Skradzione dzieciństwo

Ocena: 5 (1 głosów)

Drugie wydanie Skradzionego dzieciństwa ma zaspokoić głód prawdy odnośnie stosunków Polska - Związek Sowiecki z okresu drugiej wojny światowej. Głód jest ten szczególnie dotkliwy u Rodaków nowej fali emigrantów z Polski po likwidacji NSZZ Solidarność, ponieważ "oficjalna" historia pisana przez "naukowców" - propagandadystów reżymu warszawskiego, zafałszowuje fakty, zwala wszystkie okropności i okrucieństwa na Niemców i gloryfikuje ZSSR za uratowanie ludności ziem wschodnich Rzeczypospolitej przez ewakuację w głąb Rosji. 

Informacje dodatkowe o Skradzione dzieciństwo :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1990 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788374850698
Liczba stron: 440
Język oryginału: polski

Tagi: wywózka na Syberię dzieci w czasie II wojny światowej

więcej

Kup książkę Skradzione dzieciństwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skradzione dzieciństwo - opinie o książce

"Skradzione dzieciństwo" Łucjan Królikowski

 

Dziś po przeczytaniu książki chciałabym przedstawić postać ojca ŁUCJANA KRÓLIKOWSKIEGO.
Może już ktoś słyszał o osobie ojca Królikowskiego lub nawet czytał jego książki. Ja mam stare wydanie z 1991 r, ale jest również nowe. 

 

CZĘŚĆ BIOGRAFII OJCA ŁUCJANA:

"Był synem Stanisława i Wiktorii z domu Tomiak. W 1938 wstąpił do zakonu franciszkanów. Studia filozoficzne rozpoczął we Lwowie. Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po ,,amnestii" dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i 30 czerwca 1946 w Bejrucie otrzymał święcenia kapłańskie. W Armii Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy w Tanzanii. W 1949, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zebrał 150 dzieci i udał się do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem aż do osiągnięcia pełnoletniości. Wśród Polonii w Kanadzie pracował do 1966r."

 

W swojej książce Królikowski przedstawia losy dzieci wywiezionych na Syberię, ich walkę o przetrwanie w zimnie, głodzie i chorobie. Po "amnestii" część dzieci wyruszyła w daleką podróż przez Kazachstan, Iran, Indie do Afryki, Maroka, Nowej Zelandii i innych krajów. Ojciec Łucjan z grupą dzieci z Afryki (Tengeru) udał się z nimi do Kanady (przez Włochy i Niemcy). 

 

Ojciec Królikowski przeżył 100 lat (zmarł w 2019 r). Jest również autorem innej książki pt. "Pamiętnik Sybiraka i tułacza".

 

 Cytat:

"W duszy sieroty żyje poczucie krzywdy. Krzywdą dla naszych sierot było wygnanie do Rosji, utrata rodziców, głód, choroby i zimno, poniewierka i pozbawienie najbardziej prymitywnych warunków mieszkaniowych."

 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy