Rodzina Jołtyszewów

Ocena: 4 (1 głosów)

Epos o zwykłej rosyjskiej rodzinie, która - w nowych warunkach ekonomicznych, po upadku ZSRR - ulega społecznej degradacji. Po utracie pracy, a tym samym mieszkania w mieście, wpada w straszliwy, choć absolutnie realny świat rosyjskiej wsi w głębi kraju (niedaleko tajgi i Gór Sajańskich), bez dróg, bez lekarstw, bez wygód i środków do życia. Senczin jest okrutny i nie oszczędza nikogo. Opisuje spokojnie, niemal w tonie gawędy, jak jego bohaterowie tracą najpierw ludzką twarz, a potem życie w tej swego rodzaju szkole przetrwania.

Powieść jest świetnie skonstruowana, pozornie mało istotne zdarzenia układają się w dramatyczny ciąg wiodący do nieuniknionej tragedii.

Informacje dodatkowe o Rodzina Jołtyszewów:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2015-10-22
Kategoria: Inne
ISBN: 9788373925571
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Rodzina Jołtyszewów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rodzina Jołtyszewów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kayunia
Kayunia
Przeczytane:2019-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nikołaj Joltyszew, z dnia na dzień, choć nie bez winy, traci pracę w milicji, a co za tym idzie, także przyznane z ramienia resortu mieszkanie. Rodzina, postawiona przed widmem nędzy i bezdomności, podejmując próbę ratunku, przenosi się do zapadłej wioski u podnóża Sajanów, skąd pochodzi żona Nikołaja. Małżeństwo Jołtyszewów, wraz z dorosłym synem, "zagęszcza" dwuizbową chatkę bez wygód, zamieszkaną przez ciotkę staruszkę.
Autor świetnie oddał klimat "ruskiej", siermiężnej wsi - bez pracy, bez perspektyw, gdzie jedyną możliwością przetrwania jest kombinowanie i oszustwo, bo najdrobniejsze nawet próby uczciwego zarobku nie przynoszą efektu. Miejsca, gdzie, paradoksalnie, bezsilność i nędzę zapija się wszechobecnym samogonem, żeby w oparach alkoholu, uciec od tragicznej prawdy.
To bardzo realistyczna i dołująca proza, gdzie właściwie od pierwszych stron, czuje się postępującą i nieuniknioną wręcz, degrengoladę Jołtyszewów. W opisie promującym książkę i w większości opinii, kładziony jest nacisk na fakt nieporadzenia sobie, rodziny, w nowych warunkach ekonomicznych po upadku ZSRR. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale wydaje mi się, że ogromne znaczenie miał także brak głębszych wartości, nastawienie jedynie na dostatnie i wygodne życie za wszelką cenę, czego dowodem jest choćby przyczyna utraty pracy przez Nikołaja, zgoda na "niańczenie" prawie trzydziestolatka i los ich drugiego syna...

Polecam, warto choć pod koniec sprawy zadziały się za szybko, powodując mój lekki niedosyt.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy