Historia i totalitaryzmy, wiara i przemoc, rodzina i polityka. Sława, skromność, samotność.
Mądrość mistrza i pokora ucznia.
Krzysztof Zanussi, twórca m.in. Struktury kryształu, Barw ochronnych i Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową, odpowiada na wnikliwe i intymne pytania Jacka Moskwy.
Reżyser zdradza szczegóły dotyczące życia osobistego, pracy z czołowymi polskimi aktorami i osobistościami światowej sławy. Dzieli się bezkompromisowymi opiniami o sztuce, polityce i wierze.
To książka klucz do zrozumienia filmów i bogatej osobowości fascynującego reżysera.
Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta, publicysta, filozof. Dyrektor studia filmowego TOR. Jego filmy były nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach. Ostatnio wyreżyserował Liczbę doskonałą (2022). Doktor honoris causa licznych uniwersytetów europejskich, uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Jacek Moskwa - dziennikarz, pisarz, watykanista. Przez piętnaście lat był korespondentem polskich mediów akredytowanym w Rzymie i przy Stolicy Apostolskiej. Autor m.in. biografii Droga Karola Wojtyły oraz historycznego reportażu o okolicznościach wyboru Jana Pawła II Tajemnice konklawe 1978 (2018), a także biografii ks. Jana Ziei Niewygodny prorok (2021).
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-01-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 352
Krzysztof Zanussi. Znany i ceniony reżyser i producent filmowy. Autor wielu ciekawych i intrygujących filmów, jak chociażby Za ścianą, Życie rodzinne, Obce ciało czy Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Człowiek prawy i głęboko zakorzeniony w wierze katolickiej, chociaż potrafi też odważnie krytykować kościół, jeżeli okoliczności tego wymagają. Na tym polu nie można temu wielkiemu, a zarazem bardzo skromnemu człowiekowi nic zarzucić. Intelektualista z wrażliwością metafizyka.Sztywny, tak sam mówi o sobie, zamknięty w sobie i skromny, nie potrafiący zabawiać towarzystwa. Ale w jego domu często przewija się wiele znanych postaci ze świata kultury, sztuki i religii. Dom jest otwarty dla wszystkich, każdy może znaleźć w nim przystań. Małżonka jest głową rodziny, złotą rączką, i taki układ im znakomicie odpowiada.
„(...) przypadek to jest przebranie, w którym Bóg objawia się światu”.
Rozmowa jest znakomicie prowadzona, jest otwarta i szczera, jest to dużą zasługą rozmówcy reżysera, Jacka Moskwy. Już sam fakt, że się znają sprawia, że dziennikarz nie boi się zadawać trudnych i intymnych pytań, wie, że zawsze uzyska na nie odpowiedź. Ale są jednak sfery, o których Krzysztof Zanussi nie chce rozmawiać, które woli omijać i nie wracać do nich pamięcią. Sami przekonajcie się, co z bólem reżyser wspomina i dlaczego tak podchodzi do pewnych bolesnych dla niego zagadnień. Poznajemy spojrzenie reżysera na sztukę, politykę czy sytuację międzynarodową. Może uchyli rąbka tajemnicy i pochwali się, o czym rozmawiał z Janem Pawłem II.
Autor dzieli się z nami arkanami powstawania jego filmów, doborem aktorów, klimatem, w jakim powstawały. Aby głębiej zrozumieć jego dzieła, warto się dowiedzieć więcej o ich genezie i kulisach powstania, podejściu władzy do jego twórczości. Wtedy można spróbować zrozumieć punkt widzenia autora, łatwiej zinterpretować pewne wątki czy sceny, wiedząc też, w jakich latach powstawały.
„(...) nadmiar altruizmu, czynienie czegoś przesadnie dobrego, nieuchronnie wbija człowieka w pychę”.
Bohater tej długiej i inspirującej rozmowy zachwyca swoją skromnością i prostotą, ciepłem i serdecznością. Bije on niego wielka życiowa mądrość, którą miał okazję prezentować uczestnicząc w wielu różnych spotkaniach, na różnych forach skupiających ludzi kultury i sztuki, w gremiach i organach różnych, znanych organizacji i komitetów, nawet międzynarodowych. Miał okazję rozmawiać ze znanymi przywódcami państw, siedzieć przy jednym stole czy być na jednym zdjęciu u ich boku.
Ta rozmowa pokazuje prawdziwe i szczere oblicze wybitnego artysty, człowieka o bogatej osobowości i stawiającego trudne pytania intelektualisty. Po lekturze tej pozycji można już śmiało powiedzieć, że zna się Krzysztofa Zanussiego lepiej, wie się, czego można się po nim spodziewać i ma się orientację, czy może nas czymś jeszcze zaskoczyć. Przyznam, że po tej lekturze koniecznie muszę po raz kolejny obejrzeć jego filmy, a te o których nie miałam pojęcia, a przewinęły się w rozmowie, obejrzeć z przyjemnością po raz pierwszy. Zachęcam wszystkich, najpierw przeczytajcie ten wywiad-rzekę, a następnie, pełni nowych faktów, odświeżcie domowe kino.
Polecam, znakomity wywiad.
Nowa książka Krzysztofa Zanussiego to przewrotna kontynuacja poprzedniej publikacji reżysera zatytułowanej „Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko...
Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser, bez którego polskie kino nie osiągnęłoby tak wielkiego rozmachu artystycznego, przenosi swoje rozważania na grunt literatury...
Przeczytane:2023-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Książki XXI wieku, 12 książek 2023, 26 książek 2023,
Jak ważne jest, dobre przygotowanie się do wywiadu z głównym bohaterem książki wie o tym sam autor. Wszelkiego rodzaju udzielane odpowiedzi na zadane przez niego pytania stanowią dla niego skrywane tajemnice, o których nie wie i czego ma się spodziewać po swoim rozmówcy.
Bardzo lubię czytać książki biograficzne o osobach znanych lub tych mniej znanych. Choć przyznam, że przywiązuje znaczną uwagę, jak autor odbiera głównego bohatera i czy stosownie dobrał pytania dla nich i co czuł, kiedy musiał zmagać z tak ważną osobą polskiego i zagranicznego kina, która wniosła do życia zawodowego tak wiele i czy da, się tak na dobrą sprawę potrafił odebrać przekaz płynący od tej osoby, która dla znacznej części czytelników będzie miała podzielone zdanie na temat jego działalności i całościowej twórczości?
Zapragnęłam uzyskać kilku cennych informacji dotyczących gatunku polskiej kinematografii, która ulegała ciągłym zmianom ze względu na style tematyczne oraz opisane w książce życie zawodowe, jak i również prywatne znanego polskiego reżysera chciałam dowiedzieć się z udzielanych przez niego odpowiedzi na zadawane pytania przez autora Pana Jacka Moskwę. Pana Krzysztofa Zanussiego miałam okazję poznać dzięki uczestnictwu w wielu programach telewizyjnych, do których jest zapraszany, jako gość specjalny niosący ze sobą dobrą radę, a z czasem małą wskazówkę ku pokrzepieniu ludzkich serc.
Szczerze powiedziawszy, gdy zabrałam, się do czytania książki autorstwa znanego mi jako autora z relacji telewizyjnych to nie spodziewałam się, że zapoznanie z jego książką pt.'' Samotność Fausta. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą'' będzie stanowiło dla mnie nie lada mocne wyzwanie.
Nie ukrywam tego, że jego rozmówca twardym przeciwnikiem do rozszyfrowania, który potrafi mocno zaskoczyć, ale z czasem nie umie powstrzymać osobistych uwag bądź też emocji w relacjach odnoszących się do autora, a to przychodzi mu wyjątkowo bardzo łatwo. Nie każdemu może takie zachowanie odpowiadać. Osobiście mi to przeszkodziło, bo nie można ocenić kogoś za to, jaki ktoś jest z wyglądu.
Bardzo mi się podoba, kiedy Pan Krzysztof Zanussi opowiada o sobie, a szczególnie, kiedy bliska jest mu historia osób, które znał z branży filmowej, jego wrażliwość. Liczy się u niego filozofia, która dodaje mu pewności siebie.
Dzieli się za to cennymi z czytelnikami uwagami o realizacji filmu, co go spotkało podczas pracy reżyserskiej, ale czy do końca się spełnił, w swojej roli o tym należy się, przekonać czytając, tę książkę.
Elementem dodatkowym, którym mi się podobał, było to, że zostały wyszczególnione w ramach koloru szarego i omówione główne treści tytułów filmów.
Książka składa się z 10 rozdziałów, których nie czyta się szybko.
Słowa uznania kieruje dla autora książki za doskonały profesjonalizm dotyczący treści zadawania pytań. Wydobył to, co Pan Krzysztof Zanussi nie zawsze o tym mówi na forum. Należy mieć za to w sobie talent do odkrywania prawdziwych dróg życia, o których nie każdy chce, mówić pozwalając czasem sobie na lekki i zbyteczny narcyzm połączony z samokrytycyzmem.