Skradzione dzieciństwo

Ocena: 5 (1 głosów)

Drugie wydanie Skradzionego dzieciństwa ma zaspokoić głód prawdy odnośnie stosunków Polska - Związek Sowiecki z okresu drugiej wojny światowej. Głód jest ten szczególnie dotkliwy u Rodaków nowej fali emigrantów z Polski po likwidacji NSZZ Solidarność, ponieważ "oficjalna" historia pisana przez "naukowców" - propagandadystów reżymu warszawskiego, zafałszowuje fakty, zwala wszystkie okropności i okrucieństwa na Niemców i gloryfikuje ZSSR za uratowanie ludności ziem wschodnich Rzeczypospolitej przez ewakuację w głąb Rosji. 

Informacje dodatkowe o Skradzione dzieciństwo :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1990 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788374850698
Liczba stron: 440
Język oryginału: polski

Tagi: wywózka na Syberię dzieci w czasie II wojny światowej

więcej

Kup książkę Skradzione dzieciństwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skradzione dzieciństwo - opinie o książce

"Skradzione dzieciństwo" Łucjan Królikowski

 

Dziś po przeczytaniu książki chciałabym przedstawić postać ojca ŁUCJANA KRÓLIKOWSKIEGO.
Może już ktoś słyszał o osobie ojca Królikowskiego lub nawet czytał jego książki. Ja mam stare wydanie z 1991 r, ale jest również nowe. 

 

CZĘŚĆ BIOGRAFII OJCA ŁUCJANA:

"Był synem Stanisława i Wiktorii z domu Tomiak. W 1938 wstąpił do zakonu franciszkanów. Studia filozoficzne rozpoczął we Lwowie. Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po ,,amnestii" dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i 30 czerwca 1946 w Bejrucie otrzymał święcenia kapłańskie. W Armii Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy w Tanzanii. W 1949, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zebrał 150 dzieci i udał się do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem aż do osiągnięcia pełnoletniości. Wśród Polonii w Kanadzie pracował do 1966r."

 

W swojej książce Królikowski przedstawia losy dzieci wywiezionych na Syberię, ich walkę o przetrwanie w zimnie, głodzie i chorobie. Po "amnestii" część dzieci wyruszyła w daleką podróż przez Kazachstan, Iran, Indie do Afryki, Maroka, Nowej Zelandii i innych krajów. Ojciec Łucjan z grupą dzieci z Afryki (Tengeru) udał się z nimi do Kanady (przez Włochy i Niemcy). 

 

Ojciec Królikowski przeżył 100 lat (zmarł w 2019 r). Jest również autorem innej książki pt. "Pamiętnik Sybiraka i tułacza".

 

 Cytat:

"W duszy sieroty żyje poczucie krzywdy. Krzywdą dla naszych sierot było wygnanie do Rosji, utrata rodziców, głód, choroby i zimno, poniewierka i pozbawienie najbardziej prymitywnych warunków mieszkaniowych."

 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy