Męki dojrzewania nigdy jeszcze nie były tak bolesne - i tak zabawne - jak w słynnym sekretnym dzienniku Adriana. Uporczywe pryszcze i kryzys małżeński rodziców, porażki na polu literatury i drwiny kumpli ze szkoły - gdyby nie kłody rzucane pod nogi przez okrutny świat, geniusz Adriana, niedocenianego intelektualisty i poety, z pewnością rozbłysnąłby pełnym blaskiem. Może dostrzeże go chociaż Pandora? Sekretny dziennik, wydany po raz pierwszy w 1982 roku, to pierwsza część cyklu o największym fajtłapie wszech czasów, który błyskawicznie podbił serca czytelników w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie. Z równie gorącym przyjęciem spotkały się kolejne tomy - Bolesne dojrzewanie Adriana Mole`a, Szczere wyznania.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN:
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: The Secret Diary of Adrian Mole - Aged 13 3/4
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
I pomyśleć, że jeszcze niedawno Adrian pisał wiersze o tuńczykach! Teraz wydoroślał i wszystko się zmieniło: nie jest już nieopierzonym, lekceważonym poetą...
Eward Clare, premier Wielkiej Brytanii, ma poważne kłopoty. Jego notowania jeszcze nigdy nie były tak niskie, przeciwnie: od czasu miażdżącego zwycięstwa...
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Chyba większość z Was zgodzi się ze mną, że okres dorastania jest trudnym etapem w życiu każdego człowieka. Pojawiające się w najmniej pożądanym momencie pryszcze, pierwsza młodzieńcza miłość, problemy w szkole, kłótnie niczego nierozumiejących rodziców oraz zachodzące w organizmie młodego człowieka zmiany mogą stać się przyczyną rozterek niejednego nastolatka. W takiej właśnie sytuacji znajduje się tytułowy Adrian Mole - chłopak, którego dziennik znany jest kilku pokoleniom czytelników na całym świecie.
Adrian jest zwyczajnym nastolatkiem, choć sam uważa się za wybitnego intelektualistę. Dorasta w normalnym (z pozoru) domu, uczęszcza do miejscowej szkoły, osiągając przeciętne wyniki, a jego najlepszym przyjacielem jest Nigel. Pewnego dnia do klasy trafia urocza dziewczyna o imieniu Pandora, która odtąd staje się obiektem westchnień młodego marzyciela. Niebawem okazuje się, że matka Adriana opuszcza rodzinę i wyprowadza się do innego miasta wraz z sąsiadem, panem Lucasem. Ta nagła (dla Adriana) sytuacja staje się początkiem nieuniknionych zmian w życiu trzynastolatka.Dziennik Adriana wypełnia cała gama postaci pełnych wad: niezorganizowany ojciec, matka szukająca szczęścia w ramionach sąsiada, nieco zgorzkniały staruszek - Bert, którym opiekuje się tytułowy bohater, obłudna babcia oraz społeczność szkolna - nauczyciele i rówieśnicy. Choć nie wszystkie z tych osób można lubić to trzeba przyznać, że są one przedstawione bardzo realistycznie. Sam Adrian ma skłonność do wyolbrzymiania spotykanych na swojej drodze problemów, które w wielu sytuacjach okazują się zwykłymi błahostkami.
Sięgając po książkę nie oczekiwałam lektury górnolotnej. Liczyłam jedynie na chwilę rozrywki i w tej kwestii książka spełniła moje oczekiwania. Rozterki nastolatka w połączeniu z angielskim humorem okazały się ciekawym przerywnikiem pomiędzy książkami o nieco poważniejszej tematyce. Sądzę jednak, że „Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik” zrobiłaby na mnie większe wrażenie gdybym sięgnęła po nią wcześniej, będąc jeszcze nastolatką. Trochę żałuję, że nie miałam okazji poznać Adriana Mole'a właśnie w tym okresie.