Smak dymu

O miłości w cieniu Wielkiej Wojny

Smak dymu to kontynuacja losów bohaterki świetnie przyjętego przez czytelników Piołunu na zapomnienie

Warszawa, rok 1914. Lea jest pewną siebie, energiczną kobietą, matką trójki dzieci. Pracuje w aptece i próbuje wprowadzić do niej zioła z własnego zbioru. Wydawałoby się, że niczego jej nie brakuje, a jednak nie czuje się szczęśliwa. Po dziesięciu latach małżeństwa z Wincentem z gorącego uczucia, które ich połączyło, niewiele zostało.

Gdy niespodziewanie nadarza się okazja, Lea wybiera się w podróż na daleką Syberię. Kiedy powraca do Warszawy, świat jest już inny, wybucha I wojna światowa, a Wincent pozostaje daleki, zajęty sprawami fabryki. Lea będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla niej najważniejsze, i jak odzyskać to, co wydawało się już stracone.

Anna Trojanowska - autorka powieści Piołun na zapomnienie (2018) oraz kryminału retro Człowiek z brzytwą (2018).

Informacje dodatkowe o Smak dymu:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-09-29
ISBN: 9788382020311

Kup książkę Smak dymu

Smak dymu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2020-11-13, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Świat byłby mdły bez odrobiny trucizny”.

Mamy rok 1914, Warszawa. Lea jest matką trojga dzieci, pracuje w aptece, próbuje do sprzedaży wdrażać zioła z własnego zbioru. Minęło dziesięć lat od ślubu z Wincentym z ich wielkiej namiętności i szczerego uczucia nie wiele zostało. Ich odmienne poglądy i ciągła walka o swoje racje niszczą uczucie i trwałość związku. Zaczynają zmierzać w różnych kierunkach. Lea wyjeżdża na Syberię, chce odkryć prawdę o swoim ojcu. Gdy wraca trwa już I wojna światowa, a mąż jest obojętny i zimny, całkowicie zajęty swoimi sprawami. Czy Lena zawalczy o wspólną przyszłość?

Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna opowieść. Akcja powieści toczy się w latach 1914 – 1920, wzbudza ciekawość i niepokoi rozwojem wydarzeń. Trudy dnia codziennego, z jakimi musi mierzyć się Lea, praca w aptece, opieka nad dziećmi. W tamtych czasach kobiecie niedane było rozwijać swoich pasji, miały być uległe i posłuszne mężczyźnie. Obowiązywały ograniczenia i konwenanse. Lea była inna, ambitna i uparta w dążeniu do obranego celu. Udało jej się zostać aptekarką. Potrafiła przyrządzać mikstury lecznicze i znała się na ziołach. Jej mąż był właścicielem fabryki produkującej leki i pomagał jej w sprawach administracyjnych. Niestety przyszło nieuchronne, w raz z wybuchem I wojny światowej wszystko, co było do tej pory ważne przestało mieć znaczenie. Ludzie tracą dobytek całego życia, bliskich, życie.

Ciekawie ukazane tło historyczne w tamtych czasach, przemiany gospodarcze, polityczne i społeczne. Wybuch I wojny światowej obrócił w niwecz plany, marzenia, zabrał setki ludzkich istnień, przyniósł głód, choroby, niepokój, niepewność jutra. Zdrady, tajemnice, źli ludzie. Każdy walczy o przeżycie, nie zawsze postępując uczciwe. Trudny niepokojący czas, który autorka ukazuje barwnie i z dbałością o szczegóły. Opisuje obyczaje panujące w tamtych czasach, panującą modę, sposób wychowywania dzieci. Intrygujący wątek ojca Leny, tajemnica z przeszłości zostaje odkryta w najmniej spodziewanym momencie. Lena próbuje dociec prawdy, a informacje, jakie udaje jej się uzyskać porażają ją. Pożądanie, miłość, rodzina. Radości i smutki, duże i małe dramaty, chwile szczęścia, rozterki, samotność. Piękno otaczającego świata, przyrody.

Bardzo klimatyczna i piękna powieść obyczajowa z ciekawie ukazanym tłem historycznym. Gehenna wojny i ludzkie życiowe zawirowania umiejętnie ze sobą połączone i wyważone. Misternie utkana opowieść, od której nie można się oderwać. Bardzo polecam :)

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2020-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 2020,
Piołun na zapomnienie
Anna Trojanowska0
Okładka ksiązki - Piołun na zapomnienie

Zasady, które złamie Męski świat, który zapragnie poznać Wróg, którego pokocha Rok 1895. Lea, młoda kobieta z prowincji, poślubia Józefa, statecznego...

Epidemie. Krótka historia
Anna Trojanowska 0
Okładka ksiązki - Epidemie. Krótka historia

W dawnych czasach czwarty jeździec Apokalipsy nierzadko przybierał postać moru i roztaczał swoją władzę nad ziemią, by nękać ludzi i prowadzić ich w Otchłań...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska