Najnowsza książka Stanisława Falkowskiego o Przedwiośniu Siły większe niż chaos. Tajemnica „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego opowiada o tej powieści w jej najpełniejszej rękopisowej wersji.
Przedwiośnie (1924) mówi o Polsce i o potwornościach bolszewickiej rewolucji. Jest także diagnozą i przepowiednią na temat epoki masowych zbrodni, a zwłaszcza na temat sytuacji duchowej ludzi ogołoconych ze świadomości, kim są, wyrwanych z rodziny, z domu, z ojczyzny, zanim zdążyli pojąć, kogo mają kochać i co jest święte. Nade wszystko zaś jest oskarżeniem wszelkiego bałwochwalstwa w imię niewzruszonej prawdy Bożych przykazań i Ewangelii.
Żeromski głosi, że przed złem szalejącym w historii i w ludzkich duszach ocala miłość – ta miłość, o której czytamy w Ewangeliach i u świętego Pawła.
Stanisław Falkowski czyta Przedwiośnie Stefana Żeromskiego z wielką wrażliwością i erudycją. Widzi w tej głośnej niegdyś powieści, a dziś spowszedniałej od lat szkolnej lekturze, rzeczy nowe, oryginalne i intrygujące. Z benedyktyńską sumiennością oraz pewną dozą interpretacyjnej brawury analizuje pojedyncze słowa i zdania utworu. Zatrzymuje się nawet nad znakami interpunkcyjnymi, w razie potrzeby sięgając nie do wydanego tekstu powieści, ale jej rękopisu. Ostrożnie i delikatnie oddziela od siebie warstwy pochodzące z różnych etapów pracy autora nad tekstem oraz elementy wprowadzone przez redaktorów i edytorów, narosłe na oryginalnym manuskrypcie Żeromskiego. Zestawia ze sobą różne, oddalone kompozycyjnie fragmenty dzieła oraz tropi liczne nawiązania do innych tekstów kultury.
Tworzy w ten sposób spójny i zarazem zdumiewający swoim uniwersalizmem klucz do lektury Przedwiośnia, napisany językiem żywym i emocjonalnym. Kluczem tym otwiera współczesnemu czytelnikowi świat myśli, diagnoz, doświadczeń i zagrożeń wspólnych całemu pokoleniu naszych rodaków, witających odrodzoną w 1918 roku Polskę.
Klucz ten czyni z nas, ludzi żyjących w XXI wieku, właściwych adresatów powieści. Spadkobierców tej samej tradycji i uczestników tej samej historii
Prezes Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
Prof. dr hab. Kwiryna Handke
Książka ukazała się pod patronatem
Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
Drugie, uzupełnione wydanie publikacji wyróżnionej na Targach „Edukacja XXI” (2003) nagrodą za najlepszą książkę popularnonaukową.
Wydawnictwo: Volumen
Data wydania: 2018-11-05
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 348
Czytelnicze elity zawiodły – bo najpierw, półtora wieku temu, skupiły się na uzasadnianiu, dlaczego Norwida nie da się lub nie warto zrozumieć...