Postać Witolda Pileckiego jest fascynująca i barwna. To waleczny kawalerzysta, kochający mąż i ojciec, pracowity ziemianin budujący lokalną społeczność, urodzony konspirator i ochotnik do KL Auschwitz, który niejednokrotnie ocierał się o śmierć, aby wykonać powierzoną mu misję.
To również żołnierz Powstania Warszawskiego i więzień komunistycznej katowni na Rakowieckiej.
Rysownik, malarz i poeta…
Jedyny i niepowtarzalny.
Niniejsza książka, w efektowana formie ukazuje nie tylko jego niezwykłe życie, ale również losy jego przodków.
Dzięki niej wchodzimy w klimat dawnych lat, w świat, który ocalał w rodzinnych wspomnieniach, fotografiach, dokumentach, obrazach czy listach.
Idźmy po śladach Witolda Pileckiego. Dowiedzmy się, co chciałby nam dziś powiedzieć…
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2020-11-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 560
Język oryginału: polski
Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek, który przerastał swoją epokę i potrafił dokonywać rzeczy niemożliwych. Ochotnik do Auschwitz, to dzięki jego Raportom...
Wspomnienia Henryka Kończykowskiego, ps. "Halicz", członka plutonu "Felek", osławionego Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". Dotyczą wydarzeń z dzieciństwa...
Przeczytane:2021-07-22, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ten, kto interesuje się historią na temat Witolda Pileckiego i jego działalności wojskowej powinien wiedzieć już sporo. Jak na dobrą biografię jednak przystało, autor stara się tutaj przedstawić o wiele szerszy obraz Rotmistrza. Początek książki to kilkadziesiąt stron poświęconych jego przodkom. Twórca mocno wgryza się w drzewo genealogiczne rodu Pileckich, cofając się nawet o pięć wieków. Tak rozbudowany wstęp pozwala na lepsze zobrazowanie jego dzieciństwa, w którym wpajane mu były pewne zasady, przekonania i patriotyzm. Poruszony zostaje tutaj również temat wojny z bolszewikami czy jego działalności w harcerstwie, co miało ogromny wpływ na jego przyszłość. W późniejszych rozdziałach twórca poświęca również sporo miejsca na opis pierwszego poważniejszego i niestety nieudanego związku Pileckiego z Kazimierą Daczówną. Dla Witolda na pewno był to ważny epizod życia, który musiał mieć na niego jakiś wpływ. Niestety dla niektórych czytelników będzie to mniej interesujący fragment biografii, przez który po prostu trzeba przebrnąć. W dalszej części książki opisane zostają losy Rotmistrza podczas wojny, jego pobyt w obozie KL Auschwitz czy powojenna działalność konspiracyjna. Tego typu treści wypełniają mniej więcej połowę publikacji. Sporo przedstawionych tutaj faktów powinna być dobrze znana miłośnikom historii, jednak pojawi się tutaj również kilka ciekawych fragmentów, które będą potrafiły odkryć coś nowego.
Tysiące książkowych biografii znanych ludzi w głównej mierze opiera się na suchych faktach przedstawianych przez autora. W przypadku tego dzieła twórca postanowił urozmaicić sam tekst dziesiątkami różnych fotografii, publikacją prywatnych listów, notatek, cytatów, dokumentów, wspomnień czy wywiadami ze świadkami pewnych wydarzeń. W niektórych miejscach publikacji taka forma sprawdza się znakomicie w innych zaś odrobinę psuje ogólny odbiór treści. Na pewno jednak tak duże urozmaicenie źródeł sprawia, że publikacja staje się łatwo przyswajalna dla szerokiego grona odbiorców, nawet jeśli nie interesują się oni na co dzień historią. Dzięki tego typu elementom mamy również okazję w niektórych rozdziałach zobaczyć inne oblicze Pileckiego. Poznać na przykład jego artystyczną duszę, skonfrontować się z pisanymi przez niego wierszami czy tworzonymi obrazami.
Cała recenzja na: