,,Idziecie jak barany na rzeź" - ostrzegał dziennikarzy pewien polityk Prawa i Sprawiedliwości przed zakusami... Prawa i Sprawiedliwości. W 2016 r. Jarosław Kaczyński miał bowiem plan: pozbyć się dziennikarzy i wolnych mediów z Sejmu. Nie wyszła mu ta wojna błyskawiczna, ale obóz władzy wcale nie porzucił swoich zamierzeń. Radomir Wit przedstawia kulisy zamachu na niezależność mediów. Jeżeli wam się wydaje, że największym zagrożeniem dla polityka obozu władzy jest opozycja, to musicie poznać historie, jak przedstawiciele tej samej partii potrafią nawzajem podstawiać sobie nogę. Ile politycy są w stanie poświęcić za gabinet, asystenta i służbowy samochód? Czy są gotowi zrezygnować z własnych korzyści, by zadbać o sprawy wyborców? Kiedy kłamią i czy kiedykolwiek mówią prawdę? No i dlaczego dziennikarze rozmawiają w Sejmie z plecami? A ponadto: gdzie można wypić kawę za 1,27 zł, a gdzie przespać się w centrum Warszawy za 116 zł za dobę? Czy poseł, który przegrywa wybory, może liczyć na finansową nagrodę pocieszenia? Kto jeździ służbową limuzyną i jednocześnie bez wstydu wykorzystuje kilometrówkę? Ile zarabiają parlamentarzyści i parlamentarzystki i za co nie muszą płacić? Z którego muzeum pochodzą obrazy wiszące w gabinetach najważniejszych polityków w Sejmie? W tej książce znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Sejmie, ale dotychczas nie mieliście o to kogo zapytać.
O kulisach Sejmu i pracy dziennikarzy i dziennikarek politycznych opowiadają także: Justyna Dobrosz-Oracz, ,,Gazeta Wyborcza" Katarzyna Kolenda-Zaleska, ,,Fakty TVN" Roch Kowalski, RMF FM Patryk Michalski, Wirtualna Polska Karolina Lewicka, TOK FM
Radomir Wit, dziennikarz polityczny, od 2016 r. związany z TVN24. Korespondent sejmowy, autor i prowadzący programu ,,Kampania #BezKitu", a także cyklu ,,Sejm Wita" na platformie TVN24GO. Pierwsze polityczne rozmowy przeprowadzał jako licealista w Akademickim Radiu LUZ 91.6 FM we Wrocławiu. Po drodze zajmował się kulturą, muzyką i rozrywką, między innymi w Radiu Traffic, Radiu ZET, TVP2 czy Polskim Radiu. Później zrozumiał, że polityka jest jednak ciekawsza niż nawet najlepsze piosenki z listy 500 utworów wszech czasów magazynu ,,Rolling Stone". I tak od 2015 r. zajmuje się śledzeniem i relacjonowaniem polskiego życia politycznego.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-09-26
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 264
Jesteśmy świeżo po wyborach. Wiemy kto wygrał, kto przegrał. Nie wiemy, czy będzie lepiej, czy gorzej. Nie podoba mi się nacisk na Prezydenta o jak najszybszy wybór Premiera. Moim zdaniem nie ma się co spieszyć.
Biorąc do ręki najnowszą książkę Radomira Wita "Sejm wita. Czyli czego nie mówią wam politycy?" nie spodziewałam się takiej nagonki na jedną z partii. Ta partia w ciągu swojej kadencji zrobiła dużo więcej niż poprzednia. Wiadomo każdy ma swoje wzloty i upadki. Są sukcesy i są również porażki. Autor tej książki skupił się jedynie na ukazywaniu samych negatywnych stron. Szkoda, że nie skupił się również na sukcesach w Sejmie za czasów rządzenia przez partię PiS.
Przez fatalnie prowadzoną kampanię wyborczą wszystkich partii, a zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej i PiS, nie potrafię tej książki zrecenzować bezstronnie. Za czasów PO musiałam wyjechać z kraju. Boję się, że do Polski powrócą tamte ciężkie czasy. Pamiętam słowa uwczesnego ministra finansów: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". PiS pieniądze znalazł i ludziom żyło się lepiej. Zastanawiam się czy po tych wyborach, po czasie ludzie będą zadowoleni, czy będą wściekli na siebie jak Anglicy za brexit? Dziwię się, że ludzie chcą powrotu Tuska do władzy.
Wracając do książki autor przeprowadził kilka interesujących wywiadów, między innymi z Karoliną Lewicką, Rochem Kowalskim, Katarzyną Kolendą-Zaleską i Patrykiem Michalskim. Warto je przeczytać.
Od razu zaznaczę, że oglądam wiadomości na Polsacie, ponieważ tylko ta stacja jest neutralna, bezstronnicza.
Jak politycy traktują dziennikarzy? O tym również przeczytacie w tej książce. Moim zdaniem każdy bez względu na partię polityczną powinien traktować drugiego człowieka z szacunkiem. Czy w Sejmie wszyscy odnoszą się do siebie z szacunkiem?
Książkę "Sejm wita. Czyli czego nie mówią wam politycy?" Radomira Wita mimo trudnego tematu bardzo szybko przeczytałam. I niestety towarzyszyły mi temu różne emocje.
Mam nadzieję, że za cztery lata autor napisze książkę o partii, która tym razem będzie rządziła. Coś czuję, że to będzie prawdziwy hit.
Jeżeli chcecie wiedzieć co myślą dziennikarze TVN24 o Sejmie za czasów PiS, to śmiało sięgnijcie po tę książkę. Jeżeli jesteście zwolennikami PiS, to niestety ta książka podniesie wam ciśnienie.
To, czy tę książkę przeczytacie, czy nie zależy tylko i wyłącznie od was.
Na oczach żony momentalnie stawał się innym człowiekiem: odbierał połączenie i z miejsca zaczynał dzwonić dalej, kompletował zespół. Ku zdziwieniu gości...
Jedno musisz wiedzieć - jesteś bardzo ważną osobą. Tak, Ty. I z tym, co myślisz, co czujesz, jak postrzegasz świat, politycy i polityczki muszą się liczyć...
Przeczytane:2023-10-22,
W tej książce znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Sejmie, ale dotychczas nie mieliście o to kogo zapytać.
Bardzo chciałam przeczytać książkę "Sejm Wita". Lubię oglądać relację z Sejmu redaktora Radomira Wita. Rzeczowe, błyskotliwe, prawdziwe, trafne.
Chętnie wybrałam się na wycieczkę po Sejmie oczami dziennikarza, który umie opowiadać, wie co mówi i co najważniejsze - nie boi się zadawać trudnych i niewygodnych pytań.
Dzięki Redaktorowi poznajemy kulisy pracy w Sejmie dziennikarzy. Poznajemy kulisy władzy, kulisy sejmu i polityki. Są to rozmowy dziennikarzy z politykami.
Czy wiecie, że są posłowie, którzy nie znają drugiej zwrotki naszego hymnu? Czy chcemy, aby właśnie takie osoby były naszymi przedstawicielami?
Warto przyjrzeć się jak pracują ludzie, których sami wybieramy. Szczególnie teraz.
Książka jest dla każdego. Nie tylko dla zwolenników takiej czy innej partii politycznej. Napisana jest przystępnym językiem i gwarantuje ogrom emocji.
O kulisach Sejmu i pracy dziennikarzy i dziennikarek politycznych opowiadają także:
Justyna Dobrosz-Oracz, „Gazeta Wyborcza”
Katarzyna Kolenda-Zaleska, „Fakty TVN”
Roch Kowalski, RMF FM
Patryk Michalski, Wirtualna Polska
Karolina Lewicka, TOK FM