany, a ona musi dokonać wyboru między nim, a śmiercią pacjenta na stole operacyjnym, przeżywa ogromny dylemat. Zawsze robiła wszystko, żeby ratować pacjentów, teraz sprzeciwić się swoim zasadom i kogoś zabić. W dodatku w taki sposób, żeby nikt tego nie odkrył. Inaczej jej syn umrze.

Kobieta walczy ze sobą, ale wybór jest tylko jeden. Przestępcy nie dają jej wyboru. Anna musi walczyć o siebie i o syna. Czy w tej walce nie przekroczy granic? Czy będzie mogła żyć z myślą, że pozbawiła kogoś życia?

"Śmierć, która cię ocali" to przejmujący thriller psychologiczny. Myślę, że żaden rodzic nie chciałby znaleźć się na miejscu Anny. Postawiony przed takim wyborem. Kobieta staje się kłębkiem nerwów, nie śpi, niewiele je. Ciągle myśli o synu i o tym co ma zrobić, żeby go uratować. Nie ma też gwarancji, że porywacze, po zrealizowaniu zadania, nie zabijają zarówno jej, jaki i jej syna. Nic tu nie jest proste. Jedeno kłamstwo pociąga za sobą lawinę kolejnych. Jeden problem ściąga stado kolejnych.

Ciężko nie współczuć kobiecie. Jednak nie wszystkie jej decyzję są dla mnie zrozumiałe. Nie które wręcz przyprawiły mnie o ciarki. Z całą pewnością jest to thriller, który na dłużej pozostanie w mojej pamięci. Skłania do zastanowienia się nad własną moralności. Stawia przed czytelnikiem dylematy, przed którymi nigdy nie chcielibyśmy stanąć.

Jestem pod ogromnych wrażeniem tej lektury. Atmosfery, którą stworzył autor. Poza tym jestem fanką seriali i książek z wątkiem medycznym, a tu mamy okazję poznać salę operacyjną i specyfikę pracy kardiochirurga od podszewki. Jack Jordan kupił mnie swoją książka i czekam na więcej.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-05-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Śmierć, która Cię ocali" to thriller, który już od samego początku stawia przed nami trudne pytanie i zmusza do zastanowienia. Bowiem cała fabuła opiera się na problemach moralnych, a przede wszystkim ciągle zastanawiamy się nad tym co byśmy zrobili na miejscu Anny. Wybralibyśmy życie pacjenta, czy własnego dziecka? Nie ma tutaj ani dobrej, ani złej odpowiedzi. Każdy z nas ma inne wartości i jest w stanie znieść inny bagaż emocjonalny. Jednak granie na uczuciach czytelnika już od pierwszych stron było strzałem w 10! Zabieg ten spowodował, że książkę czytałam z ogromnym zaangażowaniem i dawką emocji, której kompletnie się nie spodziewałam.

Fabuła przedstawiona jest z trzech perspektyw i składają się na nią tak naprawdę historie trzech różnych kobiet, które łączą się ze sobą w spójną całość. Pierwszą z kobiet jest Anna i to jej sprawa zajmuje najwięcej naszych myśli. Zaraz obok pojawia się Margot, która jest magnesem na kłopoty. Natomiast trzecia z nich to policjantka, która prowadzi śledztwo w sprawie zamordowanej kobiety. Każda z tych pań jest inna i ma inne problemy, jednak to co je łączy to przede wszystkim upór w działaniu i determinacja, aby nie cofnąć przed niczym, nawet jeśli nie do końca jest to zgodne z prawem. W wielu momentach zastanawiałam się co sama zrobiłabym na ich miejscu i co tak naprawdę kotłuje się w ich głowach. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej pomagało nam lepiej zrozumieć ich emocje oraz myśli, jednak nie dawało to czystego obrazu sytuacji. Pozostawały niewiadome i pytania, na które odrazu nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi.

Strona za stroną akcja nabierała tempa i powodowała we mnie coraz to większe zaciekawienie. Autorka pozbawiła nas zbędnych dialogów, monologów, czy przydługich opisów, które kompletnie niczego by nie wnosiły do fabuły. Wszystko jest ze sobą świetnie wyważone i super ze sobą współgra, a wątki medyczne zostały bardzo dobrze dopracowane. Widać tutaj, że autorka dobrze przygotowała się do ich napisania co bardzo doceniam.

Do samego końca nie byłam w stanie przewidzieć jak zakończy się ta historia i pomimo, że miałam kilka scenariuszy to żaden z nich nie spełnił się w 100%. Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona finałem, jak i całą książką.

,,Śmierć, która Cię ocali" to genialna propozycja dla fanów thrillerów psychologicznych. Jestem pewna, że fabuła Was zaskoczy i przede wszystkim kupi. Zdecydowanie polecam!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung