Słowianie i wikingowie przy stole

Ocena: 5 (1 głosów)

...stół ich nigdy nie jest pusty, nigdy bez nakrycia (...) Stół zawsze tam jest pełen wszystkiego, co potrzebne do picia i jedzenia, a po zebraniu jednego zastawia się co innego" wyraźnie dziwił w XII wieku się Herbord opisując ówczesnych Pomorzan. Wskazał on na cechę charakterystyczną dla Słowian – tak, lubimy jeść! "...nakrycia przykrywa się czystą chustą w oczekiwaniu na biesiadnika. O jakiejkolwiek porze chcą się posilić, obojętnie, goście czy domownicy, znajdują wszystko przygotowane na stole" kontynuuje benedyktyn, który w zachwycił się obfitością słowiańskiej ziemi ociekającej miodem i mlekiem, z morzem i rzekami pełnymi ryb, borami wszelakiego zwierza, gdzie ziemia rodzi rozmaitość zboża, jarzyn i owoców.

"Słowianie i wikingowie przy stole" Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej pierwotnie była wydana w 2011 r. w języku angielskim, pt. "Viking and Slavic Cuisine", jako poszerzona wersja wcześniejszego "Przy słowiańskim stole". Szybko zyskała licznych czytelników w wielu krajach.

Informacje dodatkowe o Słowianie i wikingowie przy stole:

Wydawnictwo: Triglav
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788362586721
Liczba stron: 112
Język oryginału: polski
Ilustracje:Rafał Wójcik, Anna Lipiec

Tagi: słowianie wikingowie

więcej

Kup książkę Słowianie i wikingowie przy stole

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słowianie i wikingowie przy stole - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021, POSIADAM,

Jedzenie było dla Słowian nie tylko źródłem przetrwania, ale także ważnym elementem kulturowym. Dlatego rekonstruktorzy naszych rodzimych tradycji nie mogą zapominać o ich prawidłowym zdobywaniu, przygotowaniu i oczywiście podaniu. Głównie dla nich powstała ta książka zawierająca najważniejsze informacje i przepisy, a także dla zainteresowanych szczegółami naszej historii.

O tym jak żyli Słowianie i wikingowie wiemy z odkryć archeologicznych i tekstów źródłowych, których niestety jest bardzo niewiele. Małgorzata Krasna-Koryciństa starła się zebrać najważniejsze informacje dotyczące właśnie posiłków danych ludów.

W tekście znajdziemy bardzo dużo przypisów, do których możemy zajrzeń po więcej informacji. Sama książka nie jest długa, ale zawiera najważniejsze treści. Wymienione zostało, z czego składały się ówczesne dania, jakimi sposobami je zdobywano, wymienione są sposoby przyrządzania, a także naczynia, które do tego służyły. Znajdziemy też opis, jak przetwarzano i konserwowano jedzenie na zimę.

Jednym z najciekawszych fragmentów jest końcówka książki zawierająca przepisy dawnych potraw. Sposób ich wykonania też jest podany ściśle na rekonstrukcję. Idealna propozycja dla tych, którzy chcą się na chwilę cofnąć w czasie.

Książka jest ładnie wydana, napisana prostym językiem i ozdobiona ilustracjami. Myślę, że młodszy czytelnik zainteresowany tematem również może po nią sięgnąć.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy