Reinterpretacja znanego i lubianego mitu.
Bóg pożądania zostaje przeklęty i zakochuje się w żywiołowej młodej śmiertelniczce. Jeśli jednak spojrzy ona w jego twarz, klątwa rozdzieli ich na wieki. Napisana z rozmachem powieść przygodowa i historia miłosna w jednym
Według proroctwa królewna mykeńska Psyche poskromi potwora, którego lękają się nawet bogowie. Dziewczyna buntuje się przeciwko społecznym oczekiwaniom wobec kobiet i poświęca się nauce biegłego władania mieczem i łukiem, tak by sprostać swojemu przeznaczeniu.
Psyche rozgniewała jednak Afrodytę, więc bogini miłości wysłała boga pożądania Erosa, by ten obłożył dziewczynę okrutną klątwą. Eros jednak ani myśli wtrącać się w chaotyczny świat śmiertelników. Lecz gdy niespodzianie kaleczy się strzałą przeznaczoną dla Psyche, zostaje skazany na niegasnącą tęsknotę do kobiety, którą utraci, gdy tylko popatrzą sobie w oczy.
Uparta Psyche i zblazowany Eros, złączeni przez los, mierzą się z niewyobrażalnymi wyzwaniami. Muszą się przy tym przekonać, czy klątwa może przerodzić się w coś więcej, nim będzie za późno... rozpoczyna się bowiem wojna trojańska, a bogowie usiłują ich rozdzielić.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: Psyche & Eros
Powiem wam, że im więcej czytam, tym częściej zauważam, że ludzie wymyślają coraz to bardziej nowe połączenia gatunków literackich z dodatkiem wątków psychologicznych. Tutaj niby historia przedstawia losy Psyche i Erosa, ale nie jest to czysta historia. Po pierwsze postacie wysławiają się współcześnie i ich myśli zajmują nasze normalne i czasami codzienne sprawy. Tutaj zaskoczeniem było dla mnie to, że jak postać coś nam opowiadała, to wpierw dużo rzeczy brała pod rozważanie nad tematem, który akurat siedział w jej głowie. Bo mamy tu naprzemienne opowiadania dwóch głównych postaci i każda z nich myśli co może zrobić, przedstawia co aktualnie się u niej dzieje, jak wyglądało to wcześniej, jakie były jej początki i myśli na temat aktualnych wydarzeń. Spodobały mi się opisy narodzin Psyche, której początek nie był łatwy. W tamtych czasach największą władzę dla ojca przynosiły narodziny syna, a tu po wieloletnich staraniach, gdyż jej matka była słaba i chorowita, przyszła na świat dziewczynka. Na szczęście jedno spojrzenie w jej oczy wystarczyło, że wszystkie wcześniejsze złe plany na jej temat gdzieś tam przepadły. Ojciec postanowił zrobić z niej wojowniczkę, najlepszą z najlepszych, kobietę, która będzie potrafiła zrobić wszystko to, czego nauczyłby syna, gdyby go posiadał. W ten sposób stała się kimś więcej, niż tylko kobietą jakich wiele w ich otoczeniu. Następne wydarzenia przedstawiają losy dorosłych już Psyche i Erosa, więc wcześniejsza rozczulająca historia zmienia się w sprawy typowo dla dorosłych. I co ciekawe, tutaj ich naprzemienne relacje dzieją się jakby szybciej i działy przeznaczone na ich osobiste rozważania są dużo krótsze od tych początkowych. Nie wiem czy pamiętacie o tym, że Psyche jest zwykłą śmiertelniczką, a Eros bogiem pożądania i miłości. To od niego zawsze zależało kto dosiądzie tego intymnego uczucia, jednak tutaj stało się nieco inaczej. W wyniku pewnych wydarzeń to jego ugodziła strzała miłości, która była przeznaczona dla kogoś innego. I by nie było tak prosto, istnieje w tym wydarzeniu pewna klątwa, która jakby sama przeczy temu, co się stało. Miłość musi być ślepa i to dosłownie, inaczej wydarzy się coś strasznego. Jak zatem zakończy się ta historia?
Myślę, że książka jest dla każdego, kto lubi legendy i rozważania nad swoimi poczynaniami. Oczywiście dla osób pełnoletnich. Dobrze się ją czytało, tylko nie czułam potrzeby by nie przestawać jej czytać. Jakby same postacie wiedziały, że na wszystko jest czas. Ale ciekawy punkt widzenia:-)
Czy retelling znanego już mitu to dobry pomysł? Luna McNamara przedstawia nam swoją wersję historii Psyche i Erosa.
.
Z jednej strony Bóg miłości i pożądania, z drugiej śmiertelniczka, której przeznaczeniem ma być poskromienie potwora, którego lękają się nawet bogowie. We wszystko wmieszana Afrodyta, która pałająca zazdrością rozkazuje Erosowi ugodzić Psyche jedną ze swoich strzał, która niesie ze sobą klątwę. Dziewczyna ma zakochać się w najbrzydszy mężczyźnie. Eros nie trafia jednak Psyche, a jedynie sam kaleczy się strzałą. Tym samym odwrócona klątwa spada na niego samego, zakochuje się w Psyche lecz gdy tylko popatrzą sobie w oczy, utracie ją na zawsze.
.
Mitologiczne bóstwa, herosi i potwory, czy to nie brzmi fascynująco? A do tego wszystkiego klątwa niosąca zakazaną miłość. Nic tylko czytać.
Mimo, iż może nam się wydawać, że to już było, gdzieś to słyszeliśmy, tu spojrzymy na Psyche i Erosa z nieco innej, ale równie ciekawej perspektywy. Niektóre detale zostaną zmienione, a bohaterowie wykreowani w sposób mocny i wyrazisty.
.
Cała powieść to mnogość niezapomnianych postaci, jednak to tytułowa dwójka jest jej największym motorem. Waleczna, silna, młoda kobieta za wszelką cenę chcąca wypełnić przepowiednie dotyczącą swojego istnienia, której niestraszny nawet gniew Afrodyty i trzy można by powiedzieć niewykonalne zadania, które bogini przed nią postawiła.
Eros nieprzejednany w swym postanowieniu, aby uratować miłość, którą przypadkowo połączył siebie i Psyche. I choć początkowo lubił on namieszać w życiu miłosnym ludzi i innych bóstw, w ostatecznym rozrachunku odsuwa się w cień i woli patrzeć na wszystko z boku.
.
"Psyche i Eros" to historia owiana klimatem starożytnej Grecji, gdzie siła miłości przeplata się z walką o siebie samego. Interpretacja mitu według Luny McNamary jest dla czytelnika bardzo przyjemną, wciągającą i barwną podróżą w przeszłość.
"Psyche i Eros" to książka po którą sięgnęłam w oczekiwaniu na coś. Myślałam że przeczytam kilkanaście stron i wezmę się do roboty. Nawet nie wiedziałam w jakim błędzie byłam. Kiedy już zaczęłam czytać, ta historia całkowicie mnie pochłonęła. W połowie zorientowałam się, że czytam. Nawet o tym zapomniałam.
Jestem zachwycona tym tytułem. Uwielbiam retellingi i mitologię grecką. Wzruszyłam się czytając ten tytuł. Opowiada o miłości. Różnej miłości, a także o szukaniu swojego miejsca, o próbie zaznania szczęścia przez kobiety, oraz postawienia się ich rolom w społeczeństwie, które zostały narzucone przez mężczyzn.
To piękna historia o uczuciu silniejszym niż klątwa. To piękna historia o relacjach międzyludzkich i poszukiwaniu szczęścia. Jednocześnie opisuje jaki los czekał kobiety, ich obowiązkiem było wyjść za mąż za tego, kto dał najlepszą propozycję. To także opowieść o pożądaniu i o tym jak ludzie spaczyli to uczucie.
Bardzo polubiłam bohaterów, każdy z nich był wyjątkowy i wnosił coś ciekawego do historii. Wiele się dzieje w tym tytule, a zwroty akcji zaskakują.
Znajdziemy tutaj tragizm charakterystyczny dla mitów greckich, autorka nawiązuje do różnych postaci i ich dalszych losów, co bardzo mi się podobało.
To książka zdecydowanie warta lektury. Uwielbiam!
Przeczytane:2023-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Czasy, gdy olimpijscy Bogowie decydowali o ludzkim życiu a herosi walczyli z potworami by zyskać uznanie i chwałę, nadal są moim ulubionym okresem w historii. Dlatego choć znam mitologię gracką i większość mitów z okresu starożytności, to z olbrzymią ciekawością sięgnęłam po „Psyche i Erosa”.
To przepiękna interpretacja mitu o Bogu pożądania, który za sprawą przeklętej strzały i chwili nieuwagi, sam stał się obiektem działania klątwy. Zakochując się w śmiertelniczce, która swoją postawą naraziła się Bogini Miłości, skazał oboje na zemstę i karę, która mogła przynieść obojgu jedynie cierpienie. Gdy tylko spojrzą sobie w oczy, klątwa rozdzieli ich na zawsze. Czy życie po zmroku, pod inną postacią może dać złudzenie normalności i szczęścia? Co wydarzy się, gdy jedno z nich zapragnie ujrzeć oblicze drugiego?
Psyche to waleczna istota, której celem było stać się bohaterką. Zgodnie z przepowiednią wyroczni, chciała być jednym z Herosów, o których pisano pieśni, opowiadano historie. Te przekazywane z ust do ust rosły do rangi legendy przynosząc ich bohaterom chwałę. Czy dane będzie tego dokonać córce samego króla Myken? Kobieta szkolona do walki, nie obawiała się stanąć w szranki z nikim. Gdy na jej drodze staje Kupidyn a ona sama zostaje uznana za jego małżonkę, zmienia się jej dotychczasowe życie. Nieodpowiedzenia, tajemnice sprowadzają jednak ją na drogę, z której nie będzie odwrotu, a ona sama będzie musiała zawalczyć o swojego ukochanego.
Wzruszające opowieść o miłości, która rodzi się niespodziewanie, która rośnie w moc tylko czy będzie wystarczająco silna by złamać klątwę rzuconą przez samą Afrodytę? Gdy Bogowie znudzeni swoją nieśmiertelnością, zapragną rozrywki a ich graczami będzie właśnie Psych i Eros?
Choć epoka Olimpu, kiedy Bogowie na skinienie palca odbierali życie, zmieniali losy ludzi, karali w najbardziej wymyślny sposób już dawno minęła, to odwieczna Dusza i Pożądanie, nadal są obecni w życiu człowieka. Dajcie się skusić powieści, która na swoich kartkach, przeniesie Was do miejsca, gdzie piękno może być zgubą, a wszelkie dobro karane. Gdzie o ludzkim życiu decyduje łut szczęścia, lub decyzja jakiegoś bóstwa. Jestem zachwycona tą pozycją, czerpałam ogromną przyjemność z losów bohaterów, w których zostały wplecione inne postacie mitologiczne. To była pełna emocji przygoda, napisana w spokojnym, lecz pełnym przygód klimacie, którą gorąco Wam polecam.