Trzeci tom bestsellerowej serii omawiającej ukryte kody w dziełach arcymistrzów malarstwa i rzeźby.Trzeci tom bestsellerowej serii omawiającej ukryte kody w dziełach arcymistrzów malarstwa i rzeźby.
o Henri de Toulouse-Lautrec - karzeł, brzydal, arystokrata, przenikliwy obserwator. Jakie tajemnice Moulin Rouge malarz zamieścił na swoich obrazach?
o Ogromna ludzka czaszka widoczna tylko pod odpowiednim kątem. Ambasadorowie Hansa Holbeina
o Kambodżańska świątynia Angkor jest największym kompleksem świątynnym na świecie. Co na jego ścianach robi jednak płaskorzeźba przestawiająca stegozaura? Czy dawni Khmerowie znali dinozaury?
o Rembrandt van Rijn "Straż Nocna". Kim jest tajemnicza kobieta z drugiego planu, którą z mroku nieoczekiwanie wydobywa złota jasność? Opowieść o obrazie pociętym nożem przez szaleńca i oblanym kwasem przez fiksata.
o Niewiele brakowało, a ,,Ekstaza św. Franciszka" wylądowałaby na śmietniku. Zadziwiająca historia odkrycia jedynego obrazu El Greca w polskich zbiorach.
o Tamara Łempicka. Jak to możliwe, że w Polsce nie ma jej obrazów? I kto kupił wart ponad 16 milionów funtów portret artystki kabaretowej Marjorie Ferry?
Zabieramy cię w porywającą podróż tropami błysków geniuszu.Czytelnicy znajdą tu wszystko na co czekają; tajemnicę, tło historyczne i znaczeniowe tropy pozostawione przez artystów oraz zaskakujące konkluzje autorów książki, niestrudzonych detektywów historii.
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2022-04-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 512
Język oryginału: polski
Ilustracje:Tak
"Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach" to kontynuacja serii omawiającej ukryte przesłania dzieł wielkich mistrzów. Autorzy - Przemysław Barszcz i Joanna Łenyk-Barszcz - wnikliwie analizują m.in. obrazy Henriego de Toulouse-Lautreca (Dlaczego genetycy tak bardzo interesowali się jego autoportretami?), Rembrandta van Rijn (Kim są tajemnicze postacie na obrazie "Wymarsz strzelców" i skąd się wzięła jego druga nazwa - "Straż nocna"?), Hansa Holbeina Młodszego (Pod jakim kątem trzeba patrzeć na obraz, by odkryć... czaszkę?), płaskorzeźby z XII wieku (Skąd się wziął na jednej z nich stegozaur?).
Publikacja jest wzbogacona o liczne zdjęcia całych dzieł oraz ich poszczególnych elementów. Niektóre z nich są w odcieniach szarości, a inne barwne. Pozwalają one zlokalizować na dziełach omawiane fragmenty i lepiej zrozumieć poruszane i wnikliwie analizowane zagadnienia.
Muszę przyznać, że w książce znalazłam wiele rzeczy, których się nie spodziewałam. Nie mam tu na myśli zakodowanych symboli, przesłań czy ukrytych pod warstwami farby elementów, choć te również są interesujące. Jednym z rozdziałów, który mnie najbardziej wciągnął był chyba tekst dotyczący tajemnicy Henriego de Toulouse-Lautreca, a który to sekret artysta zapewne nieświadomie dokumentował na swoich obrazach. Fragment ten skłonił mnie do zgłębienia tematu i rozbudził ciekawość, która jeszcze nie do końca została zaspokojona. Na szczęście zamieszczona na końcu każdego rozdziału literatura znacznie ułatwia dalsze poszukiwania dodatkowych informacji. Drugim niezwykle fascynującym tematem, który natchnął mnie do poszukiwania dodatkowych informacji było nawiązanie do pewnych wyspiarzy. Mam jednak nadzieję, że nigdy nie poznamy ich lepiej - dla ich dobra! Ciekawie zostały również przedstawione poszczególne teorie dotyczące tego, jak to się stało, że na dwunastowiecznych płaskorzeźbach umieszczono zwierzę przypominające stegozaura.
"Sekretna galeria" to książka nie tylko dla fanów sztuki. Jest wciągającą opowieścią m.in. o życiu, śmierci, chorobach, szaleńczych czynach osób podziwiających dzieła, katastrofach, dziwnych stworzeniach, tajemniczych ludach, ale i zupełnie przypadkowych zdarzeniach, które doprowadziły do odkrycia licznych sekretów.
"Sekretna galeria" odkrywa przed nami tajemnice dzieł, ale i samych artystów. Ponadto uświadamia czytelnikom, czego tak naprawdę jeszcze nie wiemy i co jest do rozszyfrowania, ale też tłumaczy, dlaczego lepiej, abyśmy niektórych tajemnic nigdy nie poznali. Uszanujemy to czy może nasz egoizm doprowadzi do kolejnej katastrofy - śmierci ludzi, którzy chcą żyć po swojemu? Bez przymusowego "ucywilizowania".
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.