Pyszne ciało to zbiór opowiadań inspirowanych aktem kanibalizmu, którego w 2001 roku, dopuścił się Armin Meiwes, zabijając i zjadając (na wyraźne życzenie swojej ofiary) berlińskiego inżyniera Bernda Brandesa. Nawiązując do tych wydarzeń, autorka przywołuje m.in. scenę, w której Kanibal z Rotenburga zamieszcza anons informujący o tym, że szuka kogoś, kto chciałby być przez niego zjedzony. Jest to ten sam moment, w którym pisarka przeglądająca się w lusterku swojej matki, postanawia, iż nie umrze, a Rag, kloszard z przyszłości, były agent Jego Ekscelencji, marzy o tym, by zostać pożartym. Świat opisywany przez Agnieszkę Masłowiecką rozszerza się i kurczy w kosmicznym uścisku z pustką, a opowiadane przez nią sny stają się niebezpiecznym sposobem tworzenia nowej rzeczywistości. Pyszne ciało o wiele bardziej niż do pożarcia nadaje się jednak do degustacji. Ten zbiór złożony jest z historii, z których każda jest całością samą w sobie, ale też każda – niczym element kalejdoskopu – może stać się częścią większej całości: niezwykle skomplikowanej bądź dziecinnie prostej; sielskiej lub upiornej.
Informacje dodatkowe o Pyszne ciało:
Wydawnictwo: Forma
Data wydania: 2011-11-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
9788360881804
Liczba stron: 98
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"Pyszne ciało" jest to zbiór dziesięciu opowiadań autorstwa Agnieszki Masłowieckiej. Pisarka odnalazła natchnienie po zapoznaniu się z wydarzeniem, które miało miejsce w 2001 roku.
Właśnie wtedy Armin Meiwes, niemiecki informatyk, zamieścił ogłoszenie w internecie, że szuka osoby, którą mógłby zjeść. W lutym 2001 roku na jego anons odpowiedział 43-letni inżynier Bernd Brandes z Berlina. Na początku, gdy ofiara jeszcze żyła - jedli wspólnie jej ciało. Całe zdarzenie nagrywali kamerą. Później gdy ofiara była już osłabiona, Armin przeniósł go do wanny. Gdy Bernd umierał ten drugi czytał swoją ulubiona lekturę - "Star Treka". Po zgonie Meiwes poćwiartował to co zostało na małe kawałki i schował do zamrażalnika, aby mieć zapas na później...
Książka kontynuuje tematykę często poruszaną w literaturze. Motyw pochłaniania, konsumpcji - w sensie dosłownym i przenośnym. Zbiór składa się z nieprzypadkowych elementów. We wszystkich pojawia się również nawiązanie do tematyki snów. Mroczne, wieloaspektowe wizje, powodują obawę, zaniepokojenie. Skłaniają do rozważań na temat istoty życia, śmierci, odkrywania głębszego znaczenia naszych snów i ich wpływu na teraźniejszość. Niecodzienne, wieloznaczne, osobliwe, fantasmagoryczne, przerażające, futurystyczne opowiadania. Senna włóczęga.
Pisarka prezentuje bardzo zróżnicowany, wyjątkowy styl i interdyscyplinarne podejście do tematu. W każdym opowiadaniu spotykamy się z innym sposobem przekazu treści. Poetyckość a jednocześnie potoczność i przekleństwa.
Autorka unaocznia czytelnikowi, że ostatecznej śmierci doświadczamy gdy zabraknie snów. Ludzie, którzy są pozbawieni snów powoli zatracają naturę ludzką. Sny są prawdopodobnie wyjaśnieniem, wytłumaczeniem naszych instynktów, popędów. "Pyszne ciało" to udany debiut.
Agnieszka Masłowiecka (rocznik 1976) urodzona w Białymstoku prozaiczka, dramatopisarka, autorka publikacji naukowych. Publikowała swoje utwory w "Migotaniach, przejaśnieniach" oraz w magazynie "Pinezki.pl". Jej opowiadanie "Kosmagonia" opublikowane zostało w zbiorze "2011. Antologia współczesnych polskich opowiadań".