Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły

Ocena: 6 (1 głosów)

Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu psychiatrycznym oraz postępach, jakie dokonały się od czasów procesu norymberskiego w psychiatrii, psychologii i neurobiologii, Joel E. Dimsdale raz jeszcze analizuje informacje z tamtych czasów i z bliska przygląda się czterem zbrodniarzom wojennym: Robertowi Leyowi, Hermannowi Göringowi, Juliusowi Streicherowi oraz Rudolfowi Hessowi. Posługując się coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, odkrywa zaskakująco szerokie spektrum patologii. "Psychologia zła" zabiera czytelnika w złożoną i trudną wyprawę, której celem jest zrozumienie zła w jego ekstremalnej postaci.

Informacje dodatkowe o Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2017-03-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377736005
Liczba stron: 260
Tytuł oryginału: Anatomy of malice. The enigma of the nazi war criminals
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Marcin Kowalczyk

więcej

Kup książkę Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2022-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Joel Dimsdale to wybitny profesor psychiatrii, który brał udział w opracowywaniu kryteriów diagnostycznych DSM V. Aktualnie, pomimo przejścia na emeryturę, nadal prowadzi badania, pisze książki i naucza studentów. Do napisania "Psychologii zła" po części skłoniła go dawna wizyta mężczyzny, który podczas procesów norymberskich obejmował stanowisko kata, oraz poczucie obowiązku wobec społeczeństwa - wiedział, że to już "ostatni dzwonek", albo teraz albo nigdy.
Po przekopaniu się przez niezliczone archiwa oraz prywatne zbiory, pozbierał i opublikował fragmenty relacji, wywiadów oraz podsumował wnioski ówczesnych specjalistów prowadzących badania psychologiczno-psychiatryczne, próbując jednocześnie spojrzeć na te unikatowe materiały okiem współczesnego naukowca.
I tak, jak szokująca jest zbrodnia ludobójstwa, tak sylwetki zbrodniarzy rysują się całkiem zwyczajnie.
Dimsdale wziął na warsztat cztery różne "oblicza zła": Roberta Leya, Göringa, Juliusa Streichera, Rudolfa Hessa. Najbardziej znaną, ale też "najciekawszą" jest osobowość (niewątpliwie psychopaty) Göringa, wybitnie inteligentnego, wybiórczo empatycznego i - co najbardziej przerażające - opisywanego również jako ujmującego, pełnego uroku i sympatycznego, zdolnego manipulatora. Wnioski z analiz poniekąd zgadzają się ze sławnymi eksperymentami Milgrama oraz Zimbardo, choć tylko poniekąd. Polecam każdemu przeczytać, tego typu książek nigdy za wiele.
Co mnie natomiast uderzyło, to rola Rosji w tym procesie oraz skrajnie ohydna i fałszywa postawa "Zachodu". Teraz mamy rok 2022, ale w Rosji od czasów rewolucji niewiele się zmieniło, trwa wojna, Rosja napadła na Ukrainę, a ten tzw. Zachód nadal nieźle wychodzi na swojej dwulicowości udając centrum praworządności i moralności, mając na rękach krew niewinnych ludzi. W latach 1945 oraz 1946, czyli w trakcie procesów norymberskich, Rosja dokonywała masowych aresztowań, zabójstw i zsyłek niewinnych ludzi, tymczasem nikt się nie zająknął nawet na temat tego trwającego ludobójstwa, traktując przedstawicieli Rosji jako pełnoprawnych członków biorących udział w osądzaniu zbrodniarzy nazistowskich, a przecież będących takimi samymi zbrodniarzami!!!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy