Samotnik

Ocena: 4 (1 głosów)

Bohater powieści, zbliżający się do czterdziestki mężczyzna bez rodziny, nieoczekiwanie otrzymuje spadek. Może zrezygnować z pracy i rozpocząć beztroskie życie wolnego człowieka. Ta godna pozazdroszczenia, komfortowa sytuacja, nie przynosi mu jednak szczęścia. Z każdym dniem odrywa się coraz bardziej od rzeczywistości, popada w pseudofilozoficzną zadumę nad sensem życia, zadaje pytania, na które nie ma odpowiedzi. Akcja przenosi się na pogranicze groteski, snu i obłędu

Informacje dodatkowe o Samotnik:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 1977 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8389700026
Liczba stron: 147
Tytuł oryginału: Le Solitaire
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Julian Rogoziński

Tagi: literatura francuska

więcej

Kup książkę Samotnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Samotnik - opinie o książce

Akcja "Samotnika" dzieje się w Paryżu, a głównym bohaterem książki jest człowiek, którego nic nie cieszy. Mężczyzna, którego owładnęła życiowa niemoc, odrętwienie, depresja, marazm. Pogrążony we własnych myślach spędza samotnie czas w swoim mieszkaniu lub w pobliskiej restauracji, do której wychodzi od lat siadając zawsze przy tym samym stoliku. Obserwuje otaczający go świat i ludzi w nim obecnych, zastanawiając się nad istnieniem swoim i innych; nad sensem życia (a dla niego jest ono ogromnym ciężarem) i istnieniem/nieistnieniem świata/wszechświata.

 

Przez karty całej książki (głównie przez jej większą połowę) przebija smutek, a towarzyszące bohaterowi książki przygnębienie udziela się również czytelnikom, zwłaszcza gdy czytamy egzystencjalne przemyślenia, za pomocą których Ionesco skłania do refleksji nad życiem i przemijaniem. Czytelnik niejednokrotnie może odnieść wrażenie niemal bombardowania słownego potokiem życiowych przemyśleń coraz szybciej i szybciej, to za chwilę rozkoszować się łagodnymi słowami napełnionymi spokojem.

 

Pomimo użytej tu niełatwej problematyki depresji, samotności, śmierci; pomimo ciężkiej, dusznej atmosfery, książkę czyta się szybko, co prawdopodobnie jest zasługą użytego przez Ionesco stylu.

 

Książka nie ma typowej konwencji z podziałem na rozdziały. Nie ma w niej zbyt wiele dialogów, są one raczej jak na lekarstwo, gdyż całą istotą "Samotnika" jest skupienie się na myślach głównego bohatera.

 

"Samotnika" oceniam jako dobrą prozę. Zapewne ocena byłaby o stopień wyższa, gdyby nie paręnaście ostatnich stron, które nie przypadły mi do gustu. Mimo to tytuł jak najbardziej polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Sami. Wymiar czwarty i pół. Tom 6
0
Okładka ksiązki - Sami. Wymiar czwarty i pół. Tom 6

Kolejny tom niezwykłej serii fantasy o dzieciach uwięzionych między światem żywych i umarłych. Po odkryciu, że znajdują się w Świecie Otchłani, bohaterowie...

Liczydło. Liczby od 1 do 100
0
Okładka ksiązki - Liczydło. Liczby od 1 do 100

Seria ,,Liczydło" przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5+ i zawiera ćwiczenia pozwalające małym czytelnikom na oswojenie się ze światem liczb, zbiorów...

Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy