* Nowy głos w literaturze amerykańskiej
* Olśniewająca debiutancka powieść młodej pisarki, bestseller magazynu ,,New York Times", polecany przez Klub Książki Oprah Winfrey
* Nominacja do Nagrody Bookera 2022 - Mottley jest najmłodszą autorką nominowaną do tej nagrody
* Książka roku wg The New Yorker, The Washington Post, Los Angeles Times, San Francisco Chronicle Time, Goodreads
ODWAŻNA OPOWIEŚĆ O NASTOLATCE, KTÓRA PADŁA OFIARĄ PRZEMOCY Z RĄK TYCH,
KTÓRZY POWINNI JĄ CHRONIĆ
Skandal obnażający nadużycia seksualne, których dopuszczała się policja, wstrząsnął Oakland w 2015 roku i skłonił Leilę Mottley do opowiedzenia wstrząsającej historii Kiary Johnson. Ta surowa i brutalnie szczera powieść stała się głosem bezbronnych i niewidocznych dla społeczeństwa młodych kobiet.
Siedemnastoletnia Kiara i jej brat Marcus mieszkają w biednej dzielnicy Oakland. Po serii tragicznych rodzinnych wydarzeń zostali sami. Marcus kurczowo trzyma się marzeń o sławie rapera, a Kiara desperacko próbuje znaleźć pracę. Zrobi wszystko, żeby utrzymać siebie, brata i dziewięcioletniego syna sąsiadki, porzuconego przez matkę narkomankę.
Jeden epizod z nieznajomym zamienia się w pracę, której Kiara teraz tak desperacko potrzebuje: sprzedaje ciało za pieniądze. Pewnej nocy zostaje zabrana z ulicy przez dwóch policjantów, którzy wykorzystują ją seksualnie w zamian za wolność. Odtąd bezradność, strach i przerażenie już nigdy jej nie opuszczą. Kiedy wydaje się, że gorzej być nie może, jej nazwisko pojawia się w śledztwie w związku ze skandalem w miejscowej policji. Jest kluczowym świadkiem. Jeśli będzie zeznawać, narazi na niebezpieczeństwo tych, których kocha.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Nightcrawling
Przeczytane:2024-04-21,
Debiutancka powieść Leili Mottley „Ślady nocy" (Nightcrawling) oparta jest na prawdziwej historii.
Odważna i wciągająca opowieść o nastolatce, która szukając pracy by spłacić dług najemcy, trafia do baru, gdzie przez pewne nieporozumienie wybiera wbrew sobie najstarszy zawód świata.
Dzieło, w którym upokorzenia, brak zaufania oraz panosząca się rutyna jest symbolem destrukcji, a jednocześnie staje się świadectwem ludzkiej obojętności. Siedemnastoletnia Kiara, mieszkanka Regal-Hi, narratorka, jest kontrastową postacią. Można by napisać o niej osobną charakterystykę. Dziewczyna nie boi się obnażyć problemów systemowych Ameryki, biedy, skorumpowanej policji i dać zarys niewidzialnych na co dzień ludzi. Nakręcająca się spirala nieszczęść pokazuje prawdę o napaściach na tle seksualnym. Pod tym brutalnym haftem kryje się empatia, która próbuje przedrzeć się przez strony, kiedy główna bohaterka jest gotowa na bardzo dużo by wyżywić dziewięcioletniego sąsiada porzuconego przez matkę uzależnioną od narkotyków. Wstrząsający portret młodych ludzi, których rodziny i dorośli zawiedli niszcząc wszystko. Nawet rodzinny dom naznaczony jest krwią i tragedią. Dopracowana fabuła z literackimi metaforami, poetyckimi porównaniami, przeszywającymi opisami, wieloma figurami stylistycznymi tworzy elektryzującą opowieść. Momentami czujemy, że została zachwiana równowaga, gdzie zło cały czas wygrywa. Na szczęście przychodzi nadzieja, dzięki której mamy poczucie, że jednak świat ma sens. Surowe piękno strona po stronie chwyta niczym pajęcza sieć, z której chcemy się uwolnić i nie czytać o pasmach okrutnych wydarzeń, jednocześnie tkwimy w niej, ponieważ nie możemy przestać czytać.
Polecam wielką, przejmującą powieść wartą każdej uwagi.