reklama

Rysowanie postaci dla artystów. Każda kreska jest ważna

Wprawdzie jest wiele książek mówiących o rysowaniu postaci ludzkiej, jednak żadna nie uczy, jak rysować ją od pierwszych kilku znaków szybkiego szkicu do ostatniej mistrzowskiej kreski ukończonego arcydzieła, żadna nie proponuje równie przekonującej i łatwej do zrozumienia i opanowania metody. Teraz sytuacja uległa zmianie.

W książce Rysunek postaci dla artystów autor, wielokrotnie nagradzany artysta Steve Huston, przedstawia zarówno początkującym, jak i profesjonalistom, dwie fundamentalne koncepcje stojące za największymi arcydziełami sztuki - strukturę i gest - a także pokazuje, jak korzystać z nich, budując podstawę własnego sukcesu.

Wyrusz w podróż do świata rysunku, by odkryć dwa bliźniacze filary, na których opierają się wszystkie wielkie dzieła sztuki, od Wenus z Milo po Sybillę Michała Anioła i freski Rafaela - poznaj te dwa podstawowe narzędzia niezbędne w pracy każdego artysty zajmującego się sztuką figuralną, od najsławniejszych animatorów filmowych i najlepszych rysowników komiksów po rysowników i malarzy, nawet jeśli oni sami nie uświadamiają sobie, że posługują się nimi.

Rysunek postaci dla artystów przedstawia metodę dwóch kroków, tę samą, jakiej uczą się artyści pracujący dla wielu wytwórni filmowych, takich jak DreamWorks, Warner Bros. i Disney Animation. A zatem, ołówek w rękę i rysujemy.

Informacje dodatkowe o Rysowanie postaci dla artystów. Każda kreska jest ważna:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2017-09-20
Kategoria: Podręczniki
Tytuł oryginału: Figure Drawing for Artists

Kup książkę Rysowanie postaci dla artystów. Każda kreska jest ważna

Rysowanie postaci dla artystów. Każda kreska jest ważna - opinie o książce

"Musisz poznać reguły, żeby je łamać"

"Można wydać fortunę na urządzenie doskonałego stanowiska pracy, ale tak naprawdę, żeby być artystą, nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Zacznijcie od tego, co najtańsze. Zawsze zdążycie popaść w ogromne długi. Nie ma pośpiechu."

"Rysowanie postaci dla artystów" to książka, którą trzeba przeczytać, a zawarte w niej ćwiczenia wykonać z największą starannością. Tylko praktyka może dać oczekiwane efekty, ale cenne wskazówki są nieocenioną pomocą w szlifowaniu warsztatu. Ogromną pomocą są tu liczne, niesamowite ilustracje, którymi warto się inspirować i dążyć do osiągania podobnych efektów. Jak sam autor jednak zauważa, trzeba w tym wszystkim znaleźć cząstkę siebie...

"Zanim pójdziesz dalej, ukończ wszystkie struktury. Gdy zostaniesz mistrzem, możesz stosować szybsze metody."

Publikacja jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich dotyczy elementów rysunku takich jak: struktura, gesty, perspektywa, światło. Druga natomiast obejmuje elementy ludzkiego ciała. Jak dla mnie w pierwszej części autor (Steve Huston) trochę za bardzo "odlatuje" ze swoimi tekstami, przedstawia swój punkt widzenia, operuje samodzielnie stworzonymi porównaniami, które niekoniecznie są zrozumiałe dla czytelnika (np. "nazywam to logiką pudła"). Część dotycząca ludzkiego ciała zawiera z kolei konkrety dające bezpośrednie już efekty i zdecydowanie polecam zacząć od tego szczególnie osobom, które mają tendencję do szybkiego zniechęcania się lekturą.

Warto mieć na uwadze, że niektóre ilustracje pokazują pracę artysty, tajniki, wskazówki z perspektywy osoby leworęcznej, ale nie jest tego dużo i nie powinno to być dla nikogo większym problemem.

Cennymi wskazówkami są informacje dotyczące materiałów i efektów, jakich możemy się spodziewać dzięki ich zastosowaniu i połączeniu.

Moim zdaniem "Rysowanie postaci dla artystów" Wydawnictwa Arkady to książka, na którą warto zwrócić uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że nawet przeczytanie jej od deski do deski nie da efektów, jeśli nie zdecydujemy się na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Dlatego też wszystkim zainteresowanym tą pozycją życzę inspiracji i jeszcze więcej determinacji w wykorzystywaniu zdobytych informacji.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung