Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915

Ocena: 6 (1 głosów)

Barwna mozaika życia na ziemiach polskich w okresie, gdy były one częścią imperium Romanowów. Książka odczarowuje mit o złych Rosjanach, którym przyszło zamieszkać w Królestwie Polskim. Kim był wielki książę Konstanty: okrutnym polakożercą, a może człowiekiem o gołębim sercu, do nieprzytomności zakochanym w swojej polskiej żonie? Dlaczego rosyjski prezydent Warszawy - generał Sokrates Starynkiewicz - zdecydował się oddać stolicy rodzinne oszczędności? Czy w okresie zaborów Polacy rzeczywiście unikali towarzystwa Rosjan, a rosyjskie pułki stacjonowały tutaj wyłącznie dla tłumienia rozruchów? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że religia katolicka pomogła dekabryście Michaiłowi Łuninowi w jego walce z samowładztwem?

 

Czytelnik odbędzie podróż po cesarskich rezydencjach w Królestwie Polskim: w Spale narodził się mit Grigorija Rasputina, Skierniewice były miejscem zjazdu najpotężniejszych władców Europy, a Białowieża - odskocznią od trudów rządzenia imperium. Książka opowie o materialnych śladach pobytu Rosjan w Polsce, które wtopiły się w lokalne krajobrazy i stały się integralną część naszych miast.

Informacje dodatkowe o Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-01-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311134751
Liczba stron: 464

więcej

Kup książkę Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915 - opinie o książce

Avatar użytkownika - zebon75
zebon75
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 w 2016,
Bardzo ciekawie przedstawiony portret Rosjan czasu zaborów 1795 - 1915, ich życie i obyczaje, przede wszystkim w okresie funkcjonowania na części Polski tzw. Królestwa Polskiego. Autorka w zasadzie przybliża nam sylwetki warstwy wyższej ówczesnego społeczeństwa rosyjskiego - dostojników Imperium Rosyjskiego, arystokracji, członków rodziny panującej ale również sylwetki rosyjskiej elity kulturalnej i naukowej. Pewna część książki poświęcona została zabytkom sakralnym - cerkiewnym oraz o charakterze militarnym. To wszystko zostało również okraszone ciekawymi fragmentami pamiętników autorstwa ówczesnych Rosjan i Polaków barwnie opisujących ten wycinek dziejów historycznych.
Link do opinii
Inne książki autora
Sekrety Kraju Rad
Violetta Wiernicka0
Okładka ksiązki - Sekrety Kraju Rad

Spotkane w labiryntach Kremla kobiety pachną tylko Czerwoną Moskwą, ale na gwarnych ulicach króluje aromat żytniego chleba. W upalny dzień trudno nie...

Sekrety rosyjskich carów (audiobook)
Violetta Wiernicka0
Okładka ksiązki - Sekrety rosyjskich carów (audiobook)

Walka o tron, władzę, pozycję. Przed kolejnymi władcami Rosji stawały wyzwania, którym należało sprostać, a wbrew pozorom nie było to łatwe. Rodzinne relacje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy