Po upadku powstania listopadowego tysiące jego uczestników udają się do Francji. Maurycy, dawny filareta z Wilna, trafia do Awinionu. Jak sobie poradzi z tęsknotą za domem, biedą i niepewną przyszłością?
Książę Adam Czartoryski wciąż czuje się przywódcą swego narodu i negocjuje z zachodnimi dyplomatami najwyższą stawkę - niepodległość swojego kraju. Nie ma w ręku wielu atutów poza krwią polskich powstańców.
Poeci utrwalają idee i nastroje tego czasu w nieśmiertelnych strofach. Osamotniony Juliusz Słowacki marzy o literackiej sławie i mierzy się z legendą wielkiego rywala - Adama Mickiewicza. Polski romantyzm rozkwita.
Tymczasem pojawia się tajemniczy prorok z Litwy, który wszystko odmieni...Wielkie dzieła, burzliwe spory, bohaterowie na wygnaniu i niezwykłe kobiety, czyli fascynujący obraz życia polistopadowych emigrantów w Paryżu w drugiej powieści Doroty Ponińskiej z cyklu zapoczątkowanego ,,Romantycznymi".
Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2021-09-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Bardzo dobra książka. Sfabularyzowana historia największych postaci epoki romantyzmu. Dla wszystkich lubiących tamte czasy, a także dla tych, którzy chcieliby przybliżyć sobie historię od powstania listopadowego do powstania styczniowego.
Maurycy wraz z innymi powstańcami listopadowymi po upadku powstania trafia do Awinionu. Tam walcząc z tęsknotą za domem i bliskimi starają się ułożyć życie na nowo.
Tymczasem książę Adam Czartoryski stara się spotykać z zachodnimi politykami by ugrać jak najwięcej dla zniewolonego kraju, ale nie widzi, że oni w ogóle nie interesują się Polską. Inna rzecz ma się z jego żoną, która na emigracji stała się niezwykle przedsiębiorczą kobietą. Czy Maurycy przywyknie do nowej sytuacji? Czy księże Adam uzyska coś dla kraju? Czy Anna na obczyźnie będzie szczęśliwa?
Romantyczni w Paryżu nie jest książką łatwą, ale bardzo ważną. Przynajmniej dla mnie. Dzięki niej na ten niełatwy dla naszego narodu okres mogłam spojrzeć innymi oczami...
Nigdy szczególnie nie przepadałam za XIX wiekiem. Ciężko przyswajało mi się wiedzę z zakresu popowstańczej emigracji i nudziłam się przy tym okropnie. Wszystko wydawało mi się takie sztywne i odpychające. Tymczasem dzięki Romantycznym z Paryża ta epoka stała mi się bardziej przyjazna, bardziej realna. Tak jak w poprzedniej części mogliśmy spotkać się tutaj z postaciami, które istniały naprawdę m.in. księciem Adamem Czartoryskim, Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Książka uświadomiła mi po raz kolejny, że wielkie postacie, które znamy jako ,,pomniki'' były ludźmi takimi jak my. Mieli swoje wady i zalety. Jednym słowem byli ludźmi z krwi i kości !
Swoją drogą czytając tę lekturę czasami zastanawiałam się czy rzeczywiście ludzie w tamtej epoce byli tacy skłonni do wzruszeń i egzaltowani. Co chwilę ktoś miał łzy w oczach ze wzruszenia. Najczęściej byli mężczyźni aż czasami zastanawiałam się czemu ci mężczyźni są tam mało męscy...
Czytając Romantycznych w Paryżu zwróciłam uwagę na jeszcze jeden aspekt, który się w nim przewijał. Książę Adam Czartoryski przez całą fabułę rozmawiając z zagranicznymi politykami starał się ugrać coś dla dobra kraju... Tymczasem oprócz nic nieznaczących gestów i pustych obietnic nie uzyskał nic. I wiecie co? Naszła mnie refleksja. Czasy się zmieniają a nasi politycy wciąż wierzą, że politycy obcych państw pomogą pomóc lub są przyjaźni naszemu państwu. Raz można się dać oszukać, ale wierzyć w to przez tyle wieków ? Tyle razy co zostaliśmy oszukani? Dla mnie to niepojęte. Przecież wiadomo, że każdy dba o własny interes, tymczasem Polacy wciąż łapią się na puste gesty i obietnice...
Romantyczni w Paryżu to książka, która przenosi nas w niełatwe dla naszego kraju czasy. Dzięki autorce, która czaruje słowem możemy poczuć się jakbyśmy naocznym świadkiem wydarzeń z książki. Dzięki niej nielubiana przeze mnie epoka stała się bardziej przystępna. Dzięki niej można poczuć klimat tamtych czasów i poznać lepiej mentalność ludzi żyjących w tamtych czasach.
Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do po sięgnięcia po Romantycznych w Paryżu. To naprawdę pouczająca historia.
Natalia, panna rzeźnikówna, przyjeżdża do Warszawy na pensję, by uczyć się dobrych manier i znaleźć męża z wyższych sfer. Dzięki urodzie i pieniądzom...
Emilia wiedzie bezpieczne życie u boku tureckiego męża, dopóki napięte stosunki pomiędzy imperium osmańskim a Rosją nie doprowadzą do wybuchu wojny...