Smak raju

Ester Fletcher, młoda Amerykanka, dziedziczka ogromnej fortuny, udaje się wraz z matką do Paryża, aby odwiedzić salony wielkich krawców. Na pokładzie statku poznaje fascynującego mężczyznę jej życia. Tymczasem Europa stoi w przededniu wojny. Niemiecka inwazja na Francję sprawia, że szalony, romantyczny świat Esther wali się w gruzy. Na naszych oczach lekkomyślna dziewczyna zmienia się w zdecydowaną, dojrzałą kodietę.

Informacje dodatkowe o Smak raju:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1996 (data przybliżona)
ISBN: 8371202288
Tytuł oryginału: A Taste of Heaven
Tłumaczenie: Magdalena Gołaczyńska

Kup książkę Smak raju

Smak raju - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-10-07,
Książka ta pierwotnie była przypisana żonie Mastertona - Wiesce. Ona to, ze względu na trudne do wymowy imię o polskich korzeniach, przybrała pseudonim Vicky Masterton. W Polsce ze względu na dużą popularność Grahama, ksiażkę przypisano obojgu autorom. Inspiracją do napisania tej książki był wyjazd do francuskiej Szampanii. Romantyczny nastrój udzielił się tej parze i Wiescka stwierdziła, że chciałaby napisać historię miłosną osadzoną w takim miejscu. Dodatkiem miało być to, że historia ta miała dziać się podczas II Wojny Światowej.
Esther Flecker jest młodą amerykanką, która odziedziczyła po matce ogromną fortunę - śpiewaczce operowej, a także ojcu - właścicielu kolei, która dobrze prosperowała. Poznajemy ją podczas morskiej podróży do Paryża, gdzie z matką chcą kupić najnowsze kolekcje znanych projektantów. Na samym początku Esther poznaje fascynującego i przystojnego Sachę i zakochuje się w nim. Nim będą jednak mogli oddać się miłosnym uniesieniom, wydarzy się wiele.
Europa znajduje się w przededniu wojny. Napięta sytuacja nie sprzyja miłości. Nie zważając na tę sytuację, Sacha i Esther kontynuują swój romans stając się obiektem plotek w kuluarach. Związkowi temu sprzeciwia się matka Esther, jednak Sacha się nie poddaje. Szybko okazuje się, że wybranek Esther to król szampana - jest twórcą popularnej marki. Ich szczęście nie trwa zbyt długo, zaczyna się wojna...
"Smak raju" jest opowieścią o wielkiej miłości, od samego jej zarodka. Na samym końcu staje się dojrzałą więzią dwojga młodych ludzi. Ukazana jest tu także historia dziewczyny, która na oczach czytelnika staje się dojrzałą kobietą.
Powieść wydaje się być banalna, ale warsztat tych dwojga autorów jest tak świetny, że nie można tego odczuć. Klimat Szampanii jest świetnie opisany, udajemy się w podróż po polach winogron, długich i krętych piwniczkach z butelkami. Powieść posługuje się swoimi prostymi mechanizmami, mimo to potrafi wzruszyć do łez. Akcja mnie do przodu bardzo leniwie, ale wszystko jest sprawnie skonstruowane dzięki dialogom. Trudno jednak oczekiwać od tego typu literatury szybkiej akcji.
"Smak raju" spodoba się kobietom, które szukają romantycznej historii opisanej w lekki sposób. Jest to świetna powieść w swojej klasie, a ja mimo wszystko bawiłem się przy niej świetnie mimo braku zawiłości fabularnych. Polecam miłośnikom powieści obyczajowej.
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung