Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami

Ocena: 4 (1 głosów)

Powrót mistrza gawędy o zwierzętach.

Mistrz opowieści o zwierzętach, znawca ich nierzadko zagadkowych zachowań i niezwykłych obyczajów, niemiecki etolog Vitus B. Dröscher powraca. W jednej ze swoich najsłynniejszych książek "Reguła przetrwania" pokazuje, w jaki sposób zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami, jak udaje im się przetrwać i jak przeżywają pojawiające się wraz z zagrożeniem emocje. Barwnym językiem opisuje tajemniczy świat zwierząt, śmiało porównując go z naszym, ludzkim, o wiele mniej odmiennym, niż nam się zazwyczaj wydaje.

Vitus Bernward Dröscher (1925-2010) - niemiecki etolog, autor ponad dwudziestu książek popularnonaukowych, w których z pasją i niezwykle barwnie opisywał zachowania zwierząt. Większość tych publikacji stało się bestsellerami w wielu krajach, także w Polsce.

Informacje dodatkowe o Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-06-26
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381232814
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-03-10,

Jako dziecko miałam wiele wizji dotyczących mojej przyszłości zawodowej. Właściwie każda z nich w jakiś sposób kręciła się wokół nauki, więc mogę śmiało stwierdzić, że udało mi się spełnić moje dziecięce marzenia, choć gdybym chciała wykonywać każdy zawód, który miałam w planach, to z pewnością życia by mi nie starczyło, a co dopiero doby. Ale nie ukrywam, że przewinął się tam kiedyś motyw zoologii. Na weterynarza totalnie się nie nadaję, ale taki zoolog opiekujący się zwierzętami w zoo? Czemu nie! Zawsze fascynował mnie świat zwierząt, obserwowanie i analiza zwierzęcych zachowań… Robię to do tej pory, głównie na moim kocie, ale spokojnie, krzywda mu się nie dzieje! Wręcz przeciwnie, to prawdopodobnie najbardziej rozpieszczony kot na świecie.
Nie dziwi Was zatem już fakt, dlaczego skusiłam się na książkę Vitusa Bernarda Drӧschera. Cieszy mnie to, że już od jakiegoś czasu na polskim rynku wydawniczym pojawiają się książki, które w bardzo ciekawy, a zarazem przystępny sposób przekazują nam wiedzę ze świata roślin czy zwierząt. Nie tak dawno temu przeczytałam książkę Misterium życia zwierząt, tuż potem Kudłatą naukę, a teraz przyszła pora na Regułę przetrwania. Co ciekawe, każda z tych książek jest utrzymana w bardzo podobnym klimacie, mają one nawet bardzo podobną formę i konstrukcję. Tym razem otrzymujemy informacje o tym, jak zwierzęta radzą sobie z przetrwaniem, z niebezpieczeństwami, a nawet z emocjami!
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, kto ma gorzej: rośliny czy zwierzęta? Roślina musi się przystosować do otaczającego ją środowiska, musi się dostosować do zmian, które w nim zachodzą, inaczej przypłaci to śmiercią. A zwierzęta, w tym również człowiek? Może po prostu zebrać swoje manatki i zmienić miejsce. Roślina nie wyciągnie korzeni z ziemi i nie przejdzie sobie do nowej lokalizacji, ale wcale nie oznacza to, że zwierzęta mają łatwiej. Właściwie nie można tego rozpatrywać w takich kategoriach, bowiem zwierzęta i rośliny funkcjonują w zupełnie różny sposób. Jednak czy zwierzęta faktycznie musiały wykształcić w sobie pewne nawyki, które mają im pomóc poradzić sobie z zagrożeniem? Oczywiście!
Autor podzielił swoją książkę na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich dowiadujemy się o trikach, które mają zapewnić zwierzętom żywotność. Nie da się ukryć, że zwierzęta żyjące w warunkach domowych czy ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż te, które funkcjonują na co dzień na wolności. Dlaczego? Bo to właśnie na otwartej przestrzeni czyhają niebezpieczeństwa: inne zwierzęta, potencjalne trucizny, człowiek i jego działania. Czy zwierzęta odczuwają stres? Jeżeli uważacie, że nie, to przypomnijcie sobie wizytę u weterynarza (ja osobiście wolę o nich zapominać, bo mój kot przynosi mi wstyd). Ewentualnie zauważcie, co się dzieje w Sylwestra, gdy Wasz pupil nagle słyszy te wszystkie fajerwerki – to właśnie jedno z zachowań, które ma mu pozwolić przetrwać ciężką sytuację. Ukrycie się. To taki najprostszy przykład, który przyszedł mi do głowy, ale wierzcie mi, Drӧscher przytacza ich znacznie więcej, ma przykładzie wielu różnych gatunków.
Zwierzęta są naprawdę sprytne, a co najważniejsze, kierują się instynktem, który wie najlepiej. Przyznam szczerze, że niektóre fakty, przytoczone przez autora, wbiły mnie w fotel. Do tej pory nie mogę uwierzyć w okrucieństwo piranii… Ciężko mi też uwierzyć w to, że zwierzęta popełniają masowe samobójstwa, ale między innymi o tym temacie autor pisze w drugiej części książki. Z kolei trzecia część jest poświęcona zachowaniom społecznym, motywie wspólnoty i inteligencji społecznej. Tak, to wszystko występuje u zwierząt, a autor znakomicie to przedstawił. Książka ta powstała w oparciu o obszerną i rzetelną bibliografię, a nie da się też zaprzeczyć temu, że z pewnością sam autor posiadał ogromną wiedzę w temacie zoologii.
Reguła przetrwania to książka idealna dla każdego, kto interesuje się zoologiem i światem zwierząt. Jest bardzo dobrze napisana, niby nieco naukowo, ale jednak bardzo lekko i przystępnie. Styl autora jest znakomity, momentami nawet humorystyczny, a tak zaprezentowana wiedza najlepiej wchodzi do głowy. Zdecydowanie polecam.

www.bookeaterreality.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-06-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

JAK ZWIERZĘTA RADZĄ SOBIE Z NIEBEZPIECZEŃSTWAMI

"...wszyscy żyjemy w trwodze przed... zniszczeniem człowieczej egzystencji na Ziemi. Ale możemy się również nauczyć przetrwania, a mistrzem naszym powinno być życie w przyrodzie."

Z przyjemnością czyta się książkę, zanurzamy się w świat zwierząt z zainteresowaniem, czujemy głęboką i nierozerwalną więź z nim, dzięki licznym nawiązaniom do gatunku ludzkiego trwamy w przekonaniu, że tak wiele nas z nim brata i łączy. Fantastyczny styl narracji, lekki, przyjazny, barwny, gawędziarski, wyjątkowo wciągający. Pasjonująco pochłaniamy rozdział za rozdziałem spragnieni wiedzy i wtajemniczeń. Książka po raz pierwszy została opublikowana w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym dziewiątym roku, a od tego czasu nauka mocno rozwinęła się i siłą rzeczy wiele przybliżanych przez autora informacji nie ma już znamion nowości i aktualności, upowszechnionych współcześnie perspektyw i uszczegółowień. Ma to szczególny urok, jakby podwójna radość czytania, poznawanie otaczającego nas świata zwierząt, oraz stan wiedzy i przypuszczeń naukowców sprzed czterdziestu lat widzianych i odbieranych przez poziom znajomości czytelnika odnośnie obecnych zdobyczy zoologii.

Bogaty przekrój gatunków, mnóstwo przykładów potwierdzających opisywane teorie, nawiązań do naukowych badań, odwołań do bogatej bibliografii, czy indywidualnych spostrzeżeń Vitusa B. Dröschera, znakomitego niemieckiego etologa, uczestnika wielu wypraw naukowych na różnych kontynentach Ziemi, wnikliwego obserwatora fauny. Przyglądamy się życiu i zachowaniu zwierząt, ich sposobom radzenia sobie ze stresem, niebezpieczeństwem i śmiertelnym zagrożeniem, jak determinowane są w walce o zapewnienie żywotności, przetrwanie w naturalnym i sztucznym środowisku, podtrzymanie własnego gatunku w obliczu skrajnie zmieniających się warunków bytu. Spoglądamy między innymi na zagadnienia inteligencji społecznej, poczucia wspólnoty, migracji do miast, przyrodolecznictwa, poddania muzyce, przyjaźni z wrogiem, przewidywania pogody, bezsenności, starości, samobójstwa. Jak bardzo mechanizmy regulujące świat zwierząt pokrywają się ze światem ludzi, jak wiele tkwi w nich sprzeczności i zaskakujących odkryć?

bookendorfina.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Cena miłości
Vitus B. Dröscher0
Okładka ksiązki - Cena miłości

Książka ta to opowieść o rozmaitych formach i przejawach miłości w świecie zwierząt. Autor ukazuje niewyczerpaną pomysłowość natury w tej sferze. Dzięki...

Rodzinne gniazdo
Vitus B. Dröscher0
Okładka ksiązki - Rodzinne gniazdo

Rodzinne gniazdo jest pełną zdumiewających faktów i śmiałych wniosków opowieścią o miłości macierzyńskiej i jej decydującym wpływie na losy zarówno zwierzęcia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy