Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw

Ocena: 5 (2 głosów)

Czy zastanawiasz się czasem, ile informacji kryje się pod twoim butem? Ta fascynująca książka jest mieszanką reportażu i opowieści o nauce badającej cenny, ale często szokujący związek między kryminalistyką a naturą. Patricia Wiltshire, pionierka ekologii sądowej, opisuje w niej najbardziej zagadkowe morderstwa... i najbardziej nietypowe śledztwa. Dla autorki istotny jest każdy szczegół, od śladów błota na cichej wiejskiej drodze po brud na podeszwach butów. Właśnie tam tkwią wskazówki pozostawione przez przestępców!
Patricia Wiltshire, uzbrojona w mikroskop, wyszukuje dowody i eliminuje hipotezy, ostatecznie opracowując przekonującą tezę o tym, kto, jak i kiedy popełnił zbrodnię. Jej niezwykła wiedza, dokładność i pasja do ujawniania prawdy sprawiła, że stała się jednym z najbardziej pożądanych konsultantów policji na świecie. Ślady zbrodni to rozwiązywanie zagadek morderstw, znajdowanie zwłok i oczyszczanie z zarzutów niesłusznie oskarżonych. Książka wprowadzi cię w niewidzialny dotąd świat roślin, zwierząt, pyłków, zarodników, grzybów i mikrobów - tak, ten pod twoimi stopami! Dzięki niej zrozumiesz, jak zaskakująco silna jest nasza relacja z przyrodą. Przekonaj się, ile do powiedzenia na sali sądowej ma natura!

Informacje dodatkowe o Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366380066
Liczba stron: 330
Tytuł oryginału: THE NATURE OF LIFE AND DEATH
Tłumaczenie: Wawrzyński Adam

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw - opinie o książce

„Każdy kontakt pozostawia ślad”

Często nie zdajemy sobie sprawy, że czasami osoby niewinne są skazywane na kary pozbawienia wolności za przestępstwa, których nie popełniły. Pytanie dlaczego? Nie było wiarygodnych dowodów, świadkowie kłamali, poszlaki wskazywały na ich winę. Ale z pomocą w takich sytuacjach przychodzi Patricia Wiltshire. W bardzo czytelny i zrozumiały sposób pokazuje nam, jak bardzo istotnym i wiarygodnym dowodem są ślady, które kryją się w lesie i parku, pod twoim butem czy na kurtce, a są w zasięgu wzroku wnikliwych śledczych.

Autorka zajmuje się dyscypliną naukową określaną mianem ekologii sądowej. Jest światowej sławy specjalistką w palinologii, czyli nauce o pyłkach roślin i zarodnikach grzybów. Praca wymagająca niezwykłej precyzji i dokładności, nie można dopuścić do sytuacji, aby jakiś mały niewidoczny gołym okiem pyłek umknął z miejsca zbrodni. Nie można zacierać śladów, deptać czy zanieczyszczać miejsca zbrodni. To wszystko może znacznie utrudnić dojście do prawdy, wskazać niewłaściwego sprawcę zbrodni, a osobie winnej pozostawać na wolności.

Ślady zbrodni w bardzo ciekawy i interesujący sposób – nawet takiego laika jak ja – wprowadzają w świat zbrodni, dojścia do prawdy i wykrycia przestępcy. Nawet nie zdajemy sobie zapewne sprawy, jakie ślady i tropy potrafią specjalistów doprowadzić do przestępcy. Trzeba mieć świadomość, że gdyby przestępcy znali sposoby odkrywania tajemnych zagadek zbrodni, być może tych czynów byłoby dzisiaj mniej. Nie wiem, tak myślę, a może jestem w błędzie?

Autorka zabiera nas w podróż do swojego życia, które też nie było łatwe. Wiele przykrości i smutków ją doświadczyło, ale zawsze ukojenie odnajdywała w pracy, w tym co potrafiła najlepiej, w badaniu pyłków roślin i grzybów. Ta praca dawała jej ukojenie i satysfakcję, dzięki niej niewinni ludzie nie trafiali za kratki. Dzięki jej intuicji, ale i też upartości i pewnego rodzaju władczości ręka sprawiedliwości dosięgała winnych.

Bardzo pożądana lektura, nie tylko dla osób zawodowo zajmujących się badaniem śladów zbrodni, ale też dla osób, które z chęcią chciałaby mieć większą wiedzę w tym temacie. Gwarantuję, że nie będziecie się nudzić ani przez chwilę. Trochę naukowej wiedzy nikomu nie zaszkodzi, przeciwnie, zawsze możemy się nią w określonych okolicznościach wykazać. Patricia zabierze was na miejsca zbrodni, które już nie miały szans na wyjaśnienie. Zobaczycie jaką precyzyjną i wnikliwą materią autorka się zajmuje, jak musi tropić każdy pyłek z miejsca zbrodni, ale też musi mieć niesamowitą wiedzę o otaczającym świecie przyrody. Na jakim terenie rosną określone drzewa i rośliny, kiedy pylą i kwitną, gdzie się najlepiej rozmnażają, jak się przenoszą. Bez tej wiedzy jej praca wiele utraciłaby na znaczeniu. Czy wyobrażacie sobie, że po śladach pyłków z podeszwy butów czy pyłków z kurtki sprawcy potrafiła określić nie tylko przebieg zbrodni, ale i wskazać sprawcę lub wykluczyć osobę z kręgu podejrzanych.

„Według Locarda przestępca zostawia zawsze na miejscu zbrodni jakiś ślad, a miejsce zbrodni odciska zawsze jakiś ślad na przestępcy. Zarówno jedne, jak i drugie ślady da się wykorzystać w śledztwie – może to być DNA, odciski palców, włosy, włókna, lecz także ziarenka pyłku i zarodniki, na których skupia się moja praca”.

Świetna lektura, napawa wielkim optymizmem i wiarą w tak niespotykaną naukę, jaką jest ekologia sądowa. Dopiero po przeczytaniu tej lektury dociera do nas, jak wielkie znaczenie mają wszelkie, mniej lub bardziej istotne ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. W tym przypadku nie można mówić o żadnej pomyłce, wiadomo, jakie mogą być jej skutki. Tragiczne i niewyobrażalne.

Ta książka skłania do refleksji i głębokich przemyśleń. Nie jest to lektura, którą się przeczyta i zaraz zapomina, zapewniam, że w każdym zostanie cząstka tej wiedzy, którą tak przejrzyście i prosto nam autorka przekazała. Polecam, godna uwagi i poświęcenia jej kilku chwil. Ciekawość zżera od pierwszych stron, a później to już nie można się wyzwolić z jej pęt. I pragnie się więcej, i więcej, ale każda lektura niestety ma swój koniec.

Na koniec, aby jeszcze przedłużyć chwile spędzone z tą historią, zostawiam was samych z poniższymi słowami, zastanówcie się i przemyślcie:

„Nasze ciało jest „nasze” tylko przez krótki okres; składa się z pierwiastków, które pożyczyliśmy z otoczenia i które kiedyś trzeba będzie zwrócić. To, co uznajemy za „siebie”, jest tak naprawdę zbiorem ekosystemów będących domem dla wielu rodzajów mikroorganizmów”.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy