Śmiech ogra

Ocena: 3.67 (3 głosów)

Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci. Akcja Śmiechu ogra toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francuskiego rzeźbiarza Paula i Clary, córki lekarza Wehrmachtu – pary żyjącej współcześnie, lecz zmagającej się z przechodzącym z pokolenia na pokolenie, jak złowieszczy śmiech ogra, przekleństwem przeszłości.

Wielopłaszczyznowa opowieść Pierre’a Péju jest jednocześnie powieścią wojenną, miłosną, jak i filozoficznym dociekaniem natury zła. Autor wydobywa na światło dzienne najskrytsze uwarunkowania ludzkich postępków; wskazuje wagę „nieszczęścia z opóźnionym zapłonem”, które czai się pod powierzchnią rzeczy.

Pierre Péju (ur. 1946) – urodzony w rodzinie liońskich księgarzy francuski powieściopisarz i eseista, znawca romantyzmu niemieckiego, zainteresowany filozofią dzieciństwa i dzieciństwem filozofii. Studiował filozofię na Sorbonie, obecnie jest dyrektorem programowym paryskiego Collège International de Philosophie i redaktorem prowadzącym działu niemieckiego serii Collection romantique w wydawnictwie José Corti. Opublikował kilkanaście książek, wśród nich francuski bestseller kilku pokoleń La petite fille dans la forêt des contes oraz poruszającą Siostrzyczkę Ewę od kartuzów (La petite Chartreuse, wyd. pol. Sic! 2005).

Informacje dodatkowe o Śmiech ogra:

Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60-45714-6
Liczba stron: 268

więcej

Kup książkę Śmiech ogra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śmiech ogra - opinie o książce

Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,Smiech-ogra,8289. (Ocena: 4,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki na 2013 rok,
Sam bajkowy prolog jest wg. mnie zbędny (np. moją mamę skutecznie odwiódł od dalszego czytania). Na całą ksiażkę składają się dwie wzajemnie się przeplatające i uzupełniajace historie. Mnie bardzo zainteresowały rozdziały mające akcję w 1941 r. na Ukrainie. Słowa porucznika Moritza przypominają czytelnikowi, że niemcy także mieli uczucia, byli ludźmi których wojna przerażała. Zacytuję: "Nienawidzę komand specjalnych. Esesmani uważają że wszysto im wolno. Te kobiety, te dzieci, to nie jeńcy wojenni! Te egzekucje nie mają nic wspólnego ze zbrojną akcją. Nie życzę sobie, by moi ludzie byli w to zamieszani. Nie żołnierze Wehrmachtu. Wysokie dowództwo pewnie nic o tym nie wie..." Natomiast rozdziały o dziwnej więzi Paula i Clary były jak dla mnie słabszą częścią książki. Kiedy chłopak przyjeżdza do Niemiec na wymianę szkolną, ta dwójka poczuła do siebie jakieś przyciąganie. Niespokojną Clarę ciagnie w świat wewnętrzna misja fotografowania, Paul zostaje rzeźbiarzem. On ma żonę i dzieci, ona męża i córkę, ale co parę lat spotykają się przypadkowo, co burzy na nowo ich tymczasowy spokój.
Link do opinii
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2012-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Śmiech ogra
Pierre Peju0
Okładka ksiązki - Śmiech ogra

Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie...

Siostrzyczka Ewa od kartuzów
Pierre Peju0
Okładka ksiązki - Siostrzyczka Ewa od kartuzów

Powieść francuskiego pisarza i eseisty (ur. 1946), zainteresowanego filozofią dzieciństwa i dzieciństwem filozofii. Siostrzyczka... zdobyła w 2003 nagrodę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy