Zdradziłem powieść kryminalną urzeczony mrokiem romantyzmu średniowiecza, mimo że przeczuwałem, jak ten romantyzm jest złudny; stwarza go bowiem mgła oddalenia, a nie warunki życia i postępki ludzi tamtych czasów. Studia nad źródłami historycznymi potwierdziły moje wrażenie. Owszem, był i romantyzm, tyle tylko, że znaleźć go można jedynie w pieśniach wagantów, rycerskich zwyczajach, w adoracji wybranych dam serca przez tych, którzy poza szukaniem przygody nic innego nie mieli do roboty. Ale był też i twardy, współcześnie bezwzględny realizm. Bo tylko warunki materialne uległy zmianie, natomiast problemy bytowania pozostały te same. A więc to, co stanowi treść tej książki, walka wywiadów, była równie zażarta, bezwzględna i pełna podstępów. Zamiast pistoletu była jedynie kusza, zamiast mikrofonu podsłuchowego - szpara w oknie lub w drzwiach, a zamiast samochodu - koń. Ale człowiek i jego poczynania pozostały te same. I właśnie ta bliskość, ta aktualność tamtego skłoniła mnie do dokonania próby przybliżenia owych czasów czytelnikowi. Starałem się zrobić to tak, aby znajdując rozrywkę znalazł również i prawdę historyczną.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1987-08-11
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 0
To powieść, w której trudno się zagubić. Tylko na początku można mieć problem z ustaleniem głównych bohaterów (ze względu na liczne sceny prezentujące działania postaci drugoplanowych, których intrygi i błędy określą powieściową akcję). Dwa splecione z sobą wątki, określone są przez dialektykę zadania i krzywdy – te dwa główne motywy działania postaci czasem są z sobą sprzeczne i przeszkadzają sobie , częściej jednak się uzupełniają: pozwalają przekuć afekt w działanie albo wzmocnić potrzebę wykonania jakiegoś zadania.
Na tę książkę nie umiem spojrzeć bez sentymentu, przywołując jednocześnie z pamięci obrazy serialu z 1986 roku. Przymykam oko na schematyczność opowieści o zmaganiach wywiadów – polskiego i krzyżackiego oraz jej rolę w PRL-owskiej rzeczywistości (jako banku gniewu).
Akcja pierwszego tomu historycznego cyklu powieściowego Kazimierza Korkozowicza rozpoczyna się w 1672 roku. Był to rok szczególny dla naszego kraju...
Akcja kolejnej części cyklu powieściowego z czasów Jana III Sobieskiego rozgrywa się w latach poprzedzających słynną odsiecz wiedeńską, kiedy to...
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Audiobooki, Historyczne, Mam,