Romantika

Ocena: 3 (2 głosów)

Opel załadowany po brzegi. W bagażniku czekają już torby z ubraniami na dwutygodniową podróż poślubną, aparaty fotograficzne i kawa w termosie z napisem ,,Thirsty". Po kawalerskiej wyprawie przez ,,Polskę przydrożną" Piotr Marecki rusza w podróż z żoną Olą, by wspólnie świętować zawarcie małżeństwa. Pierwszy przystanek - Beskid Niski. Ekowesele, progresywne disco polo, całonocne maratony na atari i wiersze czytane dla przyrody. Kolejny - Huculszczyzna, drewniana chata w górach i ukraińskie bezdroża. Marecki z żoną rejestrują mijany krajobraz i zwracają uwagę na lokalną architekturę. Tarnopol, Strusów, Monasterzyska, Tyśmienica, Kołomyja, Szepit, Czerniowce, Zaleszczyki, Stryj. Podróż jest długa, drogi dziurawe. Ale ważne, że jadą razem. Piją huculski samogon, zagryzają go bryndzą i śpiewają pieśni o zbójniku Doboszu. Obserwują, jak wschodnia prowincja opiera się zachodniemu turbokapitalizmowi.

A Hucuł Misza na to: ,,Wszystko jasne. Romantika".

Informacje dodatkowe o Romantika:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-07-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381912754
Liczba stron: 232
Język oryginału: polski

Tagi: Miejsca i ludzie (również albumy) bóg

więcej

Kup książkę Romantika

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Romantika - opinie o książce

Ekowesele „ma być gender balance i vegan", choć z tym ostatnim nie zawsze jest tak łatwo. Ma być też domowa wódka, a sery i jajka muszą pochodzić ze wsi. Tak wymarzyli sobie Piotr i Ola, a na swoją uroczystość zaprosili spore grono znajomych artystów. „Przy wiel­kim stole ku­chen­nym pi­sa­rze ipi­sar­ki, poeci ipo­et­ki kroją, sie­ka­ją, obie­ra­ją." Pełno tutaj nazwisk, które chociażby czytelnicy Korporacji Ha! Art będę znać (ostatnio pisałam Wam o zbiorach opowiadań Shutego) i pełno takich, które dla większości będą zupełnie nowe, ale zostawiły już po sobie ślad w artstycznyn światku. W tej części wchodzimy w ich świat i możemy ich poznać lepiej, ale nie wiem, czy lepiej czyta się to wiedząc, o kogo chodzi, czy myśląc o nich jako o wymyślonych bohaterach.

A potem nadchodzi czas na podróż niemalże do serca Huculszczyzny. Do ukraińskiej wioski, gdzie „obok krów i koni mieszkają tu też ludzie". Za przewodnika robi Jurij, przyjaciel i poeta, który niektóre samogłoski przeciąga i zdarza mu się chociażby używać złej odmiany, co znajduje swoje odbicie na papierze, a to coraz bardziej lubiany przeze mnie zabieg. W domu nie ma wody, a dojazd do niego naznaczony jest cyckami, studniami i magielnicami, na których łatwo można zgubić koło. Poznajemy przyjacielskiego Miszę i wchodzimy z butami w świat tamtejszych ludzi. Pod koniec Ola mówi: „Dobrze, że tutaj przyjechaliśmy, bo ci Ukraińcy tacy dla nas anonimowi, jak pracują w Polsce, a tutaj od razu wiesz, kim jest Misza, jak gra na fujarce, jak żyje, jakie ma ozdoby w domu i że kawałek samolotu trzyma pod budynkiem". Myślę, że to najlepiej opisuję tę część książki i akurat ją czytałam z największą przyjemnością, bez mieszanych uczuć.

Sporo było tutaj uwag na temat kapitalizmu, trochę o sztuce i garść o wszystkim, co kojarzy się nam z lewicą. Ola nie żałowała angielskich wstawek, artyści mówili o swoich dziełach, a Jurij przedstawił Ukrainę w bardzo specyficzny sposób (typowy dla kogoś, kto wychował się w danej kulturze i kto żyje w niej na co dzień, ale jest przeciętnym obywatelem, nie przewodnikiem).

Piotr Marecki połączył powieść z dziennikiem z podróży. Każdy rozdział był krótki, przedstawia jedynie scenkę. W części trzeciej co kilka stron można zobaczyć zdjęcia, które sam autor wykonał.

Podoba mi się to, jak różne oceny zbiera ten tytuł w serwisie LubimyCzytac. Pojawiają się noty od jedynki do dziewiątki, a każda z nich zdaje się być w pełni uzasadniona. „Romantika" to bowiem tekst specyficzny, który jest dla równie specyficznej grupy odbiorców. Grupy, do której akurat ja się nie zaliczam, ale wciąż uznaję, że miło spędziłam czas, a po skończeniu lektury miałam ochotę urządzić własne ekowesele i odwiedzić Ukrainę.

Psst, „Romantika" zbudowana jest z trzech części, a częścią drugą jest właśnie ekowesele, ale z samej uroczystości zostało jedynie kilka zdań, bo autor wysłał tekst gością i po ich uwagach... Prawie całość musiała zostać wycięta. Zamiast tekstu najwięcej tutaj kropek i zabieg ten jest bardzo ciekawy!

Pssst, dałam tytułowi 3/6, ale przez ogromny szacunek to Piotra Mareckiego i to jak naturalnie wszystko przedstawił, ile szczerości w tekst wlał, naprawdę cieszę się, że książkę mam u siebie na półce.

Link do opinii

W ,,Romantice" razem z autorem i jego żoną Olą wyruszymy w podróż poślubną na Huculszczyznę.
Ale zanim to nastąpi, wejdziemy do second handu po jeansowe stroje ślubne i rozpoczniemy przygotowania do eko- wesela.
Nie możemy zapomnieć, że na takiej imprezie muszą być jaja.
Dużo jaj i to niekoniecznie kurzych.
Potrzebne są też inne wiejskie specjały. Te do picia i robienia sobie jaj z innych, również.
W końcu jak wesele to wesele!

Wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, co dokładnie na nim się działo, ale niestety...
Autor oddał ten rozdział pod cenzurę swoich gości, a oni nam go pięknie wykropkowali.

I teraz domyśl się czytelniku czy było hot or not???
Ja skłaniam się ku hot.

Potem następuje tytułowa romantika czyli podróż na Ukrainę, gdzie przewodnikiem naszej pary będzie ukraiński poeta Jurij i dziury.
W jezdni.
W każdej postaci.
Możemy je sobie nawet pooglądać na fotografiach, jak i kilka innych lokalnych atrakcji albo i nie-atrakcji.

Najlepszym elementem w książce był kleszcz i wiadro.
Dlaczego?
Zobaczycie jak przeczytacie.

Książka nie jest długa i szybko się ją czyta.
Napisana lekko, prosto i szczerze.
Nie jest jakaś wybitna, ale myślę, że nie o to tutaj autorowi chodziło.
Ślub i cała ta otoczka była najwyraźniej dla niego ważnym wydarzeniem, a że widać, że jest osobą towarzyską, to chciał się z nami swoimi emocjami podzielić.

Czy mu się to udało?
Każdy niech odpowie sobie sam.
Ja w każdym razie na takie wesele chętnie bym się wybrała.

Link do opinii
Inne książki autora
Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku
Piotr Marecki0
Okładka ksiązki - Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku

Według Katalogu Czasopism w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 500 pism kulturalnych, z tego ok. 170 skatalogowanych zostało jako literackie. Są to najczęściej...

Gatunki cyfrowe 2. Historie mówione
Piotr Marecki0
Okładka ksiązki - Gatunki cyfrowe 2. Historie mówione

Gatunki cyfrowe 2 to historie mówione gatunków i praktyk cyfrowych. Bohaterami i bohaterkami są osoby programujące, projektujące, hakujące, tworzące muzykę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy