Siedem księżyców Maalego Almeidy

Ocena: 5 (2 głosów)

Powieść nagrodzona Bookerem.

Kolombo na Sri Lance, rok 1990. Czas brutalnej wojny domowej.

Maali Almeida - fotograf wojenny, hazardzista i sprzedawczyk - zostaje zabity. Jego ciało spoczywa na dnie jeziora Beira, a dusza ulatuje do absurdalnego urzędu, rodzaju biura wizowego w zaświatach. Tam Maali dostaje siedem dni na rozwiązanie zagadki swojej śmierci i zamknięcie niedokończonych ziemskich spraw.

Jednak w przypadku Maalego śmierć mogła przyjść z każdej strony. Jako fotograf, którego zdjęcia mają moc obalania rządów i zapobiegania wojnom, ma wrogów wszędzie -od rządowych siepaczy przez Tamilskie Tygrysy po rewolucjonistów. Poszukiwania prowadzą przez jego pogmatwane związki oraz skomplikowaną relację z matką, a także krajobraz ogarniętego krwawą wojną domową państwa.

Niewiele jest powieści, które przywodzą na myśl Agathę Christie, Salmana Rushdiego, Johna le Carrégo i Stranger Things - ale tej się to udaje.

Siedem księżyców Maalego Almeidy jest baśnią dla dorosłych, ponieważ jest baśnią o wojnie domowej. Starożytni Grecy uważali, że gdy takowa się wydarza, każdy musi się opowiedzieć po którejś ze stron. Maali stara się raczej żyć swoim życiem hazardzisty i przypadkowego kochanka, a nade wszystko: fotografa. Gdy chęć na zaangażowanie przychodzi, sądzi, że wcale nie jest ono polityczne. Dopiero w miejscu, które w naszej cywilizacji nazwalibyśmy czyśćcem albo Szeolem - tam, gdzie się rozmawia z mądrymi lampartami i z nieudolnymi biurokratami - może pojąć, jak bardzo się pomylił. Czyta się to świetnie, a zakończenie jest oczyszczające.

Wojciech Engelking

Shehan Karunatilaka urodził się w Galle na Sri Lance, dorastał w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii. Mieszkał i pracował w Londynie, Amsterdamie i Singapurze. Pojawił się na scenie literackiej w 2011 roku, gdy opublikował swoją pierwszą powieść Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew, za którą został nagrodzony Commonwealth Book Prize i Gratiaen Prize. Siedem księżyców Maalego Almeidy to jego długo oczekiwana druga powieść. Karunatilaka pisze także rockowe piosenki, scenariusze i opowieści z podróży, które publikuje w ,,Rolling Stone", ,,GQ" i ,,National Geographic". Obecnie mieszka na Sri Lance.

Informacje dodatkowe o Siedem księżyców Maalego Almeidy:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367790932
Liczba stron: 472
Tytuł oryginału: The Seven Moons of Maali Almeida

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Siedem księżyców Maalego Almeidy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Siedem księżyców Maalego Almeidy - opinie o książce

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Siedem księżyców Maalego Ameidy" pióra lankijskiego autora Shehana Karunatilaki to powieść, która zdobyła statuetkę Nagrody Bookera 2022 roku. Jest to pewnego rodzaju miks gatunkowy - znajdziemy tu elementy fantastyki, kryminału, reportażu, powieści historycznej i wielu innych - najlepiej jednak zamknąć to w jednym określeniu literatury pięknej. Historia opowiadana jest oczami Maalego Almeidy, fotografa, który jest już martwy - zginął w Kolombo na Sri Lance w 1990 roku, w czasie, gdy na wyspie szalała wojna domowa. Maali opowiada historię sam sobie, by przypomnieć sobie jak zmarł, by pożegnać się z bliskimi i zamknąć nierozwiązane do tej pory tematy. I tak kroczy przez miasto, które po śmierci widzi inaczej, bo obok ludzi żyją duchy - jedne zostały tylko na chwilę, tak jak Maali na siedem dni, czyli księżyców, inne postanowiły zostać na dłużej. I tak poznajemy okrutną historię wojny domowej na Sri Lance, której Maali był dokumentalistą - uwieczniał wydarzenia swoim aparatem na zlecenie wielu, dobrych i złych, sam ciągle pozostają neutralny. Ale czy na pewno neutralność w czasie wojny o kraj jest możliwa? To również historia osobista, opowiadająca o uniwersalnych wartościach, rodzinie, miłości, wierności, potrzebie bezpieczeństwa. Wszystko to pisane stylem lekko ironicznym, podszytym czarnym humorem, momentami napakowanym informacjami politycznymi, a więc i wymagającym chwili skupienia. To książka ważna nie tylko dla Lankijczyków, ale dla nas też - to kolejna lekcja historii, której nie dostaliśmy w szkole.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

 

Zaskakująca książka. I to z paru powodów. Jest jednocześnie zagadką morderstwa, powieścią w jakiejś mierze historyczną o brutalnych wydarzeniach z 1983 r., kiedy to zaczęła się długotrwała wojna domowa na Sri Lance, opowieścią o duchach, satyrą polityczną i społeczną a na dodatek swoistą czarną komedią. Opisuje okrutny realny świat przemocy i niezwykle złożony, fantastycznie nakreślony świat Pomiędzy, czyli życie pozagrobowe w konwencji trochę reinkarnacji, trochę czyśćca, a trochę ziemskiej skorumpowanej biurokracji. I w tym wszystkim ma się odnaleźć nasz bohater - fotograf Maali Almedia. Chwilami jest strasznie, chwilami śmiesznie, ale koniec końców chodzi o rozliczenie się z niesprawiedliwością, ze złem. Ale jak to zrobić, gdy oprawcy i prawodawcy to te same osoby. Podaje też w wątpliwość moc oddziaływania dziennikarstwa na kreowanie zmian politycznych, piętnuje homofobię i pokazuje skomplikowane relacje osobiste naszego bohatera. 

Już ta wielopoziomowość, wielogatunkowość, wielowątkowość (a i tak nie napisałam o wszystkim) pokazuje, że to książka niezwykła. Czyta się wspaniale, chociaż dobrze jest trochę wiedzieć o historii Sri Lanki. Nie dziwię się, że dostała Bookera. Warto przeczytać. 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy