Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011-08-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 392
Miła i sympatyczna książka, którą czyta się z przyjemnością. Kilmaty bardzo sielskie i zawiera życiowe problemy rozłąki małżonków, gdy jedno pracuje za granicą, perspektyw ludzi na wsi oraz kumoterstwa władzy. Czytając ją czułam się jakbym czytała o sytuacji w mojej gminie. Wszystko po znajomości albo koleżeństwie. Często coś jest robione w jednej miejscowości, bo się bardziej opłaca. Asia zdobyła moje sercce prostotą i poglądami. Mam podobne. I dla mnie tradycja i życie ma dużą wartość a i uważam, że takie dzieciństwo ma wpływ na całe życie.
„Sielsko i diabelsko”… muszę przyznać, że ten tytuł idealnie oddaje istotę powieści Beaty Kępińskiej i został bardzo trafnie dobrany.
Dlaczego sielsko…?
Akcja powieści została umiejscowiona w otoczeniu Gór Świętokrzyskich, w niepowtarzalnym klimacie tamtejszych wsi, w których jakby czas się zatrzymał. Widok z okna na pasmo Łysicy i okoliczne wzniesienia, piękno przyrody, lasów otaczających ludzkie siedliska tworzy niepowtarzalny sielski klimat.
Dlaczego diabelsko…?
Tutaj sprawa bardziej się komplikuje, chociaż odnosi się z całą pewnością do codziennego życia rodziny Zalewskich – bohaterów książki, których niemal każdy dzień obfituje w wiele zaskakujących zdarzeń. Podczas lektury tak naprawdę nigdy nie wiemy co naprawdę się wydarzy i właśnie ta niepewność czyni opowieść bardziej interesującą.
Główna bohaterka to Joanna – kobieta po czterdziestce obdarzona dużym temperamentem, rozwiniętą wyobraźnią, porywcza i nieprzewidywalna w swoim zachowaniu. Bohaterka często najpierw działa, a dopiero potem myśli o konsekwencjach swoich posunięć. Ta z jednej strony zwariowana i nieobliczalna osoba jest też niebywałą altruistką o gołębim sercu, kocha ludzi i zwierzęta, a jej bliscy, znajomi i sąsiedzi zawsze mogą znaleźć u niej pomoc i wsparcie.
Joasia – polonistka z gimnazjum – jest matką osiemnastoletnich bliźniąt – Dominiki i Patryka, którzy swoimi młodzieńczymi pomysłami również dostarczają jej niemało emocji i wyzwalają sporą dawkę adrenaliny.
Prawdziwym balsamem na porywczość Joanny jest opanowany i wyważony charakter jej męża Krzysztofa – lekarza internisty, który zapewnia swojej żonie ogromne poczucie bezpieczeństwa, a w trudnych sytuacjach służy jej radą, pomocą i wsparciem. Z taką kobietą na pewno jego życie nie jest nudne i monotonne. To na nim w głównej mierze spoczywa utrzymanie rodziny.
Rodzina przeżywa swoje wzloty i upadki, boryka się z codziennymi problemami, spłatą zaciągniętych kredytów, nieuczciwością urzędników, utratą pracy i mieszkania, wreszcie rozbudową domu i wyjazdem za granicę w celu zarobkowym.
W obliczu zaistniałych problemów Joanna postanawia wziąć życie w swoje ręce i stara się za wszelką cenę sprostać obowiązkom zawodowym, domowym, rodzinnym i dodatkowo zarządzać rozbudową nowo zakupionego domu, podczas gdy Krzysztof decyduje się na wyjazd do Anglii, aby jako lekarz zarabiać tam na utrzymanie rodziny i spłatę zaciągniętych zobowiązań. Ich małżeństwo trwa ponad dwadzieścia lat i można je uznać za szczęśliwe. Ze wspomnień Asi i jej rozmów z koleżanką ze szkolnych lat – Grażyną poznajemy historię rodziny Zalewskich, ich perypetie od czasów ukończenia szkoły średniej, kontakty z rodzicami i teściami.
Kiedy Joanna zostaje sama, a kontakt z mężem ogranicza się tylko do rozmów „na Skypie” z czasem kobietę ogarniają pewne wątpliwości co do trwałości ich związku. Tym bardziej, że w Londynie, gdzie od pewnego czasu pracuje Krzysztof, przebywa też jego koleżanka z dawnych lat – Anna, którą teściowie widzieli jako idealną kandydatkę na żonę dla ich syna.
Joasię ogarnia zazdrość o kobietę, z którą jej mąż spędza czas. Bujna wyobraźnia bohaterki podsuwa jej coraz to gorsze myśli, które wzmacniają wątpliwości. Na dodatek na „Naszej Klasie” pojawia się dawny adorator Asi – jej pierwsza miłość, z którym w momencie osamotnienia nawiązuje kontakt.
Jak potoczą się losy rodziny Zalewskich, wokół której wiele się dzieje? Czy małżonkowie przetrwają trudne momenty rozstania?
Zachęcam do lektury powieści Beaty Kępińskiej, która dostarczy Wam sporej dawki humoru. Nie obejdzie się także bez wzruszeń, a przecież właśnie o emocje tak naprawdę tu chodzi.
Polecam.
O czym jest ta fascynująca powieść - czy o ludzkiej bezwzględności, uwikłaniu, samotności czy też o zaradności i umiejętności przystosowania? Martę poznajemy...
Kiedy sielskie życie przeplata się z diabelskim... U stóp słynnej z sabatów Łysej Góry Joanna Zalewska wiedzie nie zawsze przykładny...
Przeczytane:2021-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2021, Biblioteka,
Sielsko i diabelsko to dość ciekawa pozycja. Zaczęłam wyszukiwać książki trochę starsze, na których czytanie wcześniej nie miałam czasu. Teraz staram sie nadrabiać zaległości, więc między nowości wplatam inne starsze pozycje.
Autorka opowiada o codziennym życiu rodziny, mieszkającej w małej wiosce pod Kielcami. Joanna jest nauczycielka języka polskiego w gimnazjum, jej mąż Krzysztof jest lekarzem w przychodni oraz ratownikiem w pogotowiu, dzieci już niemal dorosłe, przygotowują się do matury... jest tak niby spokojnie, jak w tytule sielsko, lecz niespodziewanie zaczyna się robić trochę diabelsko. Po małym zatargu z wójtem i radnymi nagle Krzysztof zostaje zwolniony z pracy, na dodatek dom, w którym mieszkali zostaje sprzedany i praktycznie zostają bez dach nad głową i bez pieniędzy. Historia znów zatacza koło, czas pomyśleć o nowej pracy, może nowym domu, niekoniecznie w tej gminie a może nawet nie w tym kraju, rozgrywki polityczne są tu nieciekawe, a wójt chwali się, że ma długie macki, bo nawet w sądzie wygrał sprawę. Samorządowa klika próbuje nawet zniechęcić do pracy Aśkę, lecz ona tak łatwo się nie poddaje. Joanna ma zwariowane pomysły, jej mąż nieco studzi jej zamiary, lecz w końcu postanawia pojechać za chlebem do Anglii. Czy małżeństwo Joanny i Krzysztofa przetrwa tę rozłąkę? Jakby mało było kłopotów, to właśnie w Anglii Krzysztof spotyka swoją dawną koleżankę, o która Joanna jest coraz bardziej zazdrosna. Nieoczekiwanie do Joanny odzywa się jej pierwsza miłość Rafał..., a córka zakochuje się w nieodpowiednim chłopaku (wg Joanny).
Czy to wszystko da się poskładać? Jak rozwiążą się perypetie sercowe Joanny i Krzysztofa? Czy uda się zwariowanym nastolatkom zdać maturę? Czy uda się dokończyć rozbudowę zakupionego domku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce.
Muszę powiedzieć, że jest to bardzo ładne wydanie, papier elegancki, którego teraz raczej nie stosuje się w książkach. Jednocześnie nie zauważyłam tu żadnych literówek, ani innych błędów, które dość często się pojawiają w książkach obecnie wydawanych masowo. Bardzo dobrze się czytało, więc muszę poszukać gdzieś drugiej części, gdyż w mojej bibliotece jej nie ma, a bardzo mnie ciekawi dalszy ciąg tej historii.
Polecam .