,,Siedmiopiętrowa góra" Thomasa Mertona jest jedną z najsłynniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano o poszukiwaniu wiary i pokoju. Jest to niepowtarzalny dokument duchowy człowieka, który odszedł od świata dopiero wówczas, gdy całkowicie się w nim zanurzył.
,,Miałem - pisze Merton - postawić stopę na brzegu podnóża wąskiej, siedmiopiętrowej góry czyśćca, bardziej stromej i ciężkiej do pokonania, niż mogłem sobie wyobrazić, a nie zdawałem sobie wcale sprawy z trudu wspinania się, jaki stał przede mną".
,,Siedmiopiętrowa góra to dosłownie i w przenośni odyseja duszy... Ma w sobie żar i zapał następców świętego Augustyna".
,,Saturday Review of Literature"
,,Żarliwość drogi Mertona do klasztoru trapistów porusza głęboko. Wielu przyjmie tę opowieść z podziwem i szacunkiem".
,,New York Herald Tribune Books"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2015-09-28
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 470
Wybór esejów i artykułów dotyczących kwestii, które słynnego trapistę dotykały chyba najbardziej, a w każdym razie - w których napisanie wkładał najwięcej...
Dziennik azjatycki jest ostatnim, niedokończonym dziełem Thomasa Mertona, pisarza wszechczasów, trapisty, mistrza duchowości XX wieku. Jego pisanie przerwała...
Przeczytałam, Mam,
Thomas Merton, trapista opisuje w książce "Siedmiopiętrowa góra" swoją drogę od protestantyzmu do chrześcijaństwa aż do wstąpienia do klasztoru.
Czytając nasuwało mi się pytanie, co w sobie ma takiego Jezus, że ludzie zdolni są do zamknięcia się z Nim w klasztorze i życia tylko dla Niego, przez Niego i w Nim? Musi mieć coś niesamowitego. Miłość jaką nas obdarza? Dlaczego akurat nas wybiera?
Fascynuje mnie życie Mertona. Głównie dlatego, że z protestanta stał sie gorliwym katolikiem i zakonnikiem. Jak bardzo Jezus musiał wpłynąć na jego protestancki tok myślenia, że wstąpił do nierozumianego przez protestantów klasztoru?
Książka daje wiele do myślenia nad cudownością Jezusowych darów i podziwu nad Jego cudownymi łaskami jakie na nas zsyła.