Salvador Dali

Ocena: 5 (2 głosów)
"Każdego ranka, gdy się budzę - pisał twórca miękkich zegarów i płonących żyraf - ogarnia mnie nieopisana radość, że jestem Salvadorem Dali..." Katalończyk Dali, który uzależniony był od sławy i złota, dużo malował i dużo mówił. Ulubionym tematem rozmowy było, jak zostać geniuszem. Recepta: "Och, Salvadorze, prawda jest taka, że jeśli zachowujesz się jak geniusz, to nim zostaniesz!"

W wieku sześciu lat chciał być kucharką, konsekwentnie obstając przy formie żeńskiej; w wieku siedmiu lat, Napoleonem. "Od tego czasu - mówił później - moje ambicje stale rosły, a wraz z nimi moja megalomania. Teraz chcę być tylko Salvadorem Dali i nie mam większego marzenia". W tych dziecięcych latach powstał też jego pierwszy obraz. Potem, gdy miał dziesięć lat, odkrył impresjonistów, a w wieku czternastu lat pompiers'ów - dziewiętnastowiecznych malarzy akademickich. W 1927 mając dwadzieścia cztery lata był już Dalim, a jego przyjaciel z dzieciństwa, Frederico Garcia Lorca, zadedykował mu "odę dydaktyczną"..."

Informacje dodatkowe o Salvador Dali:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2005-04-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 8389571927
Liczba stron: 96

więcej

Kup książkę Salvador Dali

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Salvador Dali - opinie o książce

Salvador Dali - uzależniony od sławy i złota megaloman. Ekscentryk, prowokator i skandalista. Człowiek z niezwykle wysokim poczuciem własnej wartości, bez krztyny skromności. Ale czyż jego sztuka nie jest niezbitym dowodem na to, że miał powód do takiego zachowania? Patrząc na surrealistyczne i jednocześnie przepięknie wykonane obrazy, przeładowane symboliką, zadziwia geniusz i intryguje szaleństwo myśli autora. Czasami wręcz nasuwa się pytanie: "co trzeba zażyć, by mieć takie wizje?". Jak sam pisał: "Cała moja ambicja w dziedzinie malarstwa polegała na tworzeniu obrazów konkretnej irracjonalności przy pomocy najbardziej imperialistycznej wściekłej precyzji... obrazów, które pozornie nie dają się wytłumaczyć ani uprościć poprzez systemy logicznej intuicji lub racjonalnych mechanizmów." Album "Dali" to książka skupiająca się przede wszystkim na artystycznej biografii malarza. Wydany jest na kredowym papierze i zawiera bogatą kolekcję dzieł, co pozwala na przyjrzenie się obrazom oraz zastanowienie nad ich znaczeniem, bo na TAKĄ sztukę krótkie "rzucenie okiem" to stanowczo za mało. Dzieła Dalego są, delikatnie mówiąc, osobliwe, wręcz dziwaczne. Aczkolwiek jeszcze bardziej dziwne są ich interpretacje i wyjaśnienia. I to nawet nie autora albumu, a samego Dalego. Czytelnik znajdzie tutaj wiele ciekawostek dotyczących twórczości malarza, np. o tym, że inspiracją do namalowania "miękkich zegarów" (właściwy tytuł to "Wytrwałość pamięci") był... sen o rozlewającym się camemberze. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2017-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Inne książki autora
Balthus
Gilles Neret 0
Okładka ksiązki - Balthus

Co za rozczarowanie! Wszystko w stylu figuratywnym!" Dla przeciętnego widza pierwsza indywidualna wystawa Balthusa (w paryskiej galerii Pierre) okazała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy