Renesans

Książka przedstawia autorską koncepcję renesansu jako epoki wielobarwnej i wielonurtującej, kształtującej się w odniesieniu do 2 tradycji: średniowiecznej, z której uczyniła sobie mroczne tło oraz antycznej, uwielbianej i będącej źródłem inspiracji. Specyfikę polskiego renesansu ukazuje na tle literatury europejskiej. Omawia jego związki z ówczesnymi prądami myślowymi i wydarzeniami historycznymi. Proponuje nowe spojrzenie na twórczość m.in. Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.Książka w sposób syntetyczny ujmuje zagadnienia historyczno-literackie epoki renesansu. Autor uwzględnia najnowszy stan badań i pozycjonuje polski renesans w kontekście literatury europejskiej, na tle wydarzeń historycznych i ówczesnych prądów estetycznych i myślowych. Poza nowym spojrzeniem na tradycje literackie i kanony tekstów, książka porusza problemy i pojęciowe wątpliwości związane z renesansem.Pozycja przeznaczona dla studentów polonistyki, nauczycieli języka polskiego, maturzystów oraz miłośników literatury.

Informacje dodatkowe o Renesans:

Wydawnictwo: PWN