Samotność długodystansowca

Opowiadanie tytułowe uważane jest za szczytowe osiągnięcie pisarskie Sillitoe. Jego bohater i równocześnie narrator, wychowanek domu poprawczego, barwnym językiem i z niezwykłą celnością przedstawia swój pogląd na panujący porządek rzeczy, atakując fałsz kultury, moralności i całego świata, w którym żyje.\r\nDrugie opowiadanie zawarte w książce to \"Córka szmaciarza\"- historia młodych kochanków z robotniczego przedmieścia, namiętnie poszukujących wolności i szczęścia.

Informacje dodatkowe o Samotność długodystansowca:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1982-09-01
ISBN: b.d.

Kup książkę Samotność długodystansowca

Samotność długodystansowca - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2020,
W tomiku zawarte są dwa opowiadania. Pierwsze, pt.: "Córka szmaciarza" opowiada historię pary młodych ludzi, kochanków, którzy organizują napady, kradną nie tyle dla zysku, co dla przyjemności. Ich miłość jest wielka. Wszystko kończy się jednak podczas jednego z napadów. Tony zostaje złapany i w konsekwencji ląduje w poprawczaku, a jego dziewczynie udaje się uciec. Pobyt w poprawczaku jest dla chłopaka katorgą z powodu tego, że cały czas myśli o swojej ukochanej. Z czasem okazuje się, że dziewczyna była w ciąży, poślubiła innego, a jej los potoczył się bardzo tragicznie.... Drugie opowiadanie - "Samotność długodystansowca" także opisuje życie pewnego młodego chłopaka, który za przewinienia zostaje osadzony w domu poprawczym. Tam dostaje pozwolenie na treningi długodystansowych biegów. Jego mordercze bieganie jest dla niego odskocznią od codziennego życia w zakładzie, a także dobrym czasem na snucie przemyśleń o życiu. Jego rozważania są dość mądre, a życiowa mądrość daleka od obowiązujących stereotypów i norm społecznych. Lektura zmusza czytelników do refleksji innego spojrzenia na pewne życiowe sytuacje. Dla mnie jednak pozycja jest dość przeciętna. Ostateczna ocena to 3.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789