Radość nauki

Ocena: 5 (1 głosów)

Fizyk kwantowy i gospodarz programu BBC ujawnia, w jaki sposób osiem lekcji z samego serca nauki może nam pomóc pełniej korzystać z życia

Dzisiejszy świat jest nieprzewidywalny, skomplikowany i pełen sprzeczności, a poruszanie się w nim i podejmowanie optymalnych decyzji niełatwe. W tym krótkim przewodniku po bardziej racjonalnym życiu Jim Al-Khalili namawia czytelników do wypracowania sobie podejścia do świata typowego dla naukowców. Metoda naukowa pomaga ludzkości w tworzeniu prawdziwego obrazu rzeczywistości i opiera się na zbiorze podstawowych zasad, które mogą nam wszystkim pomóc pewniej poruszać się po współczesnym życiu. Omawiając naturę prawdy i niepewności, rolę wątpliwości, zalety i wady uproszczeń, wartość wystrzegania się błędów poznawczych, znaczenie myślenia opartego na dowodach i inne zagadnienia, autor pokazuje, że fundamenty metody naukowej mają wielkie znaczenie w stawiających nas przed trudnymi wyborami skomplikowanych czasach, w których żyjemy.

,,Ta trafna i wnikliwa książka w przystępny sposób przedstawia czytelnikom cały wachlarz ciekawych i aktualnych koncepcji".

Sean Carroll,

autor książki Stąd do wieczności i z powrotem: Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Informacje dodatkowe o Radość nauki:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-02-06
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382029291
Liczba stron: 174
Tytuł oryginału: The Joy of Science

więcej

Kup książkę Radość nauki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Radość nauki - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
>>Dla naukowca "niepewność" oznacza "brak pewności", a nie niewiedzę.<<

 

"Radość nauki" to książka, po którą warto sięgnąć, choć uprzedzam, że nie jest to publikacja, którą pochłonie się jak powieść. Sama musiałam kilka razy odetchnąć. Jim Al-Khalili stawia sobie niełatwe zadanie - chce wyjaśnić, w jaki sposób myślenie naukowe może dać nam kontrolę nad skomplikowanymi, a czasem również sprzecznymi informacjami. Wszystko dlatego, że nauka ma wspierać nas w rozwikływaniu zawiłości świata i wypełnianiu luk w posiadanej wiedzy.


(...) nauka ma dużą przewagę, ponieważ opiera się na "metodzie naukowej"

Książka jest podzielona na osiem rozdziałów. Na końcu znajduje się słowniczek zawierający ważniejsze pojęcia (m.in.: błąd potwierdzenia, dysonans poznawczy, metoda naukowa, postprawda, randomizowana próba z grupą kontrolną, rzeczywistość obiektywna). Dodatkowo otrzymujemy bibliografię oraz indeks, dzięki którym łatwiej zgłębić bardziej interesujące nas zagadnienia czy też wrócić do konkretnych fragmentów.

Osoby reagujące przysłowiową wysypką na wszelkie wzmianki na temat COVID-19 mogą sobie od razu darować tę lekturę, ponieważ autor wielokrotnie porusza ten temat. Osobiście nie uważam tego za wadę, ale chciałabym oszczędzić czytelnikom ewentualnego rozczarowania. Podejrzewam jednocześnie, że ta lektura takim osobom przydałaby się szczególnie. Jest tu nawet trochę na temat teorii spiskowych czy płaskoziemców oraz sposobów ich rozumowania. Drugim, nieco drażniącym niektórych, tematem są odniesienia do polityki. Nie znajdujemy tu jednak ukierunkowania ze strony autora. Brak jego osobistych poglądów. Odwołania te pojawiają się w kontekście nauki i jej wpływu (bądź braku) na decyzje polityków. Ponadto są również filozoficzne rozważania.

Autor rzeczowo tłumaczy poszczególne zagadnienia związane z nauką. Ich znajomość jest niezwykle istotna w codziennym życiu, by nie dać sobą manipulować i być może nawet nieświadomie nie szerzyć nieprawdziwych informacji. Mam jednak wrażenie, że osoba bez odpowiedniej determinacji może uznać książkę za mało interesującą, a może nawet za trudną. Jest w niej jednak sporo naprawdę cennych uwag.


(...) naukowcy powinni doradzać politykom tylko w dziedzinach, w których się specjalizują.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Inne książki autora
Świat według fizyki
Jim Al-Khalili0
Okładka ksiązki - Świat według fizyki

Fizyk kwantowy i gospodarz programów BBC prezentuje fascynujące i pouczające spojrzenie na to, co fizyka mówi nam o świecie Rzucając światło na największe...

Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych
Jim Al-Khalili0
Okładka ksiązki - Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych

Książka o próbach zrozumienia, co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości. Mechanika kwantowa jest piękną, precyzyjną i logiczną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy