Romans z Carem Mikołajem i lata następne...

Ocena: 5 (1 głosów)
"Moje wspomnienia napisałam parę lat temu, ale pewne smutne okoliczności uniemożliwiły mi ich wcześniejsze opublikowanie. Swoje wspomnienia pisałam w ścisłej współpracy z moim mężem Wielki Księciem Andrzejem. Bez niego nie zdołałbym chyba wykonać tej pracy." Księżna Maria Romanowska - Krasieńska. Paryż 1959 Matylda Krzesińska "Prima ballerina assoluta" baletu petersburskiego, kochanka ostatniego cara Rosji, pani serca Wielkiego Księcia Sergiusza, żona wielkiego Księcia Andrzeja Romanowa.

Swoim fenomenalnym tańcem podbiła Warszawę, Paryż, Monte Carlo i jeszcze w wieku 63 lat święciła triumfy na scenie londyńskiego Covent Garden. Tańczyła z Niżyńskim u Diagilewa, bywała częstym gościem Szalapina, przyjaźniła się z Izodorą Duncan, znała boską Sarę Bernhard. Zmarła w Paryżu w wieku prawie 100 lat.

Informacje dodatkowe o Romans z Carem Mikołajem i lata następne...:

Wydawnictwo: Philip Wilson
Data wydania: 1996 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-85840-66-4
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Romans z Carem Mikołajem i lata następne...

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Romans z Carem Mikołajem i lata następne... - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
O balecie wiem niewiele. Nigdy się nim nie interesowałam, nigdy nie byłam na żadnym przedstawieniu. Do tej pory posiadałam tylko ogólną wiedzę na temat tej dziedziny sztuki. Moja wiedza wzbogaciła się po przeczytaniu wspomnień Matyldy Krzesińskiej "Prima balleriny assoluta" baletu petersburskiego. Jej taniec i wdzięk zachwycił przedstawicieli rodu Romanowów. Matylda Krzesińska pochodziła z uzdolnionej muzycznie rodziny o polskich korzeniach. Na scenie występował już jej dziadek,ojciec zachwycał publiczność popisowym mazurem. Ona sama z baletem i sceną oswajała się od najmłodszych lat. Serce carewicza Mikołaja podbiła przedstawieniem dyplomowym. Ich romans skończył się wraz z objęciem przez Nikiego (jak go nazywała) tronu i poślubieniem księżniczki haskiej. Matylda jednak cały czas pozostała mu bliska. Przychodził z pomocą, gdy tylko jej potrzebowała. Sama balerina była związana z kolejnymi przedstawicielami rodu Romanowów, a po upadku caratu Andrzej (ojciec jej syna) mógł oficjalnie ożenić się z nią. Jaka była Matylda? Jej występy, nie tylko w Rosji, ale również w Europie były pasmem sukcesów. Majątek Matyldy szybko powiększał się. Prowadziła życie wystawne, lubiła bawić się ,dobrze zjeść i wypić. Była życzliwa, lubiła pomagać kolegom i koleżankom, pomimo tego, że często nie słyszała od nich słowa "dziękuję", tylko oszczerstwa na swój temat. Angażowała się w akcje charytatywne, pomagała rannym podczas pierwszej wojny światowej. Gdy nastała rewolucja, jako przedstawicielka burżuazji i związana z rodem Romanowów, musiała uciekać z domu. To co miała zostało rozgrabione. Ona sama dziękowała, że los ocalił ją i syna od śmierci. Wraz z Andrzejem i setką uciekinierów dotarli do Paryża. Z tym miastem związała swoje pozostałe życie. W Paryżu prowadziła szkołę baletu, która cieszyła się niesłabnącą popularnością. Jej ostatni występ przed publicznością miał miejsce w 1936 roku. W wieku 64 lat zatańczyła "Rosjankę" - bisowała osiemnaście razy. Balerina zmarła krótko przed setnymi urodzinami. Matylda Krzesińska była silną, niezależną kobietą, pomimo tego, że żyła w epoce, w której mężczyźni decydowali o losie płci pięknej. Jako tancerka carskiej sceny zyskała tytuł Prima balleriny absoluta, uznanie publiczności i krytyków. W życiu prywatnym przeżyła wielką, młodzieńczą miłość okupioną cierpieniem. Drugi mężczyzna, którego pokochała, po latach został jej mężem. Matylda była również spełniona jako nauczycielka - jej uczniowie podbijali sceny europejskie.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy