Raz w roku w Skiroławkach

Ocena: 3.25 (4 głosów)
Dwutomowa powieść o wsi na Mazurach, w której przeplatają się wątki obyczajowe, kryminalne, psychologiczne, autobiograficzne i z obszaru integracji po II wojnie światowej. Nawiązuje też do mazurskich legend (kłobuk - demon opiekujący się domowym ogniskiem, przyjmujący postać zmokłej kury, można go „wyhodować” zakopując pod progiem domu martwy płód). Nie brakuje też dosłownych opisów seksualnych. Mała wioska Skiroławki ma być Całym Światem, w którym człowiekiem rządzą: głód, miłość, strach; tkliwość sąsiaduje ze zbrodnią, okrucieństwo z miłosierdziem, pojęcia prawa i sprawiedliwości oddalają się od siebie. Pozostają jedynie prawa moralne wytworzone przez zbiorowość ludzką i tkwiące w każdym człowieku.

Informacje dodatkowe o Raz w roku w Skiroławkach:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1984-07-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-7002-216-2
Liczba stron: 724
Język oryginału: Polski

więcej

Kup książkę Raz w roku w Skiroławkach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Raz w roku w Skiroławkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 3, Przeczytałam,

Mam wrażenie, że ogromny szowinizm przemawia przez autora. Nie znam go, w internecie wyczytuję wiele pochlebnych opinii o autorze jak i o samym jego dziele, ale osobiście nic ciekawego tu nie widzę. Jestem pewna, że jest wiele innych pozycji, w których można doszukać się wiejskiego prostego (nie jak tu - prostackiego) życia w lepszej osłonie. Nie mogę powiedzieć, że jest to dzieło wielkiej wagi, niestety. 
Nie pasuje mi też przypisywanie książki do erotyków. Owszem, seks nie jest tu tematem tabu, ale przecież to, że na kilku stronach ukazane są mało szczegółowe, bliskie kontakty fizyczne, nie oznacza, że jest to powieść erotyczna. Bardzo nagięte są więc opinie, że trzeba się wstydzić czytania tej książki, jakoby to była powieść mocno intymna (a z takimi się spotkałam). Seks jest pokazany w specyficzny sposób, który mi osobiście się nie podoba. 
Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, mnie osobiście boli rola kobiet przestawiona w książce. Płeć piękna jest pokazana w okropnym świetle. W ogóle, IQ większości postaci jest poniżej normy, a wcale tak przecież wsie nie wyglądają. "Raz w roku..." mogłaby być świetną książką, ale niestety, wykreowane postaci (czy też światopogląd autora - nie znam, nie oceniam) są mocno prostackie. 
Nie pragnę, by mieszkańcami wsi była śmietanka inteligencka, ale też nie podoba mi się, że wszystko jest tu takie prymitywne. 
Mocno się zawiodłam, bo czytałam wiele pochlebnych opinii, a nie znalazłam w książce nic zachwycającego. No, może poza całkiem dobrym zarysem mordercy i jego wnętrzu, oraz dobrymi, aczkolwiek nie zniewalającymi opisami krajobrazów polskiej wsi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-10-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2018-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2018,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2002-06-16, Ocena: 2, Przeczytałam,
Inne książki autora
Podniesienie
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Podniesienie

Akcja rozgrywa się na wsi w ciągu trzech dni 1945 roku w okresie przeprowadzania reformy rolnej. Zjawisko zaskoczenia nagłą zmianą sposobu władania ziemią...

Pan Samochodzik i Wyspa złoczyńców
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Pan Samochodzik i Wyspa złoczyńców

Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy