Poetyckie opowiadania Brunona Schulza zebrane w tomie Sklepy cynamonowe są uznawane za jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury polskiej, jednak tuż po publikacji wywołały sprzeczne emocje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska, Julian Tuwim czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a Ulica Krokodyli doczekała się też ekranizacji w reżyserii braci Quay. Autor - skromny malarz i nauczyciel rysunku - z dnia na dzień dołączył do grona najbardziej rozpoznawalnych pisarzy tamtych czasów.
Nowe wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji Sklepów cynamonowych: Jesień, Republikę marzeń, Kometę oraz Ojczyznę.
Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX wieku, a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki. Jeśli dołączymy do tego wspomnianą już swoistą recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad siedemdziesiąt lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły.
Jerzy Jarzębski
Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji.
Czesław Miłosz
Styl tej książki naświetla i przegląda rzeczywistość jakby na wylot, ukazuje ją zdeformowaną i prawdziwą, jak tkankę pod mikroskopem - prawdziwością spotęgowaną i groźną. Książka niezmiernie interesująca, do której wraca się po wciąż nowe zdziwienia, którą się czyta na nowo w różnych kierunkach, na różnych głębokościach.
Zofia Nałkowska
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 248
Jest to zaledwie nikły szczątek niezmiernie obfitych zbiorów epistolograficznych, które bezpowrotnie zaginęły, a które Schulz pieczołowicie przez całe...
"Sklepy cynamonowe" dają pewną receptę na rzeczywistość, statuują pewien specjalny rodzaj substancji. Substancja tamtejszej rzeczywistości jest w stanie...
Przeczytane:2022-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,
Bruno Schulz to bezsprzecznie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików żydowskiego pochodzenia. Jego opowiadania nie należą do łatwych, dlatego często pierwsze spotkanie z nimi, jakie ma miejsce w liceum, nie należy do udanych, gdyż młody człowiek niewiele z nich rozumie. Utwory są specyficzne, przesiąknięte symboliką, napisane kwiecistym i wyszukanym językiem, dlatego w pełni docenione zostaną dopiero przez dojrzałego odbiorcę, który z pewnością zatraci się bez pamięci w tej unikatowej, onirycznej lekturze.
Bez wątpienia, przepiękne wydanie, dopieszczone hipnotyzującą okładką, skutecznie przyciąga wzrok i zachęca do zanurzenia się w tych unikatowych, klasycznych opowieściach, o których słyszał przecież każdy z nas. Co ważne, najnowsze wydanie dzieł Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji "Sklepów cynamonowych". Należą do nich "Jesień", "Republika marzeń"," Kometa" oraz"Ojczyzna". Książka została również dopełniona autorskimi ilustracjami autora, co nadaje jej niezwykłego, wręcz intymnego, odurzającego klimatu.
Dzieła Brunona Schulza to bezsprzecznie dowód na to, iż utwory niewielkie pod względem objętości mogą stać się olbrzymim ładunkiem emocjonalnym, nie tylko przenikającym na wskroś czy uwrażliwiającym, ale niemal utrzymującym czytającego na pograniczu snu i jawy. Bez wątpienia jest to zasługują nadzwyczaj bogatego, poetyckiego, przesyconego archaizmami języka oraz naszpikowania opowiadań potężną dawką symboli, dzięki którym granica między rzeczywistością a fantazją zostaje zatarta. Tak, to zdecydowanie hipnotyzująca lektura, która zabierze czytelnika w niezapominaną, zmysłową, wręcz oniryczną podróż!
"Sklepy cynamonowe" to zbiór osobliwych, nadzwyczaj szczegółowych, intymnych opowiadań, ukazujących świat postrzegany oczami dziecka, będącego odzwierciedleniem samego autora. Przepełnione symboliką, dziecięcymi fantazjami i subiektywnymi doznaniami utwory fundują czytelnikowi niezapomnianą, odurzającą podróż na pograniczu jawy i snu. Bezsprzecznie, to przepiękne wydanie wielowymiarowych i ponadczasowych opowiadań zapewni sentymentalną i jakże zjawiskową ucztę zarówno dla oczu, jak i dla duszy!