Publikacja doktora Pawła Borowieckiego powstała w oparciu o rozprawę doktorską, obronioną w 2019 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jej istotą są badania przeprowadzone na grupie 100 osób z niepełnosprawnością - grupie zróżnicowanej pod względem płci, wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, aktywności społeczno-zawodowej oraz stopnia niepełnosprawności. Celem książki jest nie tylko diagnoza zjawiska samotności wśród badanej grupy, ale i znalezienie praktycznych rozwiązań, które pozwoliłyby zmienić codzienność dorosłych osób niepełnosprawnych.

Edukacja nie ogranicza się do transmisji wiedzy, ale ukierunkowana jest na holistyczny/całościowy rozwój z uwzględnieniem aktywności własnej jednostki. Celem edukacji jest przygotowanie osoby do życia społecznego i wyposażenie w umiejętności niezbędne do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Negatywne stany i trudne emocje, do których zaliczamy samotność/osamotnienie, są elementem wielowymiarowej codzienności obfitującej w czynniki ryzyka. Zadaniem edukacji jest poznanie sposobów radzenia sobie z niepowodzeniami, porażkami czy trudnymi emocjami.

Informacje dodatkowe o Samotność osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową konteksty indywidualne i społeczne:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-07-28
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Socjologia i etyka bóg

Kup książkę Samotność osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową konteksty indywidualne i społeczne

Samotność osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową konteksty indywidualne i społeczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - krystiancholewa
krystiancholewa
Przeczytane:2021-11-07,

Książka  samotność osób z   niepełnosprawnością  ruchową w okresie dorosłości, konteksty indywidualne i społeczne wydawnictwa Borgis z roku 2021.    Autorstwa Pawła  Borowieckiego który na co dzień, pracuje jako  pedagog specjalny w liceum.  Mimo swojej niepełnosprawności ruchowej z którą zmaga od urodzenia. W roku 2019 obronił pracę doktorską której wiodącym problemem w rozprawie była samotność i dysfunkcja organizmu.  Pierwszy rozdział  autor poświęcił teoretycznym zagadnieniom niepełnosprawności i samotności. W   drugim  rozdziale natomiast został obrany  cel i  przedmiot. Który jest bardzo istotny podczas przeprowadzania  badań metodologicznych. Także są zawarte wskaźniki zmienne i narzędzia które są niezbędne  w badaniu.  Natomiast ostatnim rozdziale   zostały podane wyniki  badań które autor przeprowadził z poszczególnymi respondentami za pomocą  wywiadu odnośnie samotności i dorosłości.  Bardzo ciekawe wypowiedzi zostały zarejestrowane w książce.  Które ukazują jak ich życie wyglądało w okresie dzieciństwa, szkoły średniej  a jak wygląda obecnie.

Autor publikacji przekazał swoim  czytelnikom jak radzić sobie z  samotnością   w okresie s dorosłości.  Dla mnie jako z osoby która od urodzenia zmaga się dziecięcym porażeniem mózgowym. Ten poradnik wniósł bardzo dużo ciekawych informacji  ponieważ ta dolegliwość jest mi  znana.  A teraz  po  przeczytaniu  posiadam pewną tarcze obronną. Zastosują wówczas  kiedy nadejdzie taka potrzeba. Książka jest kierowana do studentów pedagogiki opiekuńczo wychowawczej i specjalniej, którzy  piszą pracę dyplomową z nauk społecznych.  A także wszystkim którzy doświadczają samotności w swoim życiu.  Ponieważ samotność nie jest zjawiskiem, które dominuje  w  obrębie osób niepełnosprawnych.  Ma to miejsce bardzo często  u osób młodych, którym brakuje kontaktu z drugim człowiekiem. Pandemia nasiliła jeszcze to zjawisko izolacji społecznej.  Publikacje powinni wziąć  do ręki także seniorzy którzy często są spychani na margines życia.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung