Prawdziwa historia byłej sędzi, która trafiła do najcięższego więzienia dla kobiet.
Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.
Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są ,,dziecioboje" i czy to dobrze być ,,księżniczką na zamku"? Co to znaczy trafić na ,,dźwięki" lub do ,,świńskiego transportu"? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?
Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-07-09
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 288
"Skazane" zaczęłam czytać czekając w kolejce u lekarza z synkiem. 1,5 godziny czekania nie poszło na marne. Z pewnym momencie pyta się mnie starszy Pan, czy nie lepiej obejrzeć serial na playerze😁 Stanowczo odpowiedziałam, że nie! Najpierw książka, później serial👍 Za jakiś czas, ten sam Pan podchodzi do mnie po raz kolejny i opowiada mi historię jego sąsiadki, która poderżnęła gardło swojemu uczniowi, a to wszystko z powodu nieszczęśliwej miłości do jego ojca. Czytam w domu dalszą część książki natrafiam na fragment właśnie z tą historią, to mnie zamórowało😳
"Skazana" to wstrząsająca historia Beaty Krygier skazanej prawniczki na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności. Do niedawna sama wydawała wyroki na oskarżonych, teraz musiała sama stanąć po tej drugiej stronie wymiaru sprawiedliwości, z powodu pomówień i manipulacji. Beata trafiła do jednego z najcięższych więzień w Polsce dla kobiet, swój wyrok odsiadywała w Zakładzie Karnym nr.1 w Grudziądzu, porównywanym do sławnego Alcatraz. W książce opisała swoją walkę o przetrwanie, każdego dnia za kratami. Nie było to łatwe, warunki tam panujące, tęsknota za córką i domem oraz inne współosadzone, pogarszały tylko stan psychiczny kobiety, który i tak był w bardzo złym stanie.
Świat więzienny jest dla nas niedostępny i w takim stopniu, jak mnie przeraża tak samo i fascynuje. Przeczytałam już kilka książek w formie spowiedzi kobiet odsiadujących swoje wyroki i każda z nich zrobiła na mnie wielkie wrażenie, jednocześnie do głębi wstrząsnęła. Zaznaczam, że siążka nie jest fikcją literacką, a historia została oparta na faktach. Napisana została trochę w formie reportażu, wywiadu i wspomnień Pani Beaty.
Autorka wraz z bohaterką świetnie odrealniły życie tam panujące, warunki w jakich muszą żyć osadzone, z czym codziennie się borykają oraz historię innych więźniarek, które nie ma co ukrywać, są wstrząsające. Trafiły się tu nawet kobiety z pierwszych stron gazet, takie mama małej Madzi, czy siostra Bernadetta z ośrodka Sióstr Boromeuszek, przez którą dzieci tam umieszczone przeżywały piekło. Zbrodnie za które przyszło im się odsiadywać karę, są dramatyczne i przerażające, aby to odczuć trzeba koniecznie samemu przeczytać tę pozycję.
Książka świetnie napisana, autorka rewelacyjnie przekazała historię Pani Beaty, która sama miała wiele odwagi dzieląc się swoimi przeżyciami i że w tych najtrudniejszych chwilach się nie poddała, chociaż była tego bliska. W więzieniu spędziła dwa lata i sześć miesięcy, wyszła na zwolnienie warunkowe.
Oglądaliście serial, czy macie taki zamiar?
Ewa Ornacka książką „Skazana” zabiera nas za więzienne mury Zakładów Karnych, w których osadzonymi są kobiety. Jest to drugie wydanie, pierwsze z 2018 r. znane jest z tytułem „Skazane na potępienie”. Opowieść na tyle szczególna bo narratorką jest skazana prawniczka, która sama wcześniej wydawała wyroki, Beata Krygier. Nawet laik w tej materii zapewne zdaje sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz, bez wsparcia rodziny ta kobitka trzeciej nocy powiesiła by się w klopie. Świat za kratami rządzi się swoimi prawami. Autorka jest dziennikarką w materii kryminalnej ale i też scenarzystką. I właśnie po książkę sięgnąłem po obejrzeniu zwiastuna serialu. Pani Beata Krygier i autorka umiejętnie oraz z wielkim taktem ukazują świat kobiet za murami. Nie ma tu zbędnej pikanterii, chociaż jest o seksie ale …, nie ma mordobicia, krwi czy spektakularnych prób ucieczek. Jest natomiast bezsilność, bezradność, zakłamanie, dominacja za wszelką cenę, cwaniactwo, wyrachowanie czyli kumulacja zła w jednym miejscu. Spotkamy tu Katarzynę W., pewną siostrę zakonną Bernadettę, nauczycielkę Mariolę i jeszcze kilka pań z pierwszych stron gazet. Ale też jest dużo dobra i wdzięczności. Nawet w piekle można spotkać anioły – jak to ujęła bohaterka zawiązując do więziennych przyjaźni. Warto też zaznaczyć, że książka składa się bodajże z 14 rozdziałów z ciekawymi tytułami, które same w sobie przykuwają uwagę czytelnika.
Wcześniej był „Gad. Spowiedź klawisza” Pawła Kapusty. Jakieś zdanie wyrobione mam, a i też regularnie spotykałem się z chłopakami ze Służby Więziennej w warunkach, że tak to ujmę, sanatoryjnych i klinicznych. Chłopakami z pierwszej linii, czyli pracy z osadzonymi.
Wszędzie są ludzie, jak to zwykle mawiam.
Do tej pory niezbyt interesował mnie temat więzień. Ostatnio, obejrzałam kilka odcinków programu „Więzienie”, który spowodował, że zaczęłam być ciekawa jak wygląda pobyt w więzieniu i jak naprawdę wygląda tam codzienne życie. Idealnie się złożyło, że w momencie, kiedy zaczęłam się interesować tym tematem powstał serial „Skazana” na podstawie książki Ewy Ornackiej, co przyczyniło się do wznowienia tej książki. Teraz musiałam ją przeczytać.
Temat książki „Skazana” bardzo mnie interesował. W porównaniu do programu, który oglądałam, to tutaj mogłam się dowiedzieć, jak wygląda życie na damskich oddziałach. Autorka książki rozmawiała z byłą osadzoną Beatą Krygier, której opowieści szokują od początku. Tak się wciągnęłam w opisywane historie, że nie potrafiłam oderwać się od książki. Chciałam od razu poznać wszystkie szczegóły z prawdziwego życia w więzieniu. Jestem pewna, że szczegóły z tej lektury zostaną na długo w mojej głowie.
„Skazana” to szokująca książka o życiu w więzieniu. Opisuje prawdziwe wydarzenia z codziennego życia w zakładzie karnym. Książka mnie wciągnęła i pokazała mi wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Jestem w pełni usatysfakcjonowana z lektury i moja ciekawość dotycząca pobytu w więzieniu została zaspokojona. Utwierdziłam się w przekonaniu, że nie chciałabym tam trafić i wolę jedynie czytać o doświadczeniach innych ludzi.
Książkę czyta się bardzo dobrze. A wciąga od pierwszej strony. Beata porusza chyba wszystkie tematy, jakie można poruszyć pisząc na temat odsiadki. Pisze o swoim strachu, depresji, załamaniu nerwowym. O tęsknocie za domem, córką, bliskimi. W więzieniu spotkała kobiety anioły, kobiety z którymi się zaprzyjaźniła, którym też starała się pomóc jako prawnik. Ale też były i prawdziwe bestie, które siały grozę, zwłaszcza w nocy.
Beata poznała największe skandalistki z pierwszych stron gazet: matkę małej Madzi z Sosnowca, czy też siostrę Bernadettę. Opisuję, jak w więzieniu traktowane są kobiety, które popełniły zbrodnie na dzieciach. Jest też na temat związków więziennych i miłości.
Beata Krygier twierdzi, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wystarczy zadać się ze złym towarzystwem, zaufać nieodpowiednim osobom. Kobieta przesiedziała w więzieniu ponad dwa lata. Te lata na pewno odcisnęły na niej swoje piętno. I życie już nie jest takie, jakie było przed więzieniem. Na wszystko teraz patrzy inaczej.
Książkę czyta się błyskawicznie i nie ma czasu na nudę. Serdecznie polecam.
"Skazana" to nowe wydanie książki z 2018 roku pt "Skazane na potępienie "
Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić.
Zakład karny nr 1 w Grudziądzu jest nazywany Alkatraz dla kobiet.
Książka jest prowadzona z perspektywy Beaty Krygier, która jest prawniczką skazaną w 2013 roku na ponad cztery lata więzienia. Została zwolniona po dwóch latach. Opowiadała o tym jak wygląda świat zza krat wśród osób, które są skazane za przeróżne paragrafy. Opisane jest ich życie codzienne, system jaki tam działa, ten nieoficjalny, kary, znęcania, zwyrodnienie więźniarek,kto rządzi, kto jest poddanym.
Jeśli interesuje Was sprawa matki zamordowanej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, która była diabłem wcielonym. Jest o niej książka i to co robiła dzieciom było przerażające. To tu możecie o tym przeczytać.
Książka zawiera wiele interesujących faktów i sporo można dowiedzieć się o systemie. Niestety czytając miałam wrażenie, że nie ma chrologicznego poukładania. Brak spójności i niektóre informacje były podane tak na odczepnego.
A szkoda bo książka porusza ważne tematy. Bardzo mało jest literatury o więziennictwie kobiecym, a ta mimo kilku minusików jest warta uwagi.
Dodam, że autorka jest dziennikarką śledczą, której udało się dotrzeć do świadka koronnego "Masy" i namówić go na wywiad.
31 sierpnia premierę miała książka „Skazana” Ewy Ornackiej. Jest to nowe wydanie książki „Skazane na potępienie” z 2018 roku. Na playerze możemy również obejrzeć serial na motywach książki.
Narratorką opowieści jest Beata Krygier, prawniczka, która kiedyś wydawała wyroki, a potem sama mogła zasmakować więziennego życia. Dzięki niej możemy sami przekonać się jak okrutne warunki panują za więziennym murem, gdzie przemoc i walka o przeżycie to podstawa. I aż trudno uwierzyć, że dla niektórych osadzonych to prawdziwy dom i nie chcą z niego wychodzić.
„Kochać, tęsknić i mieć swoje potrzeby to podstawa, aby przetrwać więzienie i wciąż widzieć sens życia”.
„W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny”.
Książka przytacza wiele kryminalnych spraw, o których z pewnością słyszeliśmy, chociażby sprawa małej Madzi z Sosnowca, sprawa siostry Bernadetty, czy afera Amber Gold.
Większość kobiet okazywała skruchę, żałowała tego co zrobiła, inne nie miały innego wyboru jak zabić, żeby uwolnić się od męża tyrana, ale były też kobiety, które o okrutnej zbrodni, której dokonały mówiły tak jakby opisywały dzień ze swojego życia, bez emocji.
Nóż się w kieszeni otwierał jak czytałam te wszystkie historie.
„… świat za kratami jest jak inna planeta, obowiązują w nim twarde reguły. Początek tego świata wyznacza wieżyczka z uzbrojonym strażnikiem i wielka, rozsuwająca brama. Dalej są tylko mur, zasieki kraty w oknach”.
„… chcąc tam przeżyć, nie można opowiadać o swoich lękach i problemach, nie można płakać”.
Nie wiem nawet w najmniejszym stopniu jak wygląda życie za kratami. Ta książka chociaż w małym stopniu przybliża nam świat, który się tam toczy.
Bardzo lubię reportaże, więc "Skazana" musiała trafić w moje ręce.
Jak wygląda życie za kratami?
W swojej książce Ewa Ornacka rozmawia z Beatą Krygier, prawniczką, która została skazana na dwa lata więzienia. Beata opowiada za co trafiła do więzienia, jak wyglądało jej życie w Zakładzie Karnym w Grudziądzu nazywanym polskim Alkatraz, jednym z najpilniej strzeżonych więzień w Polsce. Opowiadając swoją historię, Pani Beata przedstawia również historię kilku kobiet, które poznała. Są wśród nich dzieciobójczynie, złodziejki, morderczynie czy takie, które robiły przekręty finansowe. Tak też poznajemy między innymi częściowe losy matki Madzi z Sosnowca. Wśród wymieniowych przez Panią Beatę kobiet są takie, z którymi się zaprzyjaźniła, ale i te, które chciały zrobić jej krzywdę. W rozmowie z Ewą Ornacką Pani Beata opowiada również o warunkach jakie panują w więzieniach i o relacjach między osadzonymi.
"Skazana" to bardzo dobra książka, która ukazuje nam prawdziwe realia polskiego więziennictwa i według mnie to obowiązkowa lektura dla miłośników literatury faktu.
Wydanie książki ,,Skazana" z 2024 towarzyszyło finałowi serialu z Agatą Kuleszą w roli głównej, który powstał na jej motywach. Przy pierwszym wydaniu z 2018 roku publikacja ta nosiła nieco inny tytuł - "Skazane na potępienie". Jest to reportaż Ewy Ornackiej, dziennikarki nagrodzonej za odwagę w publikacjach o mafii, a jego narratorką jest Beata Krygier, kobieta, kiedyś prawniczka i asesorka sądowa, która dekadę temu została skazana na kilka lat więzienia. Swoją historię snuje już na wolności, z perspektywy czasu, a więc i dystansu, choć i tak czuć, że nadal nie jest tak naprawdę pogodzona z tym, co się stało. O sobie jednak opowiada na samym końcu, najpierw skupia się na wszystkim innym, co może nas interesować. I tak kobiety, które spotkała na swojej więziennej drodze, poznajemy jej oczami, z perspektywy więzienia, gdzie liczy się to, co dzieje się teraz, nie to, za co się siedzi. Bo zbiór kobiet jest tam ogromny - od wykształconych jak ona, po najgorsze zbrodniarki w historii. W końcu to więzienie kobiece w Grudziądzu, największa taka placówka w Polsce. I choć skupiamy się właśnie na człowieku, na osadzonych, to przy okazji dostajemy też wszystkie tematy, jakie odsiadce towarzyszą: jak wygląda codzienność osadzonych, czego się boją, jak żyją, co daje im trochę wytchnienia, na co czekają, o czym marzą... Na niecałych trzystu stronach mamy więc bardzo kompleksowy wgląd w życie w takim miejscu. Historia nie jest ułożona chronologicznie, ale też czytelnik nie ma problemu, by się w niej odnaleźć, podzielona na rozdziały, w których znajdziemy i opowieść Beaty i fragmenty z prasy opowiadające o tych zbrodniach i zagadnieniach co narratorka. Autorka, czyli Ewa Ornacka trzyma się z boku, głównie słucha, a pyta tylko czasami, nakierowując historię na odpowiednie tory. To solidny reportaż, który daje ciekawe spojrzenie na osadzone, na kondycję więzień polskich, tych kobiecych, i który po prostu dobrze się czyta.
Wszystko się rozpoczęło od serialu. Miałam jeszcze player, gdy z mamusią postanowili zobaczyć "Skazaną". Ja słyszałam o serialu wiele dobrego od koleżanki, więc w końcu włączyłam pierwszy odcinek.
I tak obejrzeliśmy wszystkie trzy sezony... O ile pierwszy sezon mi się bardzo podobał, tak drugi i trzeci już były gorsze. Oglądałam, bo zaczęłam i tyle.
Później usłyszałam o książce. Zainteresowała mnie, ale jakoś nie aż tak, aby ją kupić. Aż w końcu w tym roku spojrzałam w naszej bibliotece, czy jest ten tytuł. I był. Więc pożyczyłam.
To reportaż, w którym pani Beata Krygier opowiada o swoim pobycie w więzieniu. Autorka oddaje głos Beacie. Jedynie od czasu do czasu się wtrąca z zapytaniem o szczegóły. Ale przez większość książki czytamy w pierwszej osobie historie Beaty.
Spodobała mi się ta książka. Dużo się dowiedziałam o systemie więziennictwa, o osobach, kobietach, które trafiły za kratki. Bardziej je zrozumiałam. Czasem im współczułam. Choć w większości przypadków... nie potrafiłam zrozumieć niektórych czynów, przez które niektóre osadzone trafiły do więzienia.
Serial bardzo się różni od książki. Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że po prostu wzięli bohaterów, a potem stworzyli własną bajkę. A szkoda, bo niektóre historie przedstawionych osadzonych były ciekawe i mogły być wykorzystane w serialu.
Największe rozczarowanie poczułam w odniesieniu do Pati. W serialu "Skazane" jak i w "Pati" zrobili z niej postać, która trafiła za kratki w wyniku głupiego działania. Nie pomyślała i stała się tragedia. Zaś w książce... to, co zrobiła naprawdę jest przerażające. I też równocześnie smutne. Nie jest czynem bohaterki, którą mamy polubić. Więc z jednej strony rozumieniu działanie twórców, z drugiej prawda mnie trochę zabolała.
Ale reportaż jest warty przeczytania. Jest ciekawy i pochłonął mnie od pierwszej do ostatniej strony.
Skazana : Rewelacyjna Ksiazka napisana na podstawie prawdziwych wydarzen pokazuje jak wyglada zycie w zakladzie karnym Panujace w nim reguly , zasady i układy .Relacje miedzy kobietami bardzo sie roznia sa spory ,bojki ,nieporozumienia ale rowniez bliskie kontakty niejednokrotnie powstaja silne wiezi .Odsiadka to nie tyllko kara ale takze szansa na naprawienie tego co zle ,siebie i swojego zycia .Poniewaz kazda z nich wie ze czasu cofnac sie nie da a na wszystko trzeba sobie zasluzyc ciezka praca i poprawnym zachowaniem .Bohaterka Ksiazki jest kobieta sedzia ktora wydawala wyroki decydowala o czyims losie a tym czasem sama zosatala osądzona i skazana i to nie był zly sen to rzeczywistosc w ktorej musiala sobie radzic i przezyć co latwe nie jest bedac w jednym miejscu z dzieciobojczyniami ,morderczyniami .Grudziac to ciezkie wiezienie mimo wszystko sa w nim bardzo dobre warunki .poznamy nie tylko historie Pani Beaty ale wiele innych dziewczyn ktore zbladzily i zeszły na złą drogę .Polecam bardzo przeczytac roznica miedzy książką a serialem jest nie do opisania a wrecz jest w niej to czego nie zobaczymy w filmie i zostalo pozmieniane .Jestem usatysfakcjonowana trescia lektury przedstawia prawidze fakty dowiemy sie duzo wiecej bedziemy pod wrazeniem
Pochodzisz z dobrego domu, posiadasz wyższe wykształcenie, masz stałą pracę i ustabilizowane życie. Jesteś pewien, że nigdy nie trafisz do więzienia? Ona też tak myślała....
"Skazana" to reportaż o kobietach, które odsiadują wyrok w więziennych murach. Podczas rozmowy autorki z Beatą Krygiel - prawniczką, która w więzieniu spędziła trzy lata - dowiadujemy się jak wygląda życie osadzonych.
W książce zawarte są historie kobiet, które za złamanie prawa odsiadują wyrok. Niektóre z nich mogliśmy poznać za sprawą mediów. Wszyscy słyszeliśmy na pewno o matce małej Madzi z Sosnowca, czy Elżbiecie Solniczce - sadystce, która znęcała się nad dziećmi. Dzięki przeprowadzonej rozmowie dowiemy sie, jak potoczyły się ich losy po odczytaniu wyroku. Ponadto poznamy jak wyglądało życie za więziennymi murami nauczycielki, która z premedytacją zabiła swojego ucznia, wiceprezes SKOK Wołomin, skazanej za defraudację pieniędzy, kobiet, które dopuściły się zabójstw, kradzieży, nakłaniania do pedofilii. Dowiemy się jak wyglądają relacje między osadzonymi i pracownikami Służby Więziennej oraz co dzieje się podczas intymnych widzeń.
"Skazana" to książka zawierająca pełną paletę emocji. Szokuje, wzrusza, wzbudza gniew, strach i współczucie.
Trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę. To nie tylko historia człowieka niesłusznie skazanego na dożywocie. To historia zbrodni sądowej...
Władcy Mokotowa. Historia najbardziej brutalnej grupy przestępczej w Polsce! Polska mafia ma na swoim koncie wiele krwawych porachunków,...
Przeczytane:2024-08-11,
Oglądaliście serial Skazana? Wiem, że wkrótce ma się pojawić finałowy sezon bo ja jestem jeszcze daleko w tyle z odcinkami. Dlatego gdy otrzymałam do recenzję książkę Ewy Ornackiej "Skazana" na motywach której powstał serial bardzo się ucieszyłam. Bo lubię najpierw przeczytać książkę a potem obejrzeć ekranizację. Jest to reportaż a może raczej wywiad z Beatą Krygier. Była ona prawniczką i sędziną, ale zaufała nie odpowiedniemu człowiekowi i wiele lat spędziła w różnych więzieniach. Bohaterka opowiada o więziennej rzeczywistości oraz wspomina koleżanki więźniaki, z którymi spędziła wiele miesięcy. Te historie o tyle są przerażające, że są prawdziwe. Nikt ich nie wymyślił a kobiety które to wszystko zrobiły żyły bądź żyją wśród nas. Możemy je mijać na ulicy bądź w sklepie. Historia Pani Beaty zostaje nam przedstawiona na samym końcu. Jest to ciekawe spojrzenie a raczej uchylenie rąbka tajemnicy więziennego życia. Przerażająca, interesująca ale i wciągająca.