30 minut spaceru dziennie może wydłużyć Twoje życie!
Naukowcy są zgodni - jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej, rzadziej chorujesz. Wstań z kanapy i każdego dnia poświęć jedynie 30 z 1440 minut, by poczuć się lepiej. Zmniejszysz ryzyko zachorowania między innymi na depresję, cukrzycę i chorobę Alzheimera (ta lista jest naprawdę długa).
Dwaj szwedzcy psychiatrzy i naukowcy - Andres Hansen, autor między innymi bestsellera Wyloguj swój mózg , i Carl Johan Sundberg - wyjaśniają, dlaczego należy się ruszać i jak to robić, by najdłużej zachować sprawność i młodość. Obalają wszystkie mity i stereotypy związane z relacją ciało-umysł.
Autorzy, opierając się na własnym doświadczeniu klinicznym i badaniach naukowych, pokazują, że ruch to najlepsze lekarstwo na świecie. W dodatku nie potrzeba na nie recepty! Pasjonująca opowieść o niezwykłych zależnościach między ruchem a naszym samopoczuciem sprawia, że nie sposób się oprzeć chęci zrobienia choćby kilku energicznych kroków.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 256
Rzadko czytam książki popularnonaukowe, jednak raz na jakiś czas lubię wiedzieć, co w trawie piszczy i sięgam po tego typu publikacje. Ta lektura zaciekawiła mnie na tyle, że postanowiłam dowiedzieć się, jaką wiedzę mogę z niej wynieść. I naprawdę jestem zadowolona z przeczytania tej pozycji. A co w niej znajdziemy? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią .
Autorzy od samego początku wpajają nam, jak ważna dla naszego mózgu jest wszelaka aktywność fizyczna. Opisują jej wręcz zbawienne skutki dla naszego organizmu. Wymieniają plusy oraz przedstawiają wyniki, w czym uprawianie sportu może nam pomóc. Nie zalecają nam morderczych treningów. Przeciwnie. Uważają, że wystarczy uprawiać np. szybki marsz przez zaledwie 30 minut dziennie. Jednak, aby efekty były zadowalające, należy ten trening wykonywać systematycznie, najlepiej każdego dnia. Okazuje się, że ruch jest bardzo ważny w naszym życiu. Uprawianie sportu wpływa m.in. na to, że dłużej żyjemy, mamy lepszą kondycję, wolniej się starzejemy, jesteśmy bardziej wytrzymali i mniej się męczymy. Poza własnymi obserwacjami, Autorzy przedstawiają nam również szereg badań naukowych, z których jasno wynika, że wzmożona aktywność fizyczna to samo zdrowie. Możemy poznać konkretne metody, które pomogą wybrać nam najbardziej dla nas optymalny zestaw ćwiczeń.
Jak jasno wynika z tej lektury, aby długo żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem, należy prowadzić aktywny i systematyczny tryb życia. Mieć odpowiednią dietę, dostosować odpowiedni zestaw ćwiczeniowy do swojego organizmu i regularnie go przestrzegać. Z przedstawionych wyników badań jasno wynika, ze sport ma wręcz zbawienne skutki nie tyko na nasze ciało ale również na nasz mózg. Książka zawiera też cenne, praktyczne porady, co zrobić, aby nasze ciało było stale w ciągłym ruchu. Np. jeżeli masz siedzący tryb pracy, to w ciągu dnia, powinieneś przynajmniej przez godzinę stać, aby nieco odciążyć swój kręgosłup i i pobudzić swoje mięśnie do większej aktywności.
Podsumowując jednym zdaniem : Ćwicz, a będziesz zdrowszy, sprawniejszy i dłużej pożyjesz. Wystarczy niewielki wysiłek a efekty będą widoczne gołym okiem. Z tej książki jasno wynika, że regularna aktywność fizyczna jest kluczem do sukcesu. Nie pozostaje mi nic innego, jak wypróbować przeczytane metody, i sprawdzić, czy faktycznie jest tak, jak to opisują badania. Bardzo dziękuje Wydawnictwu Znak za egzemplarz do recenzji, polecam tę publikację i przyznaję 8/10 punktów 😀
Zachęcona przeczytaniem opisu książki pt.'' Rozruszaj swój mózg'' autorstwa Andersa Hansena, Carla Johan Sundberga nie sądziłam, że są nimi dwaj szwedzcy lekarze i naukowcy postanowiłam zapoznać z jej głównym tematem, który to odgrywa ważną rolę w naszym życiu, a przy tym, jak dużo zależy od jego funkcjonowania oraz sposobu na to, aby mieć lepsze samopoczucie i moc energii na każdy dzień.
Autorzy na samym początku wyjaśniają precyzyjnie, na czym polega definicja aktywność fizyczna i co ona oznacza. Omawiają, o czym będzie książka, w jaki sposób można, rozumieć aktywność fizyczną uwzględniając, badania jak ona wpływa na nasz rozwój i podejście do życia, które ciągle się zmienia.
Książka składa się z sześciu części. Zawiera ona w treści pojęcia, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy.
Do każdej z części opracowany jest wstęp naprowadzający opisywane zawarte w nim tematyczne zagadnienia.
Można w bardzo szybki sposób wyciągnąć wnioski na podstawie dokładnego wyjaśnienia trafnie ujętych pojęć uświadamiających, że znajomość wiedzy o aktywności fizycznej jest ważna, ponieważ ma to związek ze zdrowiem, od którego tak wiele zależy, abyśmy mogli, dzielnie z nim walczyć stosując ją.
Nie należy się zrażać od razu do czytania książki ze względu na to, że autorzy często używają słów aktywność fizyczna, gdyż związane to jest z nadanym jej tytułem.
Uważam, że na wiele pytań wywołujących kwestie wnikliwe, co do zastanowienia dotyczących zdrowia znajdziemy precyzyjne udzielone na nie odpowiedzi.
Nie umiałabym wskazać, która z sześciu części tematycznie podobała mi się najbardziej, ponieważ wszystkie zawierają najistotniejsze ciekawostki dotyczące zdrowia.
Podoba mi się również to, że zostały przytoczone przez autorów wybrane praktyczne tematyczne przykłady oraz dokładna analiza przybliżająca ich znaczenie.
Najważniejsze jest to, że nie trzeba się zniechęcać do ćwiczeń, treningów, bo wówczas to nic nie da, lecz należy zacząć drobne zmiany mogące pomóc uniknąć niepotrzebnych chorób niszczących życie, a dzięki aktywności fizycznej możemy żyć dłużej, być szczęśliwi korzystając z tego, że zadbaliśmy o sprawność kondycyjną, która jest nam potrzebna.
Książki tej nie da się czytać szybko ze względu na umieszczoną małą czcionkę.
Moje pierwsze spotkanie z autorami książki uważam za udane, gdyż uzyskałam odpowiednią teoretyczną i praktyczną wiedzę, jak mogę aktywnie trenować mózg.
Warto przeczytać tę książkę.
Tytuł może sugerować gimnastykę mózgu i miałam okazję przekonać się o tym, gdy opowiadałam kilku osobom o tej książce. Na szczęście jest jeszcze podtytuł, który rozwiewa to złudzenie...
"Rozruszaj swój mózg. Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem" jest to książka, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Znak. Pokazuje ona, że to nie ćwiczenia pamięciowe, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku mają kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Jak się okazuje, znacznie ważniejszy jest regularny ruch. I nie trzeba wcale dużo czasu ani wysiłku, by w znacznym stopniu poprawić nasze samopoczucie i ogólne zdrowie, a nawet wydłużyć życie o kilka lat. No i warto w tym momencie dodać, że również jakość tego życia przy okazji możemy poprawić.
Z książki dowiadujemy się m.in., które ćwiczenia, jaka częstotliwość najlepiej sprawdzają się w zależności od tego, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. I choć temat generalnie krąży wokół ogólnego naszego dobrostanu, to nie brakuje wskazówek, jakie aktywności lepiej sprawdzą się w przypadku chęci wydłużenia naszego życia, zapobiegania chorobom takim jak, np. niektóre nowotwory, cukrzyca, depresja, choroba Alzheimera, ale również, co będzie bardziej efektywne, gdyby zależało nam w tym momencie akurat na pozbyciu się jedynie "oponki" z brzucha ;)
Odwołania do licznych badań są dużą wartością publikacji, choć autorzy nie analizują ich przesadnie, a jedynie streszczają i podkreślają najważniejsze informacje, zwracając szczególnie uwagę na wnioski i to, że badania odnoszą się do reprezentatywnych prób, a nie pojedynczych, randomowych wyników bez grup kontrolnych. Dowiadujemy się, jakie aktywności przynoszą lepsze rezultaty w przypadku kobiet, a co sprawdza się u mężczyzn. Nawet mamy jasne wskazówki, jak określić swoją maksymalną wydolność tlenową oraz wytłumaczenie, dlaczego na ruch nigdy nie jest za późno, choć wiadomo, że im wcześniej o siebie zadbamy pod tym kątem, tym lepiej dla nas.
Książkę czyta się przyjemnie. Choć pojawia się nieco kwestii wartych doprecyzowania pod względem biologicznym, to i tak uważam, że lektura jest naprawdę godna uwagi. Absolutnie jednak na samym czytaniu nie powinno się poprzestać, bo często jest niestety tak, że teorię mamy opanowaną, ale znacznie trudniej wcielić to w życie.
Mnie Anders Hansen i Carl Johan Sundberg zmotywowali do podjęcia regularnej aktywności. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zdecydowanie zbyt dużo u mnie siedzącego trybu życia...
Doskonale wiemy, ,,że sport to zdrowie". Ale chyba już nie każdy z nas wie, dlaczego tak ważny jest ruch. Dla większości z nas ruch i aktywność fizyczna wiąże się z utrzymaniem wagi. Ale jak się okazuje ruch wpływa również na nasz mózg.
Książka ,,Rozruszaj swój mózg" została napisana w oparciu o badania w dziedzinie medycyny poświęconej oddziaływaniu aktywności fizycznej i treningu na ciało człowieka.
Regularne ćwiczenia to cudowna kuracja, która zapobiega wielu chorobom lub je leczy. A dodatkowo opóźnia proces starzenia. Wystarczy tylko pół godzinny spacer, a mniej chorujemy i rzadziej łapiemy infekcje.
Z książki dowiemy się:
? Dlaczego kanapa może być aż tak niebezpieczna i czy telewizor może skraść 5 lat życia?
? Dlaczego trening sprawia, że czujesz się lepiej?
? Czy ruch może być lekiem na depresje?
? W jaki sposób ruch wpływa na proces starzenia się?
Dzisiaj brak ruchu jest tak samo szkodliwy jak papierosy 30 lat temu. Dużo mniej również ruszamy się niż kiedyś.
Książka napisana jest łatwym językiem. Jej układ jest przestronny. Musze przyznać, że już dawno mnie aż tak żaden poradnik nie wciągnął. Jest niewielkich rozmiarów i można go czytać wszędzie. Ukazuje on bardzo dobitnie dlaczego warto wyjść z domu i iść na dłuższy spacer. I chociaż ja należę do osób, które dużo chodzą, to i tak książka ta dała mi wiele do myślenia.
Ruch to najlepsze lekarstwo na świecie. Do tego nie potrzebujemy na niego recepty. Dlaczego więc nie korzystać z pięknej wiosny i nadchodzącego lata by więcej poruszać się?
Książkę polecam każdemu kto jest typem kanapowca. Warto wyjść z domu i trochę szybciej poruszać nogami by poczuć się lepiej.
W tej książce chcemy pokazać w jak niezwykły sposób mogą wpływać na ludzkie ciało ćwiczenia fizyczne. Jak wywierają one wpływ na Twój mózg...
Przeczytane:2024-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Na wstępie zaznaczam wam, że jeżeli szukacie motywacji do ćwiczeń, a wciąż coś staje wam na przeszkodzie, by ich nie wykonywać, to sięgnijcie po ten poradnik. Ja wiem, że w tytule jest słowo mózg i zastanawiacie się co ma wspólnego z aktywnością fizyczną. Sama nie tego się po tej książce spodziewałam, ale to, co tu znalazłam, dało mi siłę do walki o własne ja. Co najlepsze, książka jest napisana z dużą lekkością, bez nakazów, przykazów i straszenia. Ona daje wam możliwość i zachęca do tego różnymi sposobami, byście zadbali o własne ciało i zdrowie. Lekarza zawsze nas straszą, że musimy ćwiczyć dwie do trzech godzin dziennie, trzeba się przy tym pocić, mordować dietami, co sprawia, że sama nie mam ochoty na jakikolwiek wysiłek. Wiecie, mamy tu wytłumaczone, że lekarze mają podpisane umowy z różnymi farmaceutykami, więc dla ich kieszeni jest bardzo opłacalne byśmy chorowali. Po co komu pacjent, który nie choruje? Podejście do czytelnika jakie tu znalazłam było dla mnie nie tylko pocieszeniem, ale i motywacją do regularnych ćwiczeń. Co powiecie na to, że do zachowania zdrowia i przedłużenia sobie życia wystarczy codzienny trzydziestominutowy spacer szybszym krokiem, ale nie truchtem? By zlikwidować połowę naszych chorób, bo przed ćwiczeniami nie można mówić, że wszystkie, bo nigdy nie ma pewności, kiedy przestaniemy trenować, więc i takiego zapewnienia nie ma prawa być. Zatem by zlikwidować połowę naszych chorób, usprawnić funkcjonalność mózgu, odłożyć stan depresji czy innego schorzenia, którego konsekwencją jest zanik pamięci, a także zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i innych jego rodzajów, jest codzienny spacer. Oczywiście mamy tu zaznaczone, że pomysł na usprawnienie swojego ciała może dotyczyć różnych ciężkości naszej masy, więc zanim do czegokolwiek z waszej strony dojdzie, zapytajcie waszego lekarza, czy taka czynność ruchowa wam nie zaszkodzi. Jak powie, że nie, to do dzieła:-) Naprawdę przeczytajcie ten poradnik, bo on jest napisany dla nas. Komuś zależy na tym, byśmy byli zdrowi i długo, szczęśliwie żyli. Czy nie zasługuje zatem na przeczytanie?