Safa. Nie okaleczajcie mnie

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Mała Safa pochodzi ze skrajnie biednej rodziny w Dżibuti. Wychowana w slumsie, została wybrana do roli małej Waris Dirie w ekranizacji światowego bestselleru "Kwiat pustyni". Dramatyczna scena brutalnego obrzezania dziewczynki doprowadza do łez ludzi w kinach na całym świecie. Ale tak naprawdę Safa nie została obrzezana. Waris Dirie jest więc tym bardziej przerażona, gdy dowiaduje się, że dziewczynka wkrótce ma być okaleczona. I robi wszystko, by uchronić ją przed straszliwym losem. Gdy Waris Dirie pierwszy raz spotyka małą Safę ze slumsu w Dżibuti, powracają bolesne wspomnienia z jej własnego dzieciństwa. Ale czuje też ulgę: dziewczynka, która ma zagrać w ekranizacji jej historii, "Kwiecie pustyni", jest jeszcze nietknięta. Tym większe jest przerażenie Waris, gdy dowiaduje się, że rodzice dziewczynki honorarium za jej udział w filmie chcą przeznaczyć właśnie na obrzezanie córki. Dla Waris to oczywiste: trzeba dziewczynkę za wszelką cenę uchronić przed okaleczeniem. Zawiera z rodzicami umowę: jej fundacja Kwiat Pustyni zadba o to, by Safa otrzymała wykształcenie i będzie wspierać jej bardzo biedną rodzinę aż do uzyskania przez dziewczynkę pełnoletniości. Cztery lata po ukończeniu pracy nad filmem Waris odwiedza Safę i jej rodzinę w Dżibuti i stwierdza, że mimo umowy Safie nadal grozi poważne niebezpieczeństwo. Po licznych bojach z jej rodziną i wielu perypetiach w Dżibuti i Europie Waris i jej zespół znajdują sposób, by uratować nie tylko Safę, lecz także tysiące innych niewinnych afrykańskich dziewczynek.

Informacje dodatkowe o Safa. Nie okaleczajcie mnie:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7943-789-4
Liczba stron: 272

więcej

Kup książkę Safa. Nie okaleczajcie mnie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Safa. Nie okaleczajcie mnie - opinie o książce

Przerażające co można zrobić bliskiemu człowiekowi dla tradycji...

Książka porusza ważny temat...

Link do opinii

„SAFA. NIE OKALECZAJCIE MNIE.”

Waris Dirie Wydawnictwo Świat Książki

Czy znacie powieść „Kwiat Pustyni”? Czy oglądaliście film pod tym samym tytułem?
W tym filmie główną postać – Waris Dirie zagrała mała dziewczynka – Safa. Pochodzi ona z biednej rodziny z Dżibuti. Przez przypadek została wybrana do tej roli. Dziewczynka nie została obrzezana. Jej rodzice podpisali specjalną umowę, w której obiecują, że tego nie zrobią. W zamian za pomoc materialną i finansową przez długie lata. Czy jednak rodzice dotrzymali słowa? Czy po kilku latach od tego wydarzenia Safa jest nadal nie obrzezana? Przeczytajcie.
Piękna książka, pokazująca nie tylko życie Safy, ale również walkę z średniowiecznym systemem. Żadna kobieta nigdy nie powinna być obrzezana. To jest barbarzyństwo. Stosując obrzezanie u kobiet odbiera im się godność. Okalecza się je do końca życia. Uświadomcie sobie, że za każdym razem, gdy obrzezana kobieta chce zrobić siku i ma okres odczuwa piekielny ból, często przy tym mdleje. I teraz pomyślcie sobie, jak się czuje obrzezana mała dziewczynka. Ona musi się z tym zmagać od najmłodszych lat. I najgorsze w tym wszystkim jest to, że często to matka zaprowadza córkę w potworne miejsce i zgadza się na to barbarzyństwo. Pomyślcie sobie teraz o seksie. Co obrzezane kobiety odczuwają podczas seksu? Mają z tego przyjemność? Często przy seksie dochodzi do zakażeń i kobiety umierają. Ból im towarzyszy przez całe życie. Chcielibyście tak?
Najgorsze, że to się dzieje również w naszych czasach. Trzeba o tym głośno mówić. Nie możemy tego przemilczeć. To jest bardzo ważny temat.
Duża część dziewczynek nie przeżywa obrzezania. Nie wykonuje się tego zabiegu w sterylnych warunkach i z czystymi narzędziami. Często używa się tępych sprzętów. Czym kobiety obrzezują? To już musicie przeczytać sami.
Waris także była obrzezana. Do teraz cierpi katusze z tego powodu. Czy wybaczyła matce?
Kobiety, które wykonują ten fatalny, tragiczny zabieg mówią, że Bóg tak chce. Myślicie, że Bóg chciałby cierpienia dziewczynek? Totalna bzdura. Niestety fanatycy wiadomej religii są ślepi.Moim zdaniem każdy kto przeprowadza obrzezanie i w nim pomaga powinien trafić do więzienia na długie lata.
W książce przeczytacie również jak fundacja „Kwiat Pustyni” walczy z tym procederem. Na końcu powieści znajdziecie informacje jak można pomóc w ratowaniu dziewczynek przed obrzezaniem.
Czytając „Safa. Nie okaleczajcie mnie.” płakałam. Powieść wciąga. Bardzo ciężki i ważny temat. Jestem przeciwko obrzezaniu kobiet a ty? Nieważne jaką wyznajesz religię – nie okaleczaj dzieci. Bóg nie chce cierpienia. Ludzie sami sobie to wymyślili. I tłumy w 2021 roku nadal za tym idą. Przykre, tragiczne i wydaje się takie nierealne, a jednak.
Przeczytajcie o tym co się dzieje. Ten proceder pewnie trwa na całym świecie.
Nie mogę przestać o tym myśleć. Jak własna matka, która również była obrzezana, przeżywająca codziennie straszne bóle może dopuścić do tego własne dzieci.

Link do opinii
Avatar użytkownika - agadylik
agadylik
Przeczytane:2020-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Kontynuacja Kwiatu pustyni, jednak nie tak barwna i trzymająca w napięciu. Miejscami bardzo wzruszająca książka, jednak do przeczytania tylko raz.

Link do opinii
Inne książki autora
List do matki. Wyznanie miłości
Waris Dirie0
Okładka ksiązki - List do matki. Wyznanie miłości

Przez wiele lat nosiłam w sobie głęboko ukrytą tajemnicę – wyznaje słynna modelka i bojowniczka o prawa kobiet w poruszających, dojmująco szczerych...

Czarna kobieta, biały kraj
Waris Dirie0
Okładka ksiązki - Czarna kobieta, biały kraj

Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy