reklama

Słowianie i wikingowie przy stole

...stół ich nigdy nie jest pusty, nigdy bez nakrycia (...) Stół zawsze tam jest pełen wszystkiego, co potrzebne do picia i jedzenia, a po zebraniu jednego zastawia się co innego" wyraźnie dziwił w XII wieku się Herbord opisując ówczesnych Pomorzan. Wskazał on na cechę charakterystyczną dla Słowian – tak, lubimy jeść! "...nakrycia przykrywa się czystą chustą w oczekiwaniu na biesiadnika. O jakiejkolwiek porze chcą się posilić, obojętnie, goście czy domownicy, znajdują wszystko przygotowane na stole" kontynuuje benedyktyn, który w zachwycił się obfitością słowiańskiej ziemi ociekającej miodem i mlekiem, z morzem i rzekami pełnymi ryb, borami wszelakiego zwierza, gdzie ziemia rodzi rozmaitość zboża, jarzyn i owoców.

"Słowianie i wikingowie przy stole" Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej pierwotnie była wydana w 2011 r. w języku angielskim, pt. "Viking and Slavic Cuisine", jako poszerzona wersja wcześniejszego "Przy słowiańskim stole". Szybko zyskała licznych czytelników w wielu krajach.

Informacje dodatkowe o Słowianie i wikingowie przy stole:

Wydawnictwo: Triglav
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
Ilustracje:Rafał Wójcik, Anna Lipiec

Tagi: słowianie wikingowie

Kup książkę Słowianie i wikingowie przy stole

Słowianie i wikingowie przy stole - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021, POSIADAM,

Jedzenie było dla Słowian nie tylko źródłem przetrwania, ale także ważnym elementem kulturowym. Dlatego rekonstruktorzy naszych rodzimych tradycji nie mogą zapominać o ich prawidłowym zdobywaniu, przygotowaniu i oczywiście podaniu. Głównie dla nich powstała ta książka zawierająca najważniejsze informacje i przepisy, a także dla zainteresowanych szczegółami naszej historii.

O tym jak żyli Słowianie i wikingowie wiemy z odkryć archeologicznych i tekstów źródłowych, których niestety jest bardzo niewiele. Małgorzata Krasna-Koryciństa starła się zebrać najważniejsze informacje dotyczące właśnie posiłków danych ludów.

W tekście znajdziemy bardzo dużo przypisów, do których możemy zajrzeń po więcej informacji. Sama książka nie jest długa, ale zawiera najważniejsze treści. Wymienione zostało, z czego składały się ówczesne dania, jakimi sposobami je zdobywano, wymienione są sposoby przyrządzania, a także naczynia, które do tego służyły. Znajdziemy też opis, jak przetwarzano i konserwowano jedzenie na zimę.

Jednym z najciekawszych fragmentów jest końcówka książki zawierająca przepisy dawnych potraw. Sposób ich wykonania też jest podany ściśle na rekonstrukcję. Idealna propozycja dla tych, którzy chcą się na chwilę cofnąć w czasie.

Książka jest ładnie wydana, napisana prostym językiem i ozdobiona ilustracjami. Myślę, że młodszy czytelnik zainteresowany tematem również może po nią sięgnąć.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski