Powieść historyczna z czasów Księstwa Warszawskiego, będąca zarazem romantyczną powieścią grozy, inspirowaną powieściami Ann Radcliffe.
Pierwsza połowa XIX wieku. Kazimierz Kosa, porucznik trzeciego pułku ułanów Księstwa Warszawskiego, wbrew swoim oczekiwaniom zostaje oddelegowany do wsi Grzymała pod Stopnicą. Majątek regimentarza Bogdańskiego niespodziewanie okazuje się miejscem niezwykłych przeżyć dla młodego porucznika - począwszy od znajomości z przepiękną Julią, po odkrycie mrożącej krew w żyłach tajemnicy rodowej. Czy historia wezyrskiego rubinu dostarczy ułanowi samych nieszczęść? Jaką rolę odegra tajemniczy hiszpański markiz, przyjaciel rodziny? Czy wystarczy czasu, by rozwikłać zagadkę, która zaważy na honorze młodego żołnierza?
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2017-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski
Bitwa pod Raszynem – powieść historyczna Walerego Przyborowskiego wydana w roku 1881. Opowiada o przygodach polskiego chłopca, który musi...
Walery Przyborowski, znany głównie jako powieściopisarz i prekursor patriotycznego wychowania młodzieży, był także historykiem. Największą wartość wśród...
Przeczytane:2023-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Książki XXI wieku, 12 książek 2023, 26 książek 2023,
Walery Przyborowski autor książki pt. ''Rubin wezyrski'', która należy, do gatunku powieści historycznej sprawił to, że mogłam z radością obserwować toczące się w niej losy wszystkich bohaterów.
Byłam pod ogromnym wrażeniem występującego stylu językowego w tychże opowieściach stanowiącego wiarygodny, rzeczywisty obraz tego, że tak mogło, wyglądać życie na wsi Grzymała pod Stopnicą mieszkając, w majątku u regimentarza Bogdańskiego odkrywając na nowo jej uroki i tajemnice z nią związane.
Towarzyszymy w tej nieznanej podróży porucznikowi Kazimierzowi Kosowi, który to bacznie przygląda się temu, co mu sprzyja bardziej, a co stwarza kłopot, o ile taki istnieje. Uważnie dokonuje oceny z postępowania i zachowania co poniektórych mieszkańców majątku regimentarza Bogdańskiego, gdyż oni wzbudzają w nim widoczny brak zaufania i poszanowania. Nie czuje się w ich towarzystwie miło. Jak każdy mężczyzna lubi doznać w życiu czegoś nowego, dostrzec to tego, czego inni nie widzą, a być może ukrywają sprytnie pod maską osoby mającej różne osobowości.
Walery Przyborowski w bardzo ciekawy sposób opisał całościowy wygląd bohaterów, który mi się spodobał, ponieważ podkreślał w nim najważniejsze ich walory.
Pojawiały się takie momenty, kiedy denerwowały mnie zachowania, w których bohaterowie nie mieli szans wytłumaczenia z zaistniałej sytuacji, a nie było czasu na wyjaśnienia i obronienie się. Istniało jedynie szybkie działanie i cisza.
Kluczowym zagadnieniem w tej powieści historycznej była tajemnica mająca związek z nadanym jej tytułem, która to przyczyniła się do wielu nieuniknionych sytuacji mogących się nie wydarzyć, a jednak cały czas krążący duch z przeszłości.
Autor zadbał o to, aby pojawiło się tło historyczne, groza, a nade wszystko niepewność jak potoczą się dalsze losy bohaterów, kto okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto wrogiem.
Powieść ta składa się z pięciu opowiadań, które zostały trafnie dobrane do całości oraz została zamieszczona informacja o twórczości autora.
Czy wydarzy się coś niezwykłego, aby szczęście w końcu zaistniało, czy porucznik Kosa udźwignie problemy, które pojawią się, w toku odkrywania sekretów rodzinnych o tym warto, się przekonać czytając tę powieść historyczną?