reklama

Rio

Rubeus i Nina urodzili się w jednej z największych fawel Rio de Janeiro. Gdy ich matka zostaje zamordowana przez Jonasa, nieuczciwego gliniarza, którego była informatorką i kochanką, dołączają do dziecięcego gangu ulicznego. Dręczony przez wizję morderstwa matki, a teraz odpowiedzialny za swoją młodszą siostrę, Rubeus przejdzie od nędzy ulic do wyższej klasy średniej i odkryje różne strony mieszanego, brutalnego i nierównego społeczeństwa Brazylii.

Informacje dodatkowe o Rio:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-11-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Śledzimy tutaj losy dwójki rodzeństwa Rubeusa i Niny. Kochająca się rodzeństwo nie ma lekko w życiu. Jako dzieci są oni świadkami zabójstwa swojej matki. Kobieta została zamordowana przez skorumpowanego policjanta, którego była informatorem i kochanką. Dwójka nieletnich po tym wydarzeniu musi zmierzyć się z brutalnością otaczającego ich świata, w którym przeżywa tylko najsilniejszy. Chłopak zdeterminowany do opieki nad siostrą, dołącza do gangu nieletnich, w którym przemoc jest czymś naturalnym. Światełkiem nadziei na lepszą przyszłość staje się para bogatych turystów, którzy chcą adoptować uroczą dziewczynkę. Pieniądze zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, stają się również doskonałym narzędziem do przeprowadzania zmian mogących wpłynąć na życie innych. Mogą jednak również posłużyć jako narzędzie zemsty, która cały czas kotłuje się w głowie Rubeusa.

Niemalże od pierwszych stron komiksu autorzy bezpardonowo pokazują prawdziwy obraz tego, co można spotkać w slumsach Rio. Fawele pełne są przemocy, brudu i beznadziei emanującej z mieszkających tam ludzi. Śmiało można byłoby określić te miejsca zapomnianymi przez Boga, gdzie przeżycie kolejnego dnia wydaje się być niezwykłym wyczynem.

Louise Garcia i Corentin Rouge w naprawdę niezwykły i wyśmienity sposób prezentują czytelnikowi udręczone losy młodych bohaterów. To jak radzą sobie oni w brutalnej rzeczywistości, gdzie nie brakuje różnych oblicz przemocy (włącznie z tą najgorszą, czyli przemocą wobec dzieci). Jakby tego było mało, to historia jest naprawdę mocno emocjonalna i wielu scenach wpływa ona za samego czytelnika (dlatego raczej kierowana jest ona do starszego odbiorcy).

Bardzo wysoka jakość albumu prezentuje się również pod kątem oprawy graficznej. Artysta w dosyć realistyczny sposób stara się prezentować piękno i mrok miasta. Prawie każdy kadr pełen jest drobnych detali, które sprawiają, że poszczególne sceny ożywają i mocniej wciągają odbiorcę w swój brutalny świat. Zdecydowane i pewne ruchy ołówka widać również w projektach postaci, których smutki, radości, ból są dla odbiorcy bardzo sugestywne.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski