Przyszłość Europy strategicznej

Opracowanie Gnesotto podzielone jest na trzy części. W pierwszej, zatytułowanej Niepowstrzymany rozwój Europy strategicznej, autorka dokonała analizy sytuacji, by w kolejnej części pt. Permanentna słabość UE obnażyć problemy strukturalne i zastanowić się nad Europą jako mocarstwem. Część trzecia to analiza Unii Europejskiej w procesie globalizacji.

"Projekt integracji europejskiej, będący odpowiedzią na samozniszczenie Europy w wyniku drugiej wojny światowej, powstawał pod wpływem imperatywów strategicznych i politycznych. Z upływem lat zapał integracyjny w Europie jednak stygł, a Wspólnota Europejska, przekształcona następnie w Unię Europejską, integrowała się wokół utylitarnych potrzeb ekonomicznych.

Ponad pół wieku od powstania UE nadal nie jest unią polityczną, a jej ewolucja w tym kierunku nie jest bynajmniej pewna. Niemniej zmieniająca się sytuacja strategiczna Europy – spadek znaczenia Zachodu i wycofywanie się Stanów Zjednoczonych z Europy − dowodzi konieczności politycznego jednoczenia się Europy. Powołanie autentycznej polityki obronnej Europy jest nieodłącznym aspektem ewolucji UE w stronę projektu politycznego. Książka Przyszłość Europy strategicznej jest odważnym i wizjonerskim głosem w debacie, której potrzebuje dzisiejsza Europa."

Informacje dodatkowe o Przyszłość Europy strategicznej:

Wydawnictwo: PISM