Czysta rozkosz ulegania mrocznym i niesamowitym opowieściom.
Roberto Bolao
Opowieść o wyzwalającej, a zarazem destrukcyjnej sile miłości.
Zagadka kryminalna na tle barwnego obrazu Gwatemali
Miłosne delirium tak opisuje swój stan bohater powieści Rosy. Severina opowiada o miłości księgarza do kobiety, która regularnie kradnie książki w jego sklepie. Mężczyzna ulega wdziękom tajemniczej i inteligentnej złodziejki, ale nie jest to tylko opowieść liryczna. Mamy tu również zagadkę, motyw kryminalny, przemoc i brutalną rzeczywistość Gwatemali.
Autor urodził się w Gwatemali w 1958 r. Studiował medycynę w rodzinnym kraju, filmoznawstwo w Nowym Jorku, a następnie zamieszkał w Maroku. Jest autorem kilkunastu powieści przekładanych na wiele języków i tłumaczem m.in. Paula Bowlesa i Normana Lewisa. Zdobył jednogłośne uznanie krytyki, a w 2004 r. otrzymał Gwatemalską Nagrodę Literacką im. Miguela Ángela Asturiasa. Severina to jego pierwsza powieść tłumaczona na język polski
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2013-03-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 128
„Severina” Rodrigo Rey Rosy to książka niekonwencjonalna. Piękna, kolorowa okładka i ciekawy opis wydawcy zachęcają do przeczytania. Ale jeśli oczekujemy klasycznego romansu z elementami kryminału to możemy się rozczarować. Brutalną rzeczywistość Gwatemali też trudno odczuć. Na niewiele ponad stu stronach nie dałoby się chyba zawrzeć tego typu opowieści.
Czym jest zatem „Severina”?
To liryczno-filozoficzna opowieść o romansie, a właściwie miłości, księgarza do tajemniczej nieznajomej – namiętnej złodziejki książek. Pewnego dnia kobieta odwiedza księgarnię Entretenida należącą do głównego bohatera i nie niepokojona przez nikogo (nawet system alarmowy) wynosi ze sklepu kilka książek. Takie incydenty zaczynają zdarzać się systematycznie pod niemym przyzwoleniem księgarza, ale do czasu… Mężczyzna jest zafascynowany „klientką”, jakaś tajemnicza siła przyciąga go do niej. Poznanie tajemnicy złodziejki – Any Severiny Bruguera zmusza bohatera do pewnych zmian i ryzykownych posunięć w jego dotąd uporządkowanym życiu.
Motywem przewodnim tej historii jest miłość do książek połączona z chęcią posiadania – z jednej strony oraz uczucie mężczyzny do intrygującej kobiety, które nosi w sobie znamiona miłości destrukcyjnej, niszczycielskiej, złej – z drugiej. Wiele miejsca poświęcono książkom i wszyscy przedstawieni bohaterowie to miłośnicy literatury. Ale znajdziemy tu również ogromną pasję i wysublimowane kłamstwo.
„Nie da się być mądrym i zarazem kochać.”
Osobiście pozostaję pod dużym wrażeniem tej opowieści, która zasiała we mnie pewnego rodzaju niepokój, niepewność, ciekawość i dostarczyła sporo emocji. Autor mówi prostym, czytelnym, zrozumiałym językiem, któremu towarzyszy niepowtarzalny klimat owiany nutą tajemniczości. Swoją konwencją przywodzi mi na myśl „Dom z papieru” Carlosa María Domíngueza. Chętnie poznam kolejną powieść autora i mam nadzieję, że będę równie miło zaskoczona.
Zdecydowanie polecam.
Nowa powieść najwybitniejszego współczesnego pisarza gwatemalskiego chwalonego m.in. przez Roberto Bolano. Rosa opisuje historię Clary, córki...