Rotmistrz Witold Pilecki

Ocena: 6 (1 głosów)

Fascynująca opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, kresowym zagończyku walczącym z bolszewikami o polskie Wilno i Warszawę w 1920 roku, który według brytyjskiego historyka Michaela Foota był jednym z sześciu najodważniejszych żołnierzy drugiej wojny światowej! Człowiek, który na ochotnika dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Zorganizował tam konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej skupiający ponad sto osób we wszystkich komandach. Przeżył za drutami dwa lata i siedem miesięcy. W tym czasie informował dowództwo Armii Krajowej o dokonywanym przez Niemców ludobójstwie. Po brawurowej ucieczce, nadal zaangażowany w podziemną walkę, napisał szczegółowe raporty z Auschwitz, których niezwykłe losy zostały opisane w książce. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako obrońca niezdobytej Reduty Witolda. Po wojnie nie opuścił kraju mimo komunistycznego zniewolenia. Został aresztowany przez UB, skatowany w śledztwie w mokotowskim więzieniu, przy którym ,,Oświęcim to była igraszka". W pokazowym procesie skazany na karę śmierci, jako szpieg gen. Andersa i zamordowany strzałem w tył głowy, 70 lat temu - 25 maja 1948 roku.

Informacje dodatkowe o Rotmistrz Witold Pilecki:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-02-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788378641667
Liczba stron: 160
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Rotmistrz Witold Pilecki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rotmistrz Witold Pilecki - opinie o książce

Zanim rozpoczęłam czytanie książki autorstwa Pani Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. ''Rotmistrz Pilecki'' oglądałam film, który wywołał we mnie ogromne emocje i zainteresowanie skąd u niego pojawiła się ta niezwykła odwaga w podejmowaniu szybkich decyzji do brania udziału w trudnych walkach, które łatwe do pokonania nie były. Momentami walki te toczyły, się tak, że nie wiadomo było, czy biorący w niej udział młodzi ochotnicy poradzą sobie i czy przeżyją?

Pan Jacek Pawłowicz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w PRL jest autorem słowa wstępnego zachęcającego do poznania niezwykłej w działaniu historycznej sylwetki Rotmistrza Pileckiego oraz zaznaczył on w nich swój osobisty odbiór analityczny tym, czym kierowała, się autorka książki pisząc o nim, a tym samym, jak ona go odbiera.

Uważam, że była to jedna z najciekawszych przybliżonych opowieści o życiu człowieka, który wywołuje wielki podziw od samego początku, gdy rozpoczyna się czytanie o nim, bo patrząc na jego fotografię zaprojektowaną przez Panią Annę Smak – Drewniak budzi on pozytywny odbiór, a wszystko jest ukryte w jednym bystrym spojrzeniu.

Dzięki udostępnionym przez córkę Rotmistrza Pileckiego Zofię zdjęciom archiwalnym możemy poznać, jak jej tata wyglądał, jakie miał zainteresowania, co sprawiało mu radość, jaki był naprawdę i jakimi zasadami się kierował, jakim był pracownikiem, co oznaczało dla niego słowo praca i w jaki sposób miał do niej osobiste podejście.

Autorka nie zapomina również o tym, aby przytoczyć informacje o najbliższej rodzinie Rotmistrza Pileckiego oraz używa w zamieszczonych rozdziałach zrozumiałego języka.

Poruszające jest, to kiedy przy bliższym odkrywaniu prawdy o ludziach, którzy dokonali w życiu coś, czego inni baliby się wykonać, bo właśnie pojawia się jeden z wielu bohaterów i coś dokonuje, ryzykując życie, które mógłby wówczas spędzić z rodziną. Dla niego liczyło, się podjęcie się ochotniczej misji dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, ale czy ona była, dla niego w skutkach odpowiednia o tym można, dowiedzieć czytając tę wartościową książkę.

Książkę tę czyta się szybko również na zamieszczoną w tekście wyraźną czcionkę i można do niej wielokrotnie powracać z tego względu, że pamięć o Rotmistrzu Pileckim powinna być przypominana na lekcjach historii szczególnie młodym ludziom, którzy interesują się poznawaniem ważnych ludzi z okresu II wojny światowej.

Wydawnictwu AA dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pani Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. ''Rotmistrz Pilecki''.

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Trzecia Rzesza
Joanna Wieliczka-Szarkowa0
Okładka ksiązki - Trzecia Rzesza

Po kilkudziesięciu latach od upadku Trzeciej Rzeszy wciąż emocje budzi pytanie, jak to się stało, że nowoczesne, rozwinięte i kulturalne społeczeństwo...

Czarna księga Kresów
Joanna Wieliczka-Szarkowa0
Okładka ksiązki - Czarna księga Kresów

Kresy i ich mieszkańcy przez stulecia byli doświadczani przez tragiczne i dramatyczne wydarzenia. Książka niniejsza opisuje najważniejsze z nich: wojny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy