Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia

Ocena: 5 (1 głosów)

W swojej urzekającej, ciekawej i pełnej wiedzy historycznej i przyrodniczej książce Richard Mabey przedstawia różne gatunki roślin, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię człowieka i wprawiały go w autentyczny zachwyt. Wiele stron poświęca roślinom, które w różnych momentach historii przyczyniły się do przemian w nauce, estetyce i rozwoju społecznym ludzkości.

Opisuje rozmaite rośliny, począwszy od chwastów, przez rośliny uprawne i lecznicze, kończąc na takich, wokół których gromadzą się uczestnicy praktyk religijnych. Przedstawia je wszystkie z jednakową pasją, niezależnie od tego, czy chodzi o niepozorne kwiaty czy mierzące 100 metrów sekwoje. Pisze o kulturowym znaczeniu roślin oraz ich praktycznym zastosowaniu.

Opisując rośliny jako inspirację artystów, wychodzi od sztuki paleolitu i prowadzi czytelnika w świat poetów romantycznych. Na zakończenie swojej książki wspomina o współczesnych rozważaniach na temat ,,inteligencji roślin". "Roślinny kabaret" to opis nadzwyczajnych związków świata roślin ze światem ludzi.

Wspaniale napisana książka.

"Sunday Telegraph"

Mabey jest największy pisarzem piszącym o naturze... łączy botanikę, sztukę i literaturę. Jego pisarstwo jest żywe i bardzo intersujące.

"The Evening Standard"

Ostre oko, anegdotyczne, żywe pisarstwo.

"Times Literary Supplement"

Mabey jest osobą, z którą chciało by się spędzić całe życie. Tak pięknie opowiada o przyrodzie.

"Country Life"

Mabey jest - lub powinien być - skarbem narodowym... tak pięknie pisze o przyrodzie.

"The Sunday Time"

Richard Mabey jest angielskim przyrodnikiem, wielokrotnie nagradzanym pisarzem, dziennikarzem i autorem programów telewizyjnych. Pisząc o przyrodzie, wykorzystuje nie tylko wiedzę i odkrycia naukowe, ale także własne doświadczenia, zdobyte podczas licznych wędrówek po łąkach i lasach. Zasłynął jako autor traktującej o zbieraniu i kulinarnym zastosowaniu dziko rosnących roślin książki "Food for Free", która pozostaje w ciągłej sprzedaży od 1972 roku. Przez pewien czas cierpiał na depresję, której wyleczenie w dużym stopniu przypisuje kontaktowi z przyrodą. Swoje doświadczenia z tego okresu życia opisał w książce "Nature Cure". Jest aktywnym członkiem ogólnokrajowych i lokalnych grup walczących o ochronę przyrody. Mieszka w Norfolk.

Informacje dodatkowe o Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-02-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381231329
Liczba stron: 456

więcej

Kup książkę Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

"...męczennica wytwarzająca własne środki owadobójcze, cisy zdolne doprowadzić do zespolenia korzeni powietrznych z pniem, owadożerne gatunki dysponujące siłą umięśnionych zwierząt, storczyki wytwarzające substancje podobne do owadzich feromonów i dziwidło olbrzymie samoistnie podnoszące temperaturę własnych tkanek..."

Spodziewałam się innej przygody czytelniczej, ale i taka forma zajrzenia w świat roślin bardzo mi się spodobała. Autor wspaniale oddał to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tych organizmów, jak potrafią zachwycić różnorodnością, pięknem, skalą wykorzystania w codzienności i zdobyczach nauki. Krótkie rozdziały zabierają czytelnika w mini podróże po uniwersum drzew, krzewów, krzewinek, roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Mnóstwo ciekawostek, anegdot, zaskakujących informacji, kolorowych ilustracji. Przez wszystko przebija się szacunek wobec królestwa roślin, docenienie ich niebywałej inteligencji, niezwykłych umiejętności przystosowania się do specyficznych lokalnych warunków, sposobów komunikacji, sztuki kamuflażu, bogactwa kształtów i kolorów.

To także uwzględnienie przeszłej perspektywy, prześledzenie spojrzenia na nie począwszy od artystycznych paleolitycznych rysunków na skałach sprzed czterdziestu tysięcy lat, aż do współczesności. Podobały mi się liczne odwołania do literatury, malarstwa, elementów mitów, dawnych i obecnych wierzeń, uniwersalnych symboli, obrazów roślin jako metafor ludzkich uczuć. Jak bardzo zmieniało się zapatrywanie i podejście do roślin, pragnienie ich zrozumienia i poznania, jak wiele w nim pasji do odkrywania, ujawniania tajemnic, przyswajania wiedzy. I jak dużo jeszcze pozostało do obserwacji, zgłębiania i skojarzeń. Rośliny jako zajmujące i przebojowe istoty, mające własny pomysł na życie. Autor prowadzi czytelnika także po przykładach jego indywidualnych ścieżek wychwytywania piękna roślin i jego przeżywania.

Na książkę należy przeznaczyć więcej czasu, tak aby dozować poznawane porcje wiedzy, a jednocześnie czerpać przyjemność z towarzyszącej jej otoczce. Styl narracji przyjazny i przejrzysty, sprzyjający uważnemu studiowaniu przyrody, rozbudzaniu wyobraźni, fascynacji wieloaspektowością, historycznym ujęciem. Rośliny towarzyszące człowiekowi w jego podróży życia, społecznym rozwoju, współistniejące z innymi królestwami organizmów, tak znacząco kształtujące mapę świata i rozwój różnorodnych gatunków. Ich wykorzystanie w rolnictwie, biznesie, medycynie, źródłach energii, zielonej przestrzeni otaczającej nas w domowym zaciszu, miejskich ogrodach czy krajobrazowych parkach, a także w kulturze i religii.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy