O miłości w cieniu Wielkiej Wojny
Smak dymu to kontynuacja losów bohaterki świetnie przyjętego przez czytelników Piołunu na zapomnienie
Warszawa, rok 1914. Lea jest pewną siebie, energiczną kobietą, matką trójki dzieci. Pracuje w aptece i próbuje wprowadzić do niej zioła z własnego zbioru. Wydawałoby się, że niczego jej nie brakuje, a jednak nie czuje się szczęśliwa. Po dziesięciu latach małżeństwa z Wincentem z gorącego uczucia, które ich połączyło, niewiele zostało.
Gdy niespodziewanie nadarza się okazja, Lea wybiera się w podróż na daleką Syberię. Kiedy powraca do Warszawy, świat jest już inny, wybucha I wojna światowa, a Wincent pozostaje daleki, zajęty sprawami fabryki. Lea będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla niej najważniejsze, i jak odzyskać to, co wydawało się już stracone.
Anna Trojanowska - autorka powieści Piołun na zapomnienie (2018) oraz kryminału retro Człowiek z brzytwą (2018).
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-09-29
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 668
W dawnych czasach czwarty jeździec Apokalipsy nierzadko przybierał postać moru i roztaczał swoją władzę nad ziemią, by nękać ludzi i prowadzić ich w Otchłań...
I co, przepióreczko? Tak to już jest, kto wodzi innych na pokuszenie, ginie marnie... Koniec XIX wieku. Letnie upały niemal obezwładniają mieszkańców...
Przeczytane:2020-11-13, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Świat byłby mdły bez odrobiny trucizny”.
Mamy rok 1914, Warszawa. Lea jest matką trojga dzieci, pracuje w aptece, próbuje do sprzedaży wdrażać zioła z własnego zbioru. Minęło dziesięć lat od ślubu z Wincentym z ich wielkiej namiętności i szczerego uczucia nie wiele zostało. Ich odmienne poglądy i ciągła walka o swoje racje niszczą uczucie i trwałość związku. Zaczynają zmierzać w różnych kierunkach. Lea wyjeżdża na Syberię, chce odkryć prawdę o swoim ojcu. Gdy wraca trwa już I wojna światowa, a mąż jest obojętny i zimny, całkowicie zajęty swoimi sprawami. Czy Lena zawalczy o wspólną przyszłość?
Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna opowieść. Akcja powieści toczy się w latach 1914 – 1920, wzbudza ciekawość i niepokoi rozwojem wydarzeń. Trudy dnia codziennego, z jakimi musi mierzyć się Lea, praca w aptece, opieka nad dziećmi. W tamtych czasach kobiecie niedane było rozwijać swoich pasji, miały być uległe i posłuszne mężczyźnie. Obowiązywały ograniczenia i konwenanse. Lea była inna, ambitna i uparta w dążeniu do obranego celu. Udało jej się zostać aptekarką. Potrafiła przyrządzać mikstury lecznicze i znała się na ziołach. Jej mąż był właścicielem fabryki produkującej leki i pomagał jej w sprawach administracyjnych. Niestety przyszło nieuchronne, w raz z wybuchem I wojny światowej wszystko, co było do tej pory ważne przestało mieć znaczenie. Ludzie tracą dobytek całego życia, bliskich, życie.
Ciekawie ukazane tło historyczne w tamtych czasach, przemiany gospodarcze, polityczne i społeczne. Wybuch I wojny światowej obrócił w niwecz plany, marzenia, zabrał setki ludzkich istnień, przyniósł głód, choroby, niepokój, niepewność jutra. Zdrady, tajemnice, źli ludzie. Każdy walczy o przeżycie, nie zawsze postępując uczciwe. Trudny niepokojący czas, który autorka ukazuje barwnie i z dbałością o szczegóły. Opisuje obyczaje panujące w tamtych czasach, panującą modę, sposób wychowywania dzieci. Intrygujący wątek ojca Leny, tajemnica z przeszłości zostaje odkryta w najmniej spodziewanym momencie. Lena próbuje dociec prawdy, a informacje, jakie udaje jej się uzyskać porażają ją. Pożądanie, miłość, rodzina. Radości i smutki, duże i małe dramaty, chwile szczęścia, rozterki, samotność. Piękno otaczającego świata, przyrody.
Bardzo klimatyczna i piękna powieść obyczajowa z ciekawie ukazanym tłem historycznym. Gehenna wojny i ludzkie życiowe zawirowania umiejętnie ze sobą połączone i wyważone. Misternie utkana opowieść, od której nie można się oderwać. Bardzo polecam :)